בקריאת סדרת הכתבות הזו, על ההשפעות הטיפוליות של צמח הקנאביס והקנאבינואידים, דבר אחד יוסר מעבר לכל ספק: לצמח הקנאביס השפעה עמוקה על גוף האדם. צמח זה ומרכיביו השונים משפיעים בכל צורה על הגוף ועל המוח של בני האדם. איך זה ייתכן? 
 
במרפאות שלנו במיין, העמיתים שלי ואני מטפלים ביותר משמונה עשר אלף חולים עם מגוון עצום של מחלות וסימפטומים שונים. אני יכול להתקל ביום אחד בחולי סרטן, קרוהן, אפילפסיה, אינסומניה, כאבים כרונים ועוד. לכל המצבים בהם אני נתקל יש גורמים והשפעות שונות. החולים יכולים להיות צעירים וזקנים. חלקם בטיפולי הרעלה 'קונבציונליים' של סמי מרשם או הקרנות. אחרים במסלולי הבראה אלטרנטיביים. ולמרות ההבדלים השונים, מרבית המטופלים שלי יאמרו לכם: "הקנאביס עוזר". 
 
כרופא למדתי לחשוש מתרופות שנטען עליהם שהן מרפאות הכול. תרופות פלא באות והולכות עם סיסמאות חזקות ובדרך כלל ללא שום ראיות מדעיות או קליניות שייתמכו בהן. ככל שאני ממשיך לחקור את האופציה התרפית של צמח המריחואנה, אני מוצא ראיות רבות, לא רק סיסמאות באוויר. אני מוצא מידע מדעי רב של הפוטנציאל הרפואי שגלום בצמח, אני מוצא הרבה יותר ראיות ממה שהמומחה הכי גדול [בעיוות הנתונים] יוכל למצוא בחלק מתרופות סמי-המרשם הנפוצות ביותר כיום בשוק.
 
נכון לרגע כתיבת המאמר (פברואר 2015), חיפוש במגזיני הרפואה השונים של המילה קנאביס מעלה 8,367 תוצאות. הוסיפו את המילה קנאבינואיד ותקבלו 21 אלף תוצאות של מאמרי מידע רפואי בנושא. מדובר בממוצע של יותר משני מאמרים ליום במשך עשרים השנים האחרונות! המספרים הללו לא רק מצביעים על האינטרס המדעי והפיננסי שיש לצמח. המספרים הללו גם מצביעים על כך שיש צורך במאמרים שיגישו את המידע לציבור הרחב בצורה מקצועית, מאמרים כמו זה.
 
איך צמח אחד יכול לעזור כנגד מחלות ומצבים רבים? איך הוא יכול לספק גם פעולות מונעות וגם פעולות מתקנות לגוף האדם? איך ייתכן שהוא כל כך בטוח למרות ההשפעות החזקות שלו כנגד מחלות שונות? בחיפוש אחר תשובות לשאלות אלו נתקלו המדענים במערכת פיזיולוגית 'חדשה' שיש בה מרכיב מרכזי לבריאות האדם וכמעט לכל חיה על הפלנטה. המערכת האנדוקנאבינואידית.

דסטין סולקמקור.