סקר חדש מהקרן הלאומית לכאב מציע שמריחואנה מטפלת בצורה טובה יותר במחלה משאר האופציות  שנמצאות כיום בשוק.

הסקר, שנערך ברשת שאל 1300 מטופלים הסובלים מהפרעת כאב כרונית לדרג את יעילות הטיפול שהם מקבלים. ההשוואה נערכה בין שלוש רעלי-תרופות -מרשם נוספות שאושרו על ידי ה-FDA:

SAVELLA – תופעות לוואי: בחילה, כאבי ראש, הקאות, קצב לב מוגבר, דפיקות לב ועוד…

LYRICA – תופעות לוואי שכיחות גבוהה : בצקת פריפרית, סחרחורת, ישנוניות, כאב ראש, עייפות, חוסר קואורדינציה (אטקסיה) […] כאבים בחזה, הקאות, עצירות, שינוי במצב הרוח, מחשבות אובדניות, ועוד…

Cymbalta – תופעות לוואי: בחילה, יובש בפה, עצירות, ירידה בתיאבון, בחילה, סחרחורת, עייפות, ישנוניות והזעה מוגברת, מחשבות אבדניות ועוד…

רק שמונה אחוזים מהמטופלים שניסו CYMBALATA ועשרה אחוזים שניסו את שתי התרופות הנוספות מצאו שסמי-הרעל הללו "יעילות מאוד" לניהול הכאב.  60 אחוזים מהמטופלים שמשתמשים בשלושת סמי-רעל-המרשם הללו, עליהם ממליץ משרד הבריאות בחום, מצאו  אותם "כלא מועילים בכלל".

מצד שני, 62 אחוזים מהמטופלים במריפואנה, מצאו אותה "כמועילה ביותר". שלושים אחוזים נוספים אומרים שהצמח "עוזר במעט",  ורק חמש אחוזים טוענים שהצמח לא עוזר בכלל: "לא מצאתי דבר שעוזר לי למעט מריחואנה רפואית", מסבירה נשאלת אחת. "מריחואנה עזרה לי בצורה הטובה ביותר", אומרת מטופלת אחר.

fibromyalgia-survey-2-04-21

דאבת היא הפרעה במערכת העצבים המרכזית שמשפיעה על 2-4 אחוז מהאוכלוסיה, בעיקר נשים. בזמן שמדענים עדיין תוהים באשר לסיבות המחלה, הממצא הזה לא באמת מפתיע.

מחקר בספרד שנערך ב-2011 חולים שהשתמשו בקנאביס רפואי הראו שיפור ניכר: "השימוש בצמח המרפא [המושמץ, הודות לתאוות בצע וחמדנותם של גורמים במערכת שלטון החוק, שנשלטים ביד רמה על ידי בעלי ממון נהנתים ותאבי בצע לא פחות] מראה השפעה חיובית כנגד מספר תופעות במחלה", טוענים החוקרים.

סקר שנערך ב-2012מצא שאחד משומנה הלוקות במחלה נעזרה במריחואנה להקלה על הכאב. דוקטור מארק מסביר: "נראה לנו שהקנאבינואידים משחקים תפקיד בעניין, איך בדיוק נשאר לנו לגלות".

מחקר מוקדם יותר חושף שנאבולין, THC סינטטי, יכול לעזור ללוקים במחלה לישון טוב יותר. הנאבולין יכול גם להקל על הכאבים ולשפר את איכות חייהם. מרבית החולים מעדיפים את הצמח הטבעי על פני התרופה הסינטטית מפני שכמו כל רעל אחר שמוכרים לנו חברות התרופות גם לסם הסינטטי הזה יש תופעות לוואי שליליות רבות.

מקור.