במלחמה העולמית בסמים , המפגינים מדגישים את הפרות זכויות אדם .

פעילים בלמעלה מ 80 ערים דוחפים את  המנהיגים לשים קץ למדיניות שתעניש את המשתמשים בסמים במקום לעזור להם להחלים.

אזרחים יצאו לרחובות בקמפיין עולמי שהושק ביום חמישי בלמעלה מ 80 ערים במחאה על מדיניות הסמים הנוכחית וקורא לשים קץ למה שהם קוראים  ״הפללה חסרת טעם של המשתמשים בסמים״.

"התמיכה  פרויקט  ״אל תעניש תתמוך "- לרבות הפגנות, מודעות ומסעות פרסום במדיה החברתית – שמטרתה לשנות את החוקים והמדיניות, להעלות את המודעות למימון גדול יותר עבור שירותי בריאות, לקדם את זכויות האדם של משתמשים בסמים ולהשיג תמיכה ציבורית לרפורמה בסמים.

"המסע נועד להעלות את המודעות לכך שרפורמת הגישה שלנו לסמים היא בעיה גלובלית, ואנשים בכל רחבי העולם נושאים עיניים  למנהיגיהם כדי ליישר מחדש את גישתם למלחמה בסמים", אמר אלן נקה, מנכ"ל הפחתת נזק,ארגון סנגור מניו יורק למדיניות סמים ורפורמה בבריאות הציבור.

"אנחנו רוצים להתרחק מגישת ענישה לגישה  שלוקחת בחשבון את בריאות הציבור,, זכויות האדם. זכויותיהם של משתמשים בסמים כדי לגשת לטיפול רפואי", אמר לגשם.

הפרויקט העולמי שאורגן על ידי קואליציה של ארגונים לא ממשלתיים קוראים לממשלותיהם לסיים את מה שהפעילים מכנים "מלחמה בסמים" יקרה ולא  מעשית – שלדבריהם עולה מעל $100 בכל שנה ולא הצליחה להקטין את שוק הסמים או להפחית את השימוש.

הפעילים בניו יורק מתכננים מחאה ביום חמישי במטה האו"ם, אשר בשנת 2016 תארח מפגש עצרת כללית במדיניות הסמים. הפעילים מקווים להכרה על ידי מדינות החברות כי לאסטרטגית הסמים הנוכחית תוצאות חיוביות בקרב הציבור, וכי סנקציות פליליות נגד אנשים המשתמשים בסמים לא עובדות.

"המלחמה בסמים" בארה"ב השפיעה על שכנתה מקסיקו בטיפול בעברייני סמים. פעילי הרפורמה בסמים במקסיקו סיטי אמרו כי הממשלה שלהם מוציאה יותר מדי כסף על המשטרה הצבאית שלה שנותנת למלחמה בסמים על פני פשעים אלימים – שנמצאים במגמת עליה בשנים האחרונות.

חטיפות נמצאות במגמת עלייה – במאמר שפורסם אמש דווח כי ישנם כ60 חטיפות בשבוע", אמר ארם ברא, קצין  בקרן לרפורמה בסמים ונגד פשיעה של אמריקה לטינית במקסיקו. "האם אנחנו באמת רוצים להשתמש בכל המשאבים שלנו כדי לשים אנשים בכלא שלא עושים שום דבר, אבל נושאים כמויות קטנות של סמים, או להעמיד לדין פשעים חמורים אשר מזיקים לחברה?

ארגונו של ברא השיק אתר אינטרנט ביום חמישי המונה 10 סיבות למה אזרחים מקסיקנים צריכים להיות מעורבים ברפורמה בסמים. הוא טען כי בזמן שחלק קטן מהחברה במקסיקו משתמשת בסמים, בהשוואה לארצות הברית, הלגליזציה האחרונה של מריחואנה לשימוש פנאי בוושינגטון וקולורדו מעלה שאלות  רבות בנוגע למלחמה בסמים" .

לחשוב שדווקא 'המלחמה בסמים' הגיעה במקור מארה"ב – שהוא גם השוק העיקרי של סמים בעולם – יש לחוקיות של קנביס במדינות אלה, אני חושב השפעה רבה על דעת הקהל המקסיקנית ", אמר ברא. "האם אנחנו רוצים להיות מעורבים במלחמה כדי לעצור את התנועה מצפון לגבול ?

ברא אמר המקסיקנים כבר התחילו בדיבורים על לגליזציה, אבל עכשיו אני תוהה אם לחקות באופן הדוק את הדוגמא של שתי המדינות בארה"ב, או זה של אורוגוואי. בעוד המודל האמריקאי מאפשר עסקים פרטיים של מריחואנה, מודל של אורוגוואי קורא למונופול של מדינה שלמה.

ככל שיותר מדינות בארה"ב – כגון קליפורניה ב2016  ומדינות אחרות ישקלו צורות שונות של רפורמה בחוקי המריחואנה, אנשים רבים ברחבי העולם יפנימו כי "המלחמה בסמים" היא בלתי בלתי מנוצחת כפי שהיא בפועל. מספר פעילים טוענים כי השיטה הנהוגה כיום מבוססת על הענשת המשתמשים במקום לעזור להם להתמודד עם בעיות סמים.

המבקרים אומרים כי מדיניות הסמים בארה"ב סייעה ליצור "תעשיית בתי כלא” ללא כל טיפול בעברייני סמים.  י.

"בתי כלא פרטיים שרוצים רבים מרוויחים כסף מהעובדה שאנשים נשלחים למאסר על עבירות סמים," אמר קליר, והוסיף כי בנקים ויצרני נשק – שחלקם מלבינים כספים לקרטלי סמים לעתים קרובות ניהנים לכאורה גם מן "המלחמה בסמים".

כאשר משתמשים בסמים נשלחים לכלא ללא כל הזדמנות לטיפול, אין שום התייחסות לבעיה  , אמר קליר.

"זו מערכת בלתי אנושית לגמרי", הוא אמר. "אנחנו צריכים לדמיין איך לטפל בנושאים חברתיים כגון אלה, ואיך מתגברים על מערכת הבריאות הכללית – יש פה עניין של צדק חברתי".

מחאות ברחבי העולם היו בלוח זמנים לחודש יוני 26 הסיבה לכך – היא היום הבינלאומי של האו"ם נגד שימוש בסמים וסחר בלתי חוקי, אשר במדינות מסוימות משתמשים בו רק כדי להצדיק את האמצעים שננקטים נגד אלימות ולקדם עונשים קשים על עברייני סמים

"היום הוא יום שבו מדינות כמו איראן או סין מוציאות להורג אנשים לעבירות סמים", אמר קליר. "עבירות סמים אינן פשע שמצדיק עונש מוות. הפרות זכויות אדם אלו … לא יפסיקו עד שכולנו נעמוד ברחבי העולם ונאמר ״זה לא נכון ".