ינון מילס

שליש מהישראלים באוכלוסיה הבוגרת מכירים מישהו שמעשן קנאביס שלא לצרכים רפואיים, וחמישית הודו בעישונו. כשגם בכירים במשטרה וברשות למלחמה בסמים בהווה ובעבר ממליצים על מדיניות של אי הפללה – האם אנחנו לפני שינוי מגמה? ראש הרשות למלחמה בסמים בעבר: "הקביעה שמי שמתחיל במריחואנה ומסיים בקוקאין והרואין – לא נכונה"

על פי סקר שנערך עבור "המגזין", ליש מהישראלים באוכלוסיה הבוגרת מכירים מישהו שמעשן קנאביס שלא לצרכים רפואיים. בנוסף, 20% מהנשאלים הודו שיצא להם לעשן קנאביס ולא מטעמים רפואיים, כשניתן להעריך שהמספר גבוה יותר שכן משתתפים בסקר עשויים היו לחשוש מפני החוק. על כך ניתן ללמוד אולי מהנתון האחרון: קרוב למחצית מהאוכלוסיה הבוגרת – 46% מהנשאלים – תומכים בהפיכת עישון קנאביס לחוקי או במדיניות של אי הפללה.

המסכות הוסרו. מה שהיה נחשב לעבירה על החוק ,הופך לרזומה גלוי של 12 ח"כים לפחות."גדלתי בעיר בדרום שכולם עישנו, יש לי חברים בצפון – שם כולם מעשנים, במילואים רופאים, אנליסטים, מהנדסים – כולם מעשנים", מספר י'. "אני מעשן מאז שנת 99. זאת אומרת שאם היו צריכים להיות איזושהן פגיעות בשלב הזה, הן כבר היו צריכות לצאת לאוויר העולם. אני מפוקס יותר מהסטנדרטי, אני אדם מאוד בריא בגופו ובנפשו".

111

 

באווירה החדשה שלושה בכירים ברשות למלחמה בסמים ובאכיפת החוק מרשים לעצמם להשמיע גם כן קולות חדשים. "אי אפשר להכליל את כל הסמים במקשה אחת", אומר חיים מסינג, לשעבר ראש הרשות למלחמה בסמים. "אי אפשר לומר שמי שמשתמש בהרואים דינו כמי שמשתמש במריחואנה. בחילת דרכי חשבתי שאכן כשמדברים על התמודדות מול נגע הסמים, צריך להתייחס אליהם כמקשה אחת. לאט לאט הבנתי שצריך לבחון את כל סוגיית הסמים הנפוצים באופן שונה. לא ניתן לבנות אסט' על קלישאה. הקביעה שמי שמתחיל במריחואנה ומסיים בקוקאין והרואין – לא נכונה".

לכתבה המלאה

לדף הראשי של nana10