תרגום: קובי קורקוס
יניב אשד הוא מאמין גדול בתועלת שיש לטיפול בעזרת מריחואנה בילדים. אביאל בנו בן ה-9 חולה בסרטן מח עצם ומטופל בבית החולים שיבא, יניב סיפר לסי-אן-בי-סי שהוא מצטער שלא ידע על קנאביס רפואי לפני שבנו כבר נמצא בתוך 6 חודשים של טיפולי כימותרפיה. "לא הייתי מודע אז כמו שאני מודע היום" אמר יניב "אם מישהו היה מספר לי שיש את האופציה של קנאביס רפואי אני חושב שהיה נמנע מאביאל הרבה מאוד סבל".

בישראל שוק המריחואנה הרפואית מוערך ב40 מליון דולר, ובתור מובילת מחקר בתחום ישראל גם תרמה הרבה מאוד דלק לתעשייה האמריקנית שכיום מוערכת בכ2 מליארד דולר בשנה .

הרבה רופאים בארצות הברית וברחבי העולם מנסים להבין את יעילות המריחואנה וקוראים לעוד מחקרים נרחבים ואינטנסיביים לפני שתותר בחוק באופן נרחב. מספר מחקרים שהולך וגודל מראה שמריחואנה יכולה לפגוע בהתפחתות המוח אצל צעירים.

בארצות הברית חוקיות המריחואנה נקבעת ברמת המדינה (כל מדינה מחליטה לעצמה) בישראל לעומת זאת זה חוקי באופן לאומי. ספק המריחואנה הגדול בישראל "תיקון עולם" הוקם בשנת 2006 ע"י איש העסקים צחי כהן כעסק פרטי פילנטרופי שהתמקד בשילוח מריחואנה לחולים בחינם, כהן הוא הראשון שקיבל רשיון לגדל מריחואנה רפואית ע"י משרד הבריאות בשנת 2007. לאחר ההצחלה עם בתי החולים בישראל, החברה היום פונה לארגונים ישראליים פלסטיניים, ובין לאומיים במאמץ להביא מריחואנה רפואית לילדים חולים ולא רק בתוך שטח ישראל אלא גם בשטחי הרשות הפלסטינאית.

"כרגע יש לנו אח ערבי-ישראלי שדובר את השפה ואנחנו מטפלים במספר ילדים פלסטינאים מרמאללה ומעזה שחולים בסרטן ומאושפזים בבתי חולים ישראליים" מסר ערן רייס הדובר של תיקון עולם. הייחודיות של המכרז הרפואי שיבא שהוא מנוהל על ידי הממשלה ובמקום ישנם חולים שצורכים קנאביס בצורות שונות כמו: שמן, כדורים, אכילה ועוד.

לתיקון עולם כ-4,000 חולים או במילים אחרות כ30% מבעלי האישור לצריכת קנאביס רפואי, בחברה כ60 עובדים כולל אחיות, רופאים, חוקרים, ומומחי בוטניקה.

רוב החולים משלמים לתיקון עולם 100$ בחודש בתמורה לקנאביס, בנוסף ישנו תשלום חד פעמי של 40$ לצורך הדרכת החולה גיצד להשתמש בקנאסיב בצורה בטוחה. מחירים אלו נקבעו על ידי משרד הבריאות בישראל שגם מספק את הרשיונות לחולים שנמצאו מתאימים לטיפול במריחואנה. התשלום החודשי הוא תשלום קבוע על שירות בלבד ולכן לא משנה מהי הכמות שהחולה צורך התשלום תמיד יישאר זהה. לילדים שחולים בסרטן הקנאביס ניתן בחינם ללא כל תשלום ולמרות שתיקון עולם ראו הרבה הצלחות בטיפול במריחואנה ביהודים ובערבים בתוך ישראל עדיין לא נמצא השותף המתאים שיעשה זאת גם ברשות הפלסטינאית.

צבי בנטוויץ' היה הראשון שהוביל מחקר לחקר האייגס בישראל, אחד המוטופלים שלו הוא החוללה הראשון שקיבל רישיון לשימוש בקנאביס רפואי בישראל לצורך טיפול בתופעות הלוואי שנגרמים מהמחלה ומהטיפול בה."לתת קנאביס לילדים שחולים בסרטן זה רעיון טוב בכללי מכיוון שזה יכול לעזור להם להתגבר עם חלק גדול מהבעיות שקשורות במחלה"

ואלה לא רק ילדים שמשתמשים במריחואנה רפואית, גם המבוגרים משתמשים. סי-אן-בי-סי ביקרו בבית האבות "הדרים" בקיבוץ נען שם יש חולים מבוגרים עד גיל 103 שצורכים מאיחואנה רפואית ביותר מדרך אחת, חלק אוכלים עם הדייסה, אחרים לוקחים כדורים. חולה אחד עישן ממקטרת ואחד אפילו קיבל זריקת מריחואה ישירות לקיבה.

נהיים עולמיים ?

ישנם מדינות מחוץ למזרח התיכון שפונות לישראל בבקשה שתעזור להניע את תעשיית המריחואנה שלהם. אך ממספר סיבות שונות בארה"ב זה לא יקרה בקרוב לפחות לא ברמה הפדראלית.

שר הבריאות הצ'כי סווטופןלק נמק ביקר בחודש שעבר בישראל אצל מגדל מריחואנה רפואית גדי לבדוק אם ישנה אפשרות ללייבא מריחואנה רפואית מישראל. גם תיקון עולם עובדת בשיתוף פעולה עם חברה קנדית בשם מדרלף על עניינים דומים.

ארי הופנינג סגן המפקח על התקציב וענייני הציבור לשעבר ביו יורק ביקר גם הוא בתיקון עולם לפני מספר חודשים מכיוון שהוא מעוניין להעתיק את המודם הישראלי לניו יורק. "אני בהחלט חשב שישנם הרבה אלמנטים חיוניים מהמודל הישראלי שלא נוכל לממש בארה"ב" אומר הופנינג "כרגע הבעיה הגדולה ביותר היא שמריחואנה מסווגת כסם מדרגה 1 ואמריקה עדיין לא מוצאת דרך להמשיך עם מחקרים אינטנסיביים ומקיפים למרות שלישראל יש את הדרך".

חוק הפיקוח על חומרים משבת 1970 מתאר סמים מדרגה 1 כחומרים בעלי "פוטנציאל נזק גבוהה" וזאת גם הסיבה שלא חוקי לתת מרשם לחומרים בסיווג הזה.

ארון יוסטון אסטרטג "גוסט גרופ" חברה טכנולוגיות לקנאביס, תומך בלגליזציה כבר יותר מעשור. הוא היה ממובילי הלוביסטים ללגליזציה שהיו בגבעת הקפיטול מ2005 ועד 2010 ועזר לכתוב את כל החוקים האחרונים שנכתבו במדינות שונות ברחבי ארה"ב. יוסטון סיפר ל סי-אן-בי-סי שהמודל הישראלי נוסה בארה"ב אבל ללא כל הצלחה, הממשלה הפדראלית מתקדמת לאט מאוד בנושא הלגליזציה וסיוויג של סם רמה 1 זה משהו שקשה לעקוף. "לממשלה שלנו הייתה ההזדמנות ללכת לקראת הלגליזציה אבל נכשלנו בכלל סבך בירוקרטייה ומכשולים שונים" אמר יוסטון "המודל הישראלי הוא לוגי, הוא רק לא שימושי כאן".

מקור