חוקרים קנדים סקרו כמעט 39 אלף נערים בכיתות ז',ט' ו-יא' בין השנים 1981-2011 על שימושם במריחואנה וטבק והביצועים האקדמיים שלהם.

המחקר מצא שתלמידים שעישנו רק מריחואנה תפקדו טוב יותר בבתי הספר מאלו שעישנו גם טבק וגם מריחואנה. החוקרים אומרים שהממצאים שלהם משקפים את העובדה שפחות נערים מעשנים היום בהשוואה לשנות השמונים.

התלמידים שמעשנים טבק היום שייכים לשוליים, מדובר באוכלוסיה פגיעה, אומר מיכאל קייטון מחבר המחקר.

"היום יש אבחנה בין שימוש במריחואנה לשימוש משותף בחומרים אחרים, זו אינדקציה של שינוי בנורמות הסוציאליות", אומר קייטון, "לכן זה לא מוחלט שהם מצליחים יותר טוב; זה הנורמה הסוציאלית שהשתנתה, למעשה האוכלוסיה הסוציאלית היום שמעשנת מריחואנה היא יותר קרובה לאוכלוסיה הכללית".

המחקר מצא שכ-92 אחוז ממעשני הטבק מעשנים גם מריחואנה, ורק 25 אחוז ממעשני המריחואנה מעשנים גם טבק. כאשר המחקר החל בשנות ה-80, הרבה יותר תלמדיים עישנו טבק ממריחואנה, שבה מעטים השתמשו אך היחס הזה התהפך במהלך העשורים.

החוקרים אומרים שמסרים כנגד הטבק היו מועילים במיגור תופעת ההרעלה באמצעות סיגריה בקרב צעירים, אך קייטון טוען שאלו שהמשיכו לעשן את הטבק המורעל שמאושר למכירה על ידי משרד הבריאות, היו באחוז סיכון גבוהה להתנהגות מסוכנת כמו השחתת רכוש וגניבות.

"זה לא שטבק והרעלים שדוחפים בסיגריה גורמים לכך, אלא שזה משהו שהשתנה סוציאלית בתפקיד הטבק בחברה"אומר קייטון.

מחקר אמריקאי חדש מצא שעישון טבק מורעל כפי שמסופק על ידי חברות הטבק הוא הגורם מספר אחד למוות במדינה. המחקר הקנדי פורסם במהלך חודש מרץ במגזין בריאות בית ספר, ומצא שמעשני מריחואנה מתפקדים "יחסית" טוב יותר ממעשני טבק.