בין אם אתה מבין או לא, מריחואנה בדרך להיות אחד מהגורמים המכריעים בבחירות לנשיאות 2016. בעשור האחרון צמח שיעור התומכים במריחואנה בסקרים הלאומיים, דבר שהכריח פוליטיקאים רבים שבעבר הלכו בין הטיפות לתפוס ולנקוט עמדה בנושא.

הכוח של המריחואנה

ברמה המדינית אנו יכולים לראות שינויים עיקריים בבחירות 2016. אפשר כי עשרות ממדינות ארה"ב ישנו את גישתן ויבחרו להצביע בעד שימוש במריחואנה לצרכי פנאי, למשל קליפורניה, שהיא הכלכלה החזקה מבין חמישים המדינות. הנשיא אובמה כבר הצהיר בעבר כי הדרך הטובה ביותר לקבל את תשומת הלב של הקונגרס היא להמשיך ולאשר מריחואנה ברמה המדינית, וב2016 נראה כי יהיה צעד משמעותי לכיוון זה.

עבור חלק מהצרכנים, גישה למריחואנה הכוונה לדרך טיפול חדשנית אפשרית. מריחואנה הראתה יכולת טיפול כבר במספר מחקרים קליניים, החל מטיפול בכאבים, בהתקפים אפילפטיים ואף בהתפשטות סרטן.

למדינות, המריחואנה היא סימן ירוק וגדול של דולר. ההכנסות ממיסוי שיצטברו תודות למריחואנה יכולות לסייע במילוי פערי התקציב וביצירת מקומות עבודה רבים. בקולורדו למשל, תושבי המדינה הצביעו באופן גורף בחודש נובמבר לטובת הצעה שתסיט 40 מיליון מהכנסות המס על מכירת מריחואנה לטובת מערכת החינוך של המדינה.

המחקר מראה מדוע אנשים עדיין ספקניים לגבי המריחואנה

לא כולם רואים "ירוק" בעיניים, יש המון אנשים בחוץ, אשר עדיין תוהים לגבי ההשפעה בטווח הארוך של המריחואנה ועל כך שהלגליזציה עלולה להוביל לעלייה בפשיעה, מקרים תכופים של הנהיגה תחת השפעה ופגיעות סוציאליות וחברתיות נוספות. עם זאת, דאגה חשובה יותר הקופצת לקדמת הבמה היא כאשר בוחנים סקר שפורסם זה מכבר, סקר ניטור עתיד, Monitoring the Future, או MTF, אשר נערך בחסות המכון הלאומי לשימוש בסמים ונערך על ידי אוניברסיטת מישיגן. בסדר האחרון השתתפו 44892 תלמידים בגילאי ההתבגרות, מ382 בתי ספר שונים, ציבוריים ופרטיים בכל רחבי ארה"ב.

ראשית, החדשות הטובות הן שאחוז התלמידים המעשנים סיגריות וצורכים אלכוהול נשאר בירידה מתמדת. עישון סיגריות באופן יומיומי הוא רק 1.3% בקרב תלמידי כיתות ח', 3% בקרב תלמידי כיתה י' ו-5.5% בקרב תלמידי כיתה י"ב. לפני כחמש שנים, שיעור המעשנים עמד על 2.6%, 6.6% ו6.7% אחוז בהתאמה. ירידה דומה גם נצפתה בשימוש באלכוהול בקרב התלמידים. החדשות הרעות, שימוש במריחואנה בקרב התלמידים נותר יציב בפרק הזמן של חמש השנים האחרונות. עם 6.5%, 14.8% ו-21.3% שהודו שעשו שימוש במריחואנה בחודש האחרון. כאשר 6% מהתלמידים הודו שעושים שימוש יומיומי במריחואנה. הממצא המפתיע ביותר הוא ש31.9% מהתלמידים רואים בעישון מריחואנה כמזיק, זאת לעומת 78.6% מהתלמידים שנשאלו בשנת 1991. סיכום הממצאים: בוגרי תיכון כיום מעשנים מריחואנה באופן יומיומי לעתים קרובות יותר ממה שהם מעשנים סיגריות. בעוד שעישון הסיגריות בעל אפקט שלילי מוכח על הריאות וכלי הדם, מריחואנה אינה נתפסת על ידי הנשאלים כבעלת אפקטים שלילים בדומה לסיגריות. אחד מהפחדים הגדולים ביותר של הרגולטורים – שקטינים יוכלו לשים ידם על סם שגם אם יהיה חוקי אזי יותר השימוש בו לבגירים מעל גיל 21. טענה נוספת היא שהמחקרים שנערכו בעבר הראו כי שימוש במריחואנה שהחל סביב גילאי 16-17 ובמשך תקופה של שלוש שנים הציג ירידה של 18% בציון במבחני זיכרון לטווח ארוך אל מול בני אותו גיל שמעולם לא השתמשו לפני. בכדי להיות ברור, המחקר אינו מרמז כי שימוש במריחואנה גדל למרות שהנוער אינו רואה בו דבר שלילי, עם זאת השינוי בתפיסה גורם לירידה של מחסומים בנוגע למריחואנה ולשימוש בה ולחששות מכך.

הבעיה הגדולה ביותר של הרגולטורים בגבעת הקפיטול היא האם ניתן להשתמש במריחואנה בבטחה בטווח הארוך. לרוע מזלם של התמוכים במאבק הלגליזציה זו אינה תשובה שיש לה מענה. מחקרים קליניים הכוללים מריחואנה מתמקדים בנזקים למשך עשרות שנים, ורק בשנים האחרונות ראינו בשינוי הנוגע לניסוח היתרונות של המריחואנה, כך שזה יכול לקחת שנים רבות ואף מסר עשורים, לפני שהרגולטורים יקבלו החלטה בשאלה האם להכשיר את השימוש במריחואנה ברמה הפדרלית. בינתיים עסקי המריחואנה יכולים להיאבק ולשגשג ובמקרים מסוימים אפילו לשרוד. הקונגרס עומד איתן בעמדתו כך שמריחואנה עדיין מסווגת כסם מסוכן דבר הגורם לכך שבנקים אינם יכולים להיות בקשר עם עסקים המבוססים על מריחואנה. מסגרות אשראי, שירותי בנקאות בסיסיים, ואפילו ניהול חשבונות עובר ושב יכולים להתפרש כהלבנת הון על ידי הממשלה הפדרלית. הפעלתו של עסק ללא גישה לשירותי בנקאות בסיסיים מהווה אתגר לצמיחה וגם יוצר בעיה עצומה בכך שהעסק נאלץ להתבסס על מזומן. עניין אחר הוא המיסוי, החוק האמריקאי מונע מעסקים המעורבים במכירה של תרופות בלתי חוקיות למקבל החזרי ניכוי על המסים אותם הם משלמים. משמע, עסקי המריחואנה משלמים מס על הרווח הגולמי שלהם במקום הרווח הנקי. סביר להניח שלממשל אין עניין באיסוף הכנסות נוספות, אך החוק עושה זאת יותר קשה לחברות להמשיך ולהתפתח ולהניב רווחים.

בסופו של דבר, למרות הפוטנציאל ההתרחבות המסיבי, העננות וחוסר הוודאות סביב המריחואנה עושה אותה להשקעה מסוכנת עבור המשקיע הבודד. לא רק שרוב מניות המריחואנה נסחרות בבורסה נסחרות "מעבר לדלפק" שם תקני הדיווח הם לעתים קרובות לא נוקשים כמו בבורסה הרגילה של ניו-יורק למשל. על הנייר מריחואנה נראית כמו הזדמנות השקעה מעניינת אבל אם נרד מתחת לפני השטח יש מספיק דגלים אדומים בצידי הדרך.