לאחרונה ישנם בדנבר מאמצים למחיקת תיקים מהעבר שקשורים בקנאביס.

תקנה 64, שהופכת את האחזקה והצריכה בקולורדו לחוקית אושרה ב6 בנובמבר 2012. המושל ג'ון הקינלופר חתם את כניסתה של התקנה לחוק ב10 לדצמבר 2012. החנויות הראשונות למכירת קנאביס נפתחו לעסקים בתחילת השנה הנוכחית 1.1.14.

מה שנקרא "החוק למריחואנה חופשית" יחתום עתה את עניין המורשעים ללא שימוע, כל שיהיה לעשות זה רק למלא עתירה ולשלם $250 ללא כל התחשבנות על מה היה בעבר או כמה קשות  היו האשמות – התיקים האלה ייסגרו.

"להמשיך להעניש אנשים על משהו שעשו בעבר שהיו כבר חוקי הוא לחלוטין לא נכון", אומר ג'סי אולברי נציג הדמוקרטים מווסטמינסטר. התומכים בחוק מאמינים שהחוק מתכוון בעצם לאנשים שפעם הורשעו בדבר שהיום חוקי בקולורדו ולעזור להם להמשיך הלאה בחייהם.

"כשאנשים מגיעים להגיש מועמדות לעבודה או לשכור דירה , בדיקה של עברם תעלה רישום פלילי (שהיום נחשב להתנהגות חוקית). מה שעלול לגרום לדחייה של עבודה, בית או כל נושא אחר" אמר אולברי.

מתנגדים טוענים שאלו לא רק הרשעות קטנות שיימחקו. חלק מהמתנגדים הם תובעים מחוזיים,תובעים כלליים, מפקדי משטרה ואנשים ממחלק השריף. חלק מההרשעות הם על פשעים שעדיין לא חוקיים גם היום, אך העתירה תקל גם בפשעים האלה.

"במקרים הקיצוניים יכול להיות אדם שהורשע בהפצת סמים בקנה מידה גדול לפני 10 שנים ועותר לביטול העונש, כל כך הרבה תיקים יכולים להיסגר ללא ידיעת בית המשפט", אמר טום רייאס דובר התביעה המחוזית של קולורדו. וזה בגלל שתחת הצעת החוק המדוברת התובעים לא מודעים ואין להם כל אפשרות לערער כשמישהו עותר למחיקת הרשעה. "אפילו לבית המשפט אין את היכולת באמת להתערב בנעשה ואין כל אפשרות לראות את ההיסטוריה של התיק" אומר ריאן כשנשאל למה לא לתת לתובעים מחוזיים מילה בעניין.

"כי הם פשוט הולכים למרוח את התהליך" ענה רוב קורי עו"ד לענייני מריחואנה. קורי אומק שהכוונה של התומכים בתקנה 64 היא לשכוח ולסלוח "המלחמה בסמים נגמרה, האיסור על מריחואנה הסתיים". אמר קרי, "מתנגדים לתקנה 64 מאמינים שהיא כמו כל חוק שצופה לעתיד אך לא מסתכל על העבר". "זאת מדיניות גרועה ולא רגילה שחושבים לחזור אחורה ולבטל הרשעות ככה" אמר ריאן. וועדת הסנאט עיינה בהצעת החוק ואישרה אותה לאחר שינויים משמעותיים", כרגע החוק מתייחס לעברות קטנות של אחזקה או הרשעות על גידול של עד 6 צמחים. החוק גם מאפשר לתובע המחוזי להיות מעורב ולאפשר לו להתנגד להקלה או מחיקת רישום ולאפשר שימוע.

תרגום: קובי קורקוס