ג'ון ויקטור די קבואנס ל BUSINESS WORLD ONLINE
19/10/2014

 

רופאים פיליפיניים ואנשי מקצוע רפואיים אחרים, התנגדו להצעת חוק, המבקשת להכשיר שימוש במריחואנה למטרות רפואיות, בטענה כי לא ניתן לעגן בחוק אישורי תרופות.


"איננו יכולים לסמוך על חקיקה, כי תאשר תרופות, כיוון שהרפואה היא דינמית. זו עשויה להיות יעילה היום, אך מחר כבר לא", טען נשיא מכללת הרופאים הפיליפינית (PCP), ד"ר אנתוני סי ליאקון, באנגלית מתובלת בפיליפינית, במסיבת עיתונאים ביום חמישי.

מר ליאקון התכוון להצעת החוק 4477, המכונה גם "הצעת החוק לשימוש חומל בקנאביס הרפואי", שהוגשה על ידי הנציג, איזבלה רודיטו אלבנו.

תחת החוק הנוכחי, מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) הוא הגוף המאשר תרופות.

 

מר ליאקון אף טען, כי הצעת החוק היא "מוטעית" כיוון שהיא מאפשרת לחולים להשתמש בסם, בשם החמלה. "אנחנו לא יכולים להשתמש בחמלה משום שזו טעות. זה רגשי (ולא מדעי)".

הצעת החוק אף מבקשת יצירת רשות תקינה לקנאביס רפואי, תחת מחלקת הבריאות, אשר תסדיר את השימוש במריחואנה רפואית.

"יש בה (בהצעת החוק) מחלקה שתהיה תחת פיקוחו של סגן שר הבריאות. חמש המחלות הנפוצות במדינה הן שבץ, התקף לב, סרטן, מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD) וסוכרת, שאחראיות ל- 800,000 מקרי מוות ליום. עדיף יהיה, אם נרכז כוח אדם כאן, במקום להתמקד בקנאביס רפואי", טען מר ליאקון.

מזכירתו של ד"ר בנג'מין פ. רייס, נשיא המועצה לסמים מסוכנים, אף ציטטה כי "חסרות הראיות החזקות לכך שמריחואנה אושרה כשימושית לטיפול במחלה".
על פי הצעת החוק, מריחואנה "אושרה כיעילה ותרפויטית לטיפול במחלות או במצבים כרוניים או מתישים" שגורמים לתסמונת קכקסיה, כאב חמור וכרוני, בחילות קשות, התקפים והתכווצויות שרירים חמורות ומתמשכות.

מר רייס ציין גם את "בעיות העמימות" של הצעת החוק, אשר לא צוין בה זן  ספציפי של מריחואנה, "כיוון שישנם סוגים רבים של קנאביס" והיה עדיף שיהיה ריכוז גבוה יותר של קנאבידיאול, אשר נטען, כי הו בעל היקף נרחב של יישומים רפואיים.

מבחינתו, תומכי הצעת החוק הבהירו, כי הצעת החוק אינה תומכת בשימוש הפנאי במריחואנה.
"הצעת החוק 4477 אינה מדברת על שימוש פנאי, אלא על השימוש במריחואנה רפואית. החוק לא יכול לעודד שימוש פנאי",  אמר מר אלבנו בראיון הטלפוני.

"להצעת החוק יש פרמטרים. אנחנו עדיין אוסרים על העישון, שתילה, מכירה ושימוש (פנאי) במריחואנה", הוא הוסיף.

לדברי מר אלבנו, מריחואנה רפואית נמצאת כבר בשימוש בארצות הברית מזה 15 שנים. "אנחנו כבר באיחור," הוא אמר בפיליפינית.

הוא גם העלה את האפשרות שהרופאים סרבו לתמוך בהצעת החוק, משום שהם "מגנים על חברות תרופות גדולות," אשר עשויות להפסיד רווחים, אם הצעת החוק יתקבל וציין כי אפילו כמרים פיליפינים כבר הביעו תמיכה בהצעת החוק שלו.

הצעת החוק תלויה ועומדת ברמת ועדת בריאות, לפי הפקיד המשפטי במועצה לסמים מסוכנים, עו"ד פיליפ יוסף ט ורה קרוז.

(****בכתבה המקורית, צמחי הקנאביס צולמו בחווה חקלאית בבעלות המדינה ברוביגו, כ -60 קילומטר (40 מייל) מוונציה.)

תרגום: מיכל סימפלר