מריחואנה יכולה להיות חוקית בניו מקסיקו, אם סנטור אחד יצליח בדרכו.

סנטור המדינה ג'רלד אורטיז פינו, דמוקרט ממחוז Bernalillo, מציע רעיון שיאפשר לבוחרי ניו מקסיקו להחליט אם המדינה צריכה לתקן את סעיף 20 של חוקת המדינה כדי להכשיר מריחואנה.

'זה משהו שאנחנו עושים עם טבק ואלכוהול', אמר אורטיז . 'אנחנו לא מעודדים בהכרח לעשות את זה, אבל אם אתה מעשן מריחואנה, זו הדרך האחראית לעשות זאת'. החלטה תאפשר לאנשים מעל גיל 21 לרכוש מריחואנה באופן חוקי. על המחוקקים, לעומת זאת, תהיה מוטלת האחריות להבין איזו כמות כל אחד יכול לקנות, איך הם יכולים להעביר את הצמח לצרכן ומה יהיה שיעור המסים.

דובר מושל ניו מקסיקו סוזנה מרטינז אמר, כי המושל מתנגד לאופן הצעת ההחלטה: "המושל מתנגד למאמץ זה ומאמין שהרבה יותר ראוי לשקול אותו כהצעת חוק רגילה, זה יספק את הגמישות להתמודד עם הסיבוכים הרבים ולתוצאות בלתי צפויות של יישום שינוי כה נרחב במדיניות הציבורית', אמר הדובר. 'זה מאכזב שפוליטיקאי המונע על ידי פוליטיקה מפלגתית מבקש לתקן את חוקתה של המדינה להכשיר סמים למטרה המוצהרת של הגדלת שיעור ההצבעה בבחירות למפלגתו'.

אורטינז טוען שההחלטה תעזור לכלכלת המדינה על ידי מיסוי, ותיצור מקומות עבודה חדשים בתעשיה, למדינה: 'אם נבטל את האיסור, נחווה צמיחה כלכלית מההפעלה מחדש של תעשיית הקנבוס'.

אם ההצעה תעבור את בית המחוקקים, בניו-מקסיקו יוכלו המצביעים להכריע בנושא בנובמבר. אז ההחלטה תחזור לבית המחוקקים כדי לקבוע את פרטי ההחלטה, התיקון יושלם במהלך 2015.

תורגם מאנגלית: ליאורה גלבר.