(רויטרס) – מקסיקו וארצות הברית אינם יכולים להמשיך לסטות מהמדיניות של הלגליזציה של מריחואנה, נשיא מקסיקו, אנריקה פנייה  צוטט ביום ראשון, ורמז שהוא עשוי להיות פתוח לבוא להוביל את המהלך שהחל על ידי כמה מדינות בארה"ב בשינוי חוקי סמים

הלחץ הפוליטי גדל והולך במקסיקו לנקוט עמדה ליברלית יותר במריחואנה מאז וושינגטון וקולורדו החליטו להכשיר החזקה ומכירה של העשב לשימוש פנאי ב2012. מדינות אחרות בארה"ב מתכננים הצבעות בקרוב.

מריחואנה, יחד עם חומרים אסורים כמו קוקאין והקריסטל מתאנפטמין, הייתה המקור העיקרי של הכנסות לקרטלי סמים אלימים האחראים על אלפי מקרי מוות במקסיקו בשנים האחרונות.

חסידי הרפורמה אומרים ״לגליזציה של מריחואנה בכוונה להפחית את כוחם הכלכלי של הכנופיות ולעזור ליצור יותר הכנסות ממסים.

פנייה אומר שהוא בעד פתיחת הנושא לדיון למרות חששות אישיים על הענקת מעמד חוקי בקנביס, ומחוקקים טוענים כי מקסיקו לא יכולה להיות מחוץ לצעד בנפרד מארצות הברית, הצורך העיקרי של סמים לא חוקיים החוצים את הגבול.

בראיון לעיתון ספרדי אל פאיז , פנייה אמר על הלגליזציה של מריחואנה כי היא "תופעה גוברת", וכי המדיניות המיושמת ב30-40 השנים האחרונות  הובילה רק לעוד ועוד צריכה וייצור של תרופות ו"לכן זו מדיניות כושלת", הוא אמר לעיתון.

“העניין צריך להיות מוסדר. אני חוזר ואומר, אני לא בעד לגליזציה, זו דעתי האישית. אבל אנחנו לא יכולים להמשיך בדרך הזאת של חוסר עקביות בין לגליזציה שהיינו עדים לה במקומות מסוימים, בעיקר בשוק הצרכני החשוב ביותר, ארצות הברית, ובמקסיקו שבו אנו ממשיכים להפליל את הייצור של מריחואנה ", הוא הוסיף.

הערותיו הציגו עידוד לתומכי השינוי במקסיקו, שבו במשך שנים סקרים הראו שרוב האוכלוסייה מתנגדת ללגליזציה של מריחואנה על הסף.

ובכל זאת, סקר אפריל שפורסם על ידי יחידת דעת קהל בבית התחתון של הקונגרס הראה 73 אחוז מהמקסיקנים תומך בלגליזציה של מריחואנה למטרות רפואיות.

בחודש פברואר מפלגת ההתנגדות של המהפכה הרפובליקנית הדמוקרטית של השמאל במקסיקו  הציגה יוזמה להכשיר שימוש רפואי במריחואנה ופרננדו בלאונזארן הדוחף את התכנית, ניטה פנייה קיבל בברכה את דבריו של חבר הקונגרס

בלאונזארן אמר לרויטרס כי המגמה של ליברליזצית חוקי המריחואנה בארצות הברית נראית בלתי הפיכה, ואמר שהוא מצפה כי קליפורניה תגבה את הענקת המעמד בחוק הסמים ב2016.

"ברגע שקליפורניה תתיר מריחואנה פנאי, השמירה על האיסור במקסיקו לא תהיה בת קיימא", הוא אמר.

ב2009, מקסיקו התירה החזקה של עד 5 גרם (0.18 אונקיה) של מריחואנה, 500 מיליגרם (0.018 אונקיות) של קוקאין וכמויות זעירות של הרואין ומתאנפטמין. עם זאת, תומכי הרפורמה טוענים כי יש עוד להיעשות כדי לצמצם את הפשיעה

(דיווח ע״י דייב גרהם)