משפחת סוואן עברה מאלבמה לקולרדו בסתיו האחרון במטרה לנסות ולהציל את חיי בתם בעזרת צמח המריחואנה. נראה שזה עובד. בו בזמן, המשפחה, יחד עם משפחות רבות אחרות עבדו שעות נוספות כדי לשנות חוקים ברחבי המדינה עבור ילדים נוספים. אלי סוואן בת ה-14, סבלה מכ-100 התקפים ביום במשך שנים של טיפולים שכללו ניתוח להסרת חלק ממוחה, ותרופות שלא הועילו. "היא קיבלה חומרים זהים לחומרים שמשתמשים לזריקות כשהורגים פושעים", אומר אביה, בוטש סוואן, "לא יכולנו להמשיך כך".

אז המשפחה עברה לקולרדו, יחד עם 115 משפחות נוספות. חלקן התפצלו, עזבו בתים ועבודה במטרה לקבל טיפול שעל פי השמועות, מועיל. חקיקה נוקשה היא שהפכה את המטופלים ל"שפני נסיונות" מכיוון שלא ניתן היה לחקור את התרופה.

היום, כחצי שנה אחרי שהקבוצה הגדולה החלה להשתמש בשמן, משפחות רבות כמו משפחת סוואן אומרות שהן רואות שינויים לטובה. עבור רבים המילדים כמות ההתקפים ירדה כמעט מייד אחרי תחילת השימוש בתרופה, והם מזמן כבר לא סובלים כלל מהמחלה – או מהתרופות הקשות שנטלו בעבר – הילדים הללו מגלים מחדש את העולם.

גם העולם גילה מחדש את התרופה, החדשות על הצלחת הטיפול יצרו את האפשרות לשנות את החוקים הנוקשים, באביב 18 מדינות שמרניות הגישו חוקים המכוונים לילדים הסובלים מאפילפסיה. בוטש סוואן התראיין לכלי התקשורת בנושא שמן הקנאביס שעזר לבתו אלי, ויכול לעזור לאלפי ילדים נוספים. אלי הייתה עצבנית, היום כבר לא. היא הייתה צורחת במשך שעות, תופעה שנעלמה. היא הייתה נושכת את ידייה עד זוב דם, היום הפצעים החלימו מכיוון שפסקה לעשות זאת. סריקת EGG שעשתה מלפני כמה שנים הראתה פעילות התקפית בלתי פוסקת. בבדיקה האחרונה שנעשתה נעלמו הסימנים לחלוטין.

בערב חם אחד, היא ישבה עם אביה על מדרגות הכניסה לביתם, וצפתה באחים שלה משחקים בכדור. "זה משהו שלא יכלנו לעשות בעבר, פשוט לשבת ולהנות מהחיים. חייה היו כסערה", אומר האב, "היום אנחנו יכולים לקחת אותה לקניות, לצאת לאכול, או סתם לשבת ביחד כמשפחה. זו התשובה לתפילות שלנו". אלי נשענה כלפיו ונתנה לו נשיקה. כיום יש כ-180 ילדים שמקבלים את אותו הטיפול, ואלפים נוספים ברשימות המתנה. השמן איננו שיקוי פלא שהופך את הילדים לבריאים במאה אחוז לפתע, אבל ההורים אומרים שזה שולט בהתקפים יותר טוב מכל דבר אחר שניסו.

"למרות שישנם ילדים שניסו את הטיפול ללא הועיל, הרוב מצא שיפור משמעותי ביכולת להפחית את ההתקפים ללא תופעות שליליות", אומרת דוקטור מרגרט גדה, שעוקבת אחר חולים אלו. מ-47 חולים במעקב 28 אחוז דיווחו על ירידה של 80 אחוז בהתקפים. 49 אחוז דיווחו על ירידה כזו או אחרת בהתקפים ותופעות חיוביות נוספות כמו שיפור מצב רוח ושיפור המודעות. 23 אחוזים הפסיקו את הטיפול כיוון שהוא גרם ליותר התקפים, או בגלל שהם חזרו למדינות מהם באו.

"זה מה שנקרא ראיה אנקדוטית, אך מאוד ממשית", אומרת דוקטור גדה, שהיום עוקבת אחר 195 מטופלים. "יש לנו 78 אחוז חולים שמרוויחים מאוד מהטיפול הזה. לרוב זה מאפשר להם להפסיק לצרוך תרופות מסוכנות יותר. אי אפשר לטעון שלמריחואנה אין אפקט חיובי בטיפול באפילפסיה". דבי פורסטור היא אחת מאלו שחזרו הביתה. בתה בת ה-14 לידיה, סבלה מכ-12 התקפים ביום כשהיא באה לנסות את הטיפול. ההתקפים ירדו במהרה לשישה. אך האם אומרת, שההוצאות הכלכליות היו גדולות מדי עבורה.

האחים סטנלי, שפיתחו זן לטיפול באפילפסיה בשם "האריג של שרלוט" אומרים שיש להם רשימת המתנה של 5,000 איש שמחכים לטיפול. ניסויים קליניים של הזן החלו בניו-יורק, מה שאומר שבסופו של דבר גרסה כזו או אחרת של התרופה תאושר כל ידי מנהל המזון והתרופות – DEA.

קרן האפילפסיה קראה לאפשר לכל החולים גישה לקנאביס: "דבר לא אמור לעמוד בדרכם של החולים לקבל טיפול מציל חיים". אך הרעיון שקנאביס יינתן לחולים עדיין שנוי במחלוקת. "אני חושבת שאנשים רואים אותנו כמו איזו כת. הם אינם מבינים שאין לנו ברירה אחרת. הילדים שלנו ימותו ללא עזרה". אומרת הת'ר ג'קסון, שמארגנת הפצה עבור הזן של האחים סטנלי. היא מספרת לנו את זה בגן ילדים כשבנה, שבעבר היה במצב גוסס, מתרוצץ על המתקנים השונים, ומתגלש במגשלות. "הם מתעלמים מכל הראיות של הצלחה, ומתייחסים אליהם כאל ראיות אנקדוטיות". היא מצביעה על בנה שמתרוצץ "אם זו ראיה אנקדוטית אני לוקחת אותה בשמחה".

גם בישראל יש יחס יוצא דופן בנושא קנאביס כנגד מחלות אפילפסיה. משפחה כזו שתרצה לקבל טיפול, תצטרך להוכיח שניסתה לממן 5 טיפולים שונים של מספר חברות שלא הצליחו. אחר כך תוכל המשפחה לצאת למסע אין סופי של מלחמה בוודעות במטרה לקבל טיפול.

לא ברור מה חשוב יותר למשרד הבריאות, הצורך לדרוש מאתנו לממן את חברות התרופות או הרצון לשמור בסוד את העובדה שהמריחואנה בריאה ומועילה? או אולי מה שבאמת חשוב, שביום שיתגלה הסוד, שתהיה רק חברה אחת [שראל שמה] עם זכויות מנופול להפצת הצמח?

מה שכן ברור הוא שהיחס של המשרד הזה ברשות "צרת הבריאות" ו"צוות המומחים שלה" לחולים שווה לתחת, זו התמונה ואסור לנסות לייפות אותה – החולים,  הם האחרונים שבהם יש להתחשב והראשונים שיצטרכו להמשיך לסבול ולממן. העיקר הבריאות הפיננסית של אלו ששומרים עלינו מהתרופה, ומהאמת.