לאחר הענקת מעמד חוקי לייצור והמכירה של קנאביס בארצו, נשיא אורוגוואי חוסה מוחיקה קורא למדינות העשירות וה"מפותחות" להעריך מחדש את האסטרטגיה שלהם בנוגע להתמודדות עם סמים.

ארצות הברית ואירופה צריכות אסטרטגיה חדשה למלחמה בסמים וצריכים להסתכל על אלטרנטיבות כגון מכירה מוסדרת של מריחואנה, אומר נשיא אורוגוואי חוסה מוחיקה, שארצו הפכה לאחרונה את הייצור והמכירה של מריחואנה לחוקי.

בראיון לסוכנות הידיעות רויטרס ביום חמישי, חבר הגרילה השמאלנית לשעבר בן ה-78 אמר שהכלכלות הגדולות בעולם, שהם השווקים הגדולים ביותר עבור סמים בלתי חוקיים, צריכים להתמודד עם סחר בסמים תוך שימוש בכלים אחרים מאשר איסור.

"חברות תעשייתיות הן אלו שצריכים לעשות את השינוי", הוא אמר. "מדינה קטנה, יכולה להתנסות בזה, אבל זה גם אפשרי מאוד למדינות מפותחות, בגלל המשאבים שיש להן."
"הצרכן יוכל ללכת לשוק השחור. הוא עדיין יהיה קיים, אבל המתקפה של השוק השחור תהיה באמצעות השוק החוקי, אשר ישפיע עליו מאוד", הוא אמר.

"בסופו של דבר, מה שאורוגוואי עושה הוא ניסוי ללא ערבויות, אמר מוחיקה – אבל ניסוי שמישהו היה חייב לנסות. אנחנו מנסים להמציא את הדרך, אנחנו לומדים מהחוויות תוך כדי ניסיון. יש אנשים שאומרים שאתה לא יכול להתנסות….זה מגנה אותך לכישלון."

604

בחודש דצמבר, הפרלמנט של אורוגוואי אישר הצעת חוק להכשיר ולהסדיר את המכירה והייצור של מריחואנה.

המהלך נצפה מקרוב על ידי מדינות רבו ברחבי העולם, שחלקן מבקשות לשנות את מדיניות המלחמה בסמים שנתפסת ככישלון נרחב שלא צלח.