מיין – מחוקקים מבית הנבחרים והסנאט הצליחו לבטל את הוטו שהציב המושל נגד לגליזציה של צמח הקנאביס. המושל הרפובליקני, פול לפייג', הבטיח וקיים בעבר לחסום כל הצעה שתנסה לפתוח את שוק הקנאביס לאזרחים במדינה. אך לאחר דיון מקוצר והצבעה, הצליחו המחוקקים לעקוף את החלטתו.

בית  הנבחרים והסנאט מתאחדים נגד המושל

על פי חוקת מיין, כדי לעקוף וטו נדרש רוב של יותר משני שליש בסנאט, ובבית המחוקקים. ההצבעות שהתקיימו ביום רביעי האחרון, ביטלו את הוטו כנגד צריכה ומכירה של הצמח למבוגרים.

בבית המחוקקים נרשם רוב של 109 מול 39 מתנגדים בלבד. הסנאט סיים את ההצבעה עם 28 תומכים מול 8 מתנגדים. ההצלחה בהצבעות מייצגת צעד משמעותי לכיוון פתיחת שוק קנאביס חופשי. שוק שאושר ב-2016 על ידי הציבור באמצעות משאל העם. אז התערב המושל והטיל וטו, ובכך הצליח לבטל את הניסיון לפתח את שוק הקנאביס במדינה.

המושל יכול עדיין לדחות את הלגליזציה

במהלך חודש פברואר, נראה שמושל מיין, יריב מושבע של הלגליזציה, הסכים לעשות צעד קטן לטובת מטופלי הקנאביס הרפואי. אך ביום שהמדינה אמורה הייתה לחוקק תקנות חדשות ומגבילות במיוחד למריחואנה הרפואית, הודיע המושל שהוא ימתין עד מאי כדי להטמיע את השינויים.

בעוד שהיה משוכנע כי תכנית רפואית של הצמח נדרשת במדינה, רצה המושל להימנע "מבלבול וסיבוכים שלא לצורך". למרות המילים היפות, מושל לפייג' מודה שהוא מהמתנגדים ללגליזציה. למעשה זה הוטו השני שלו נגד לגליזציה. בנובמבר 2017, הטיל וטו על הצעה דומה.

מחוקקי המדינה הצליחו לשריין חסינות לוטו על ידי הוספת הגבלות להצעת החוק החדשה. על פי הצעת החוק הראשונה, נובמבר-17: בשלב הראשון, החוק אמור היה להתיר צריכת קנאביס במועדונים, לאפשר לאזרחים לגדל עד שישה שתילים, ולעלות את הייצור במטרה להגדיל את התחרות בשוק, עם התייחסות למגדלים המקומיים.


בהצעה המחודשת, החוק יאפשר גידול עד שלושה שתילים בלבד, ויבטל מכסת ייצור. מגבלות נוספות ייכתבו בעתיד, והאיש האחראי על התהליך, לצערם של התומכים בלגליזציה, הוא המושל עצמו. לפייג' אחראי על הקמת התהליך המנהלתי
שיקבע את החוקים והרגולציות לכל הנוגע לשוק המסחרי של הצמח.

יש לבדוק התרת רשיונות, מיסוי, אכיפת חוק, למושל הזדמנויות רבות לעכב את החקיקה אם רק ירצה בכך, הוא פשוט יכול לא לעשות דבר ממה שנדרש. הוטו של המושל לפייג' הגיע בזמן שהמדינה מנסה להתמודד עם מגיפת ההתמכרות לסמים האופיאידים. ב-2017 נהרגו במיין  400 איש משימוש יתר של תרופות סמי המרשם. 

ביטול הוטו שנעשה ביום רביעי האחרון מצביע על כך ששוק קנאביס מוסדר וחוקי במיין הוא עניין בלתי נמנע במדינה, למרות שליטה כמעט מלאה של המושל בתהליך. מאוד ייתכן ששוק הקנאביס ייפתח לציבור רק ב-2019, אחרי שיגורש המושל, מאחרוני המתנגדים, בבחירות הקרובות.