6, חודשים, אחרי וושינגטון, נראית, מאוד, שונה, מקולורדו, 6 חודשים מאז הוענק לגראס מעמד חוקי , וושינגטון נראית מאוד שונה מתמונת אשראי קולורדו: AP

החדשות: כמעט חצי שנה מאז הצטרפה קולורדו לתכנית הלגליזציה של מריחואנה  מסתמן שזה הולך בעצם כמתוכנן. ירידה בפשיעה  (אם כי אין ללגליזציה ראיות לאחריות), המכירות מצביעות על מגמה של יצירת הכנסה ממיסים של עשרות מיליוני דולרים, והנבואות השחורות של מתנגדי הרפורמה לא נראות כ…מתממשות. עדיין, אנחנו עדיין ממתינים לנתונים קשים, אבל השמים עדיין לא נופלים והסביבה הרגולטורית מגיבה להתפתחויות חדשות – ביחוד בתחום המזון ותוספיו.

אז איך זה הולך בוושינגטון, המדינה השניה אשר הכשירה מכירה של מריחואנה בשימוש פנאי השנה?

כפי שמתברר, לא כל כך לוהט – למעשה בפועל, זה עדיין לא ממש החל, בעיקר משום שהמדינה לא פעלה עדיין להגדרת הסביבה הרגולטורית ו/או מכירה של מריחואנה בבתי המרקחת. הרשת של דוכני מכירת מריחואנה רפואית של קולורדו הניחה את היסודות לתעשייה הומה של מכירה לצרכי הפנאי. אבל בוושינגטון, לקוחות עדיין מחכים לעסקים חוקיים שיוכלו למכור מריחואנה.

הרקע: הסיבה לך, טוען ג׳ייקוב סוליום, היא ההזנחה הנרחבת של הנושא בוושינגטון וגורם להתחלה רעה, וזה דיי מתאים לאופי "בסגנון הסובייטי" במדינה. המוסד לבקרת אלכוהול בגבול המדינה כבר ספקן לגבי חוקיותה של  המריחואנה הרפואית בבתי מרקחת, רוב אלה הפועלים כ"גנים קולקטיביים" בשותפות רוטטיבית. אפילו בוושינגטון המתירנית, הבסיס המשפטי מאחורי עסקים אלה היה מותח אותו (אם כי כמה תובעניים היינו אם היינו מהמרים שמושבעים מסיאטל ירשיעו ספקית מריחואנה רפואית). ההגבלות הוצגו בהצעת I-502 שהתירה מריחואנה לשימוש הפנאי, בשילוב עם הגישה המצמצמת של Lcb כלפי מריחואנה, גרמו לכך שמטופלים במריחואנה רפואית יכולים בסופו של דבר ללמצוא את עצמם מושלכים אל מתחת לאוטובוס.

למה זה טוב?, Lcb (The state's Liquor Control Board אינו יודע מה יהיה הביקוש, בהסתמך על סקר של תאגיד ראנד שהצביע על שימוש כפול מהערכות הקודמות. שלא כמו בקולורדו, יש מכסה על הסכום של עשב חוקי שניתן לגדל במדינה: 80 טון. סקר ראנד מעריך כי וושינגטון עישנה 175 טון  של החומר הירוק ב-2013, כלומר חנויות בעלות רישיון מהמדינה לא תהיינה מסוגלות לעמוד בביקוש והמחירים ירקיעו שחקים.

מתוכנן להנפיק סביב 334 רישיונות קמעונאיים למדינה כולה (בערך באותו המספר של חנויות משקאות בבעלות מדינה לפני ההפרטה ב-2012), אבל אף אחד לא יודע כמה מאותם יהיו אי פעם באמת פתוחים בעתיד הקרוב. יש קרוב ל- 100 ערים ומחוזות עם איסורים זמניים או קבועים בעסקי מריחואנה, ותביעות המתמשכות כיום כדי לראות אם איסורים אלה הם חוקיים על פי חוק המדינה. נכון ל-6 במאי, רק 29 רישיונות ייצור הוצאו אל הפועל.

וLcb רוצה להגביל את האספקה כדי להקל על החששות של הבולשת, כלומר, המחירים יהיו גבוהים. ואין  אשליות שזה עלול לחסל את הסחר במריחואנה חוקית. במקום זאת, Lcb מקווה ללכוד 25% מכלל השוק בשנה הראשונה של המבצע, שיכול לפנות לכל כיוון, תלוי במחיריהם וזמינותם.

"אני לא יודע כמה מהר אנשים התרחקו מקניית המשקאות שלהם ממבריחים לאחר שהאיסור הסתיים", אמר ג'ון שוחט, שעובד בפרקליטות העיר סיאטל. "אבל אני חושב שאנחנו מתחילים מנקודת מבט שרוב האנשים, הנוהגים בהגיון, יעדיפו את הדרך החוקית אם זה לא יקר ולא נוח באופן קיצוני.

בנוסף לבעיות שלה, בוושינגטון כרגע אין מקומות שהבם ניתן לרכוש באופן חוקי מריחואנה לפנאי . ושזה לא יקרה לפחות עד חודש יולי.

(אוניברסיטת וושינגטון) נתן טאפט כותב ב״דיילי״:  "מחוקקים חוששים שלאפשר גידול בלתי מוגבל של מריחואנה במערכת החדשה תביא ליותר מכירות לא חוקיות, אבל זה לא יכול להיות רחוק יותר מן האמת מכיוון שיש כבר גידול מריחואנה בלתי מוגבל. אשר בדיוק מתרחש בשוק השחור. בואו נשים את הגידול למקום בו הוא שייך, בחוות מריחואנה חוקיות חייבים במס מוסדר והרחק מקטינים. "

אז זה באמת בלגן עצום? לא, הצעת החוק של וושינגטון נשארה צעד ענק בכיוון הנכון. המשטר שלה פשוט יהיה פחות ליברלי וזהיר יותר מקולורדו. בעוד שזה מראה שאין את ההשפעה המיידית, זה גם אומר כי תעשיית המריחואנה של וושינגטון תהיה מוסדרת בצורה הדוקה יותר. תומכי שוק חופשיים יהיו מתוסכלים מהקצב איטי של רפורמה בוושינגטון, אבל זה רק אחד מכמה כללי רגולציה שבסופו של דבר יהוו דוגמא והערכה במדינות אחרות השוקלות לגליזציה של מריחואנה … כמו ורמונט.

רפורמת המריחואנה היא תהליך מבולגן, עם כל דבר, החל בזכויות המים הפדרליות דרך הבנקאות ועד בתי המרקחת. התהליך מחושב על מנת למנוע התערבות פדרלית. בעוד קולורדו עושה כותרות למהלך הלגליזציה המהיר שלה, גישה זהירה עשויה לעזור לשכנע את הפוליטיקאים במדינות אחרות.

משפטנים ממשיכים להאמין שדרך זו או אחרת, ניסוי הגליזציה  של וושינגטון עדיין תסתדר. אילו הם היתרונות בינתיים, גישה מוגבלת תקצור  ירידה ברווחים לסוחרים וגם הכנסות ממסי מדינה. מעשנים עדיין חופשיים מהאיום של אינטראקציה לא נעימה עם המשטרה. על פי נתונים שנאספו על ידי בית משפט במדינת וושינגטון אגודה לזכויות האזרח, עבירות המריחואנה  ירדו מ- 6,879 בשנת 2011 ורק 120 ב-2013.

b239fccdb6473ef843fd4e46cc1a5210