צפון ספרד – קטלוניה נמצאת בשלביה האחרונים ללגליזציה של מריחואנה רפואית. השלטונות מדווחים שמדובר בצעד שלא רק ירפא חולים אלא יעזור לשבור את התופעה המוזרה שבה חולים משיגים את הצמח במועדונים.

"קטלוניה נערכת לקבוע חוקים לטיפול במריחואנה לחולים הסובלים מסימפטומים שונים כמו כאב, או חוסר חשק לאכול" אמר שר הבריאות המקומי בוי רויס. הצעד הזה יפתח דלת לחולי סרטן וחולי איידס, בין היתר.

התוכנית במקור עוצבה במטרה לעצור את השליטה של המועדונים בברצולנה באספקת המריחואנה. "חולים אינם אמורים ללכת למועדונים ספרדיים בכדי לקבל את התרופה שלהם" אומר שר הבריאות ומוסיף, "המועדונים לא יוכלו להצדיק את פעולותיהם לאחר חקיקת החוק".

במהלך השנים האחרונות הרשויות הקטלניות היו מעורבות במאבקים נגד המועדונים בברצלונה, אך התופעה נמשכת. אין זה חוקי לשנע קנאביס או לעשן אותו בפומבי, אך גידול פרטי מותר. מועדונים מצאו דרך להשתמש בפרצה הזו ומספקים את המריחואנה שלהם "ללא רווח" ללקוחות שיבואו לעשן אותו במקום.

על רקע מאבק זה, ברצלונה סגרה לאחרונה 49 מועדונים מסיבות שונות והודיעה שהשנה לא יוכלו להיפתח מועדונים חדשים. קטלוניה החלה להניע את גלגלי חקיקת המריפואנה עוד ב-2007 ונראה שחולים רבים יהיו חייבים את תודתם לאותם בעלי מועדונים. אך רק ימים יגידו האם זה באמת כך. האם הגישה שבה אדם מגיע למועדון לעשן את הג'וינט הרפואי לא הייתה פשוטה יותר? בלי שאלות וללא התערבות של מערכת ממשלתית מפוצצת באינטרסים שונים שהאחרון בהם הוא בריאות האזרח. מערכת הקיימת כמו כאן בישראל, שמביטה לחולה בעיניים חשדניות ועושה ככל שניתן כדי לסמם אותו באלפי סוגים של תרופות שונות לפני שתסכים לאפשר לו לקבל צמח שגודל באדמה.

מקור.