המערכת שנמצאת בגוף האדם, קיבלה את שמה מהצמח שחשף את גילויה. מדובר כנראה באחת המערכות החשובות ביותר שנוגעות בתחזוקה ובבריאות הגוף. ניתן למצוא את האנדוקנאבינואידים ואת הקולטנים שלהם בכל הגוף: במוח, באיברים השונים, ריקמות החיבור, בלוטות, ובתאי המערכת החיסונית. בכל מקרה מבצעת המערכת משימות שונות, אך המטרה נשארת זהה: הומוסטאזיס שמירה ותחזוק הסביבה הפנימית כנגד זיהומים ומחלות שונות הנובעים ממקורות חיצוניים.
 
קנאבינואידים משמרים מצב יציב בכל רמה של החיים הביולוגיים, מהרמה התת-תאית לאורגניזם וייתכן שאפילו לחברה ומעבר לכך. הקנאבינואידים עוזרים גם לתהליך התחדשות התאים, השמדת תאים רעילים מן הגוף, כמו תאי סרטן. התהליך הזה עוזר לשמר תאים בריאים ומחסל תאי גידול סרטניים, גורם להם לחסל את עצמם על ידי הפעלת מנגנון השמדה עצמית של התא. השמדת התא הסרטני הוא חלק נוסף לשמירה על יציבות האורגניזם בכללותו.
 
אנדוקנאבינואידים וקנאבינואידים נמצאים גם בצמתים של המערכות השונות של גוף האדם, ומאפשרים תקשורת ותאום בין סוגי התאים השונים. במקרה של פציעה למשל, קנאבינואידים מפחיתים את ההפעלה והרגישות מהרקמה הפצועה, מייצבים את עצבי התא ומרגיעים את תאי החיסון הסובבים כדי למנוע הצטברות דלקתית. הפעלת שלושה גורמי פעולות שונות על שלושה סוגי תאים כדי ליצור תוצאה אחת: הפחתת הכאב והנזק שעולל להיגרם לגוף מהפציעה.
 
על שלל ריבוי המשימות עליהן היא אחראית, מערכת העצבים וכל האיברים בגוף, המערכת הינה גם גשר בין הגוף לתודעה האנושית של בן האדם. על ידי הבנת וחשיפת המערכת אנחנו מתחילים להבין את המכניזם שמסביר איך מצבי תודעה יכולים להשפיע על הבריאות של האדם. אלו אינם סיפורי אגדות, והידע הזה שהיה נצור במורשות של אומות שונות משחר ההיסטוריה מקבל היום, הודות לחקר הקנאבינואידי את האישרור המדעי, לכל מי שחפץ בו.
 
בנוסף לוויסות ההשפעות על האדם מהסביבה ושמירה על מערכת יציבה, הקנאבינואידים משפיעים על יחסיו של האדם עם סביבתו. מבחינה סוציאלית, הממשל הקנאבינואידי בגופו של האדם משפיע באופן ברור על התנהגותו של בן האדם, מדובר ביכולת לשתף, הומור ויצרתיות. זה לא קורה מאין, תחושת ההיי, איננה אלא נדבח נוסף בפעולת שימור גופו של האדם. על ידי תיווך התחדשות תאי העצב, פלסטיות עצבית, ולמידה של התא, הקנאבינואידים יכולים להשפיע ישירות על התודעה של האדם, על הרחוות אפיקי דימיונו, ופתיחתו למגוון דעות חדש, היכולות לצאת מקיבעון המחשבה שלו לעבר דפוסי חשיבה חדשים. ההתנתקות מדפוסי מחשבת העבר, הם חלק חשוב מאין שיעור, לשמירה על הבריאות, בסביבה שהולכת ומשתנה בקצב שהולך וגובר.

דסטין סולקמקור