השפעת עישון מריחואנה בנבדקים אסמטיים ?!? כן:

תקציר: נבדקו ההשפעות של עישון 7 מיליגרם לכל קילו במשקל הגוף של מריחואנה טבעית, ו15 מיליגרם לכל קילו של THC על התנגדות כלי הנשימה[בדיקה א] ובנקודות ספציפיות נבדקה המוליכות[בדיקה ב] של כלי הנשימה, אל מול קבוצת ביקורת פלסיבו עבור עשרה נבדקים עם אסתמה יציבה. אחרי עישון מריחואנה פתח האוויר גדל באופן מיידי ונשאר מורם במידה משמעותית למשך שעתיים לפחות, דבר שלא קרה לאחר נטילת הפלסיבו. לאחר נטילת THC נרשמה הרחבה בפתח האוויר למשך זמן של שעה עד שעתיים, ובנוסף התנגדות כלי השנימה לקבלת האוויר ירדה בצורה משמעותית למשך זמן של עד ארבע שעות.

מבוא: במאה ה- 19 אחד הטיפולים באסתמה היה באמצעות מריחואנה(1). אלא שרק בזמן האחרון נערכו מחקרים מדעיים שיכולים להצביע על תופעה זו (2,3), מחקרים אלה מצביעים על השפעה חיובית בצורת התרחבות כלי הנשימה אחרי עישון מריחואנה(2) ואחרי בליעה של טי.הייץ'.סי (3), עבור אנשים בריאים. נשאלת השאלה האם אותם השפעות חלות גם על אסמתיים? בהתייחסות להנחה שעשן המריחואנה אמור כנראה לעשות נזק, ולפגוע [מדובר בדעה קדומה אותה המאמר בוחן: 1. ברור לנו שעשן רעיל פוגע באסמתים… 2. קנאביס הוא רעל. מכאן שעשן הקנאביס פוגע באסמתי. הטענה למשל שעשן של אקליפטוס תה או אפילו אדים של מים לא פוגעים באסמטיים איננה צריכה בדיקה שכן אקליפטוס\תה\אדי מים אינם רעל כמו דלק מטוסים\אצטון או כמו קנאביס] בדרכי הנשימה (4,5). המאמר בודק את האפקטים האקוטיים של שאיפת מריחואנה ובליעת THC על בדיקה א, על מטופלים אסמתיים.

שיטות: נבדקו 5 גברים ו5 נשים בגילאים 22-74 המאובחנים כאסמטים. כל מטופל חווה בעברו תסמינים המתאים להבחנה האסמטית. בזמן המחקר כל הנבדקים היו יציבים מבחינה קלינית, ל-4 נחקרים לא היו תסמינים כלל והיתר סבלו מתסמינים שונים. למעט 2 נבדקים שכנראה סבלו גם מנפחת ריאות, שאר הנבדקים הציגו גיליון רפואי תקין ולא סבלו ממחלות נוספות. נבדקים עם אבחונים פסיכיאטריים לא נכללו בניסוי.

על כל הנבדקים בוצעו בדיקות שונות להערכת דרגת חסימת דרכי הנשימה ושחרורן, הבדיקות מפורטות במאמר המקור*. 7 מהנבדקים עישנו מריחואנה בעבר בכמויות ותדירויות שונות. איש מהם לא הודה בצריכה של סמים אחרים [כמו סוכר או קפאין, עוגיות שוקולד או כדורים פסיכיאטרים]. אף נבדק לא עישן מריחואנה שבוע לפני ביצוע המחקר. בנוסף, הופסק השימוש בתרופות אסמטיות 8 שעות לפחות לפני תחילת המחקר, בקרב הנבדקים.נאמר לנבדקים שהם יקבלו פלסיבו או מריחואנה בצורה רנדומלית, נלקח זמן הפרש של ארבעה ימים בין הבדיקות השונות של כל מטופל.

עישון מריחואנה: במהלך 2 מפגשים של המחקר הנבדקים עישנו 7 מ"ג לקילו של משקל גופם של מריחואנה טבעית שכללו 0.0 אחוז THC {הפלסיבו}, או 2.0% THC. למטופלים לא היה קושי לזהות את ההבבדל. על הליך ההפרדה ניתן לקרוא במאמר*שיטת העישון הייתה אחידה במטרה לשלוט בכמות ה-THC. הנבדקים עישנו את הסיגריה עמוק במהלך 2-4 שניות ושמרו את העשן כ-15 שניות בגופם, הם חזרו לנשימה רגילה במשך חמש שניות וחזרו על התהליך עד סיום הסיגריה. בנוסף במטרה להעריך בצורה גסה את שיכרון המטופלים הם נשאלו לדרג את תחושת ה"היי" בין 0-7, כאשר 7 = "מסטול תחת", ו 0 = "סחי בלטה".אלו המאפיינים שנרשמו כרבע שעה לפני תחילת הניסוי במהלך 5,10,15,30,60,90,120 דקות שלאחר תחילת הניסוי: בדיקות א-ב, קצב נשימה, דופק לב, לחץ דם הסיסטולי והדיאסטולי.

בליעת THC: במהלך 2 מפגשים נוספים של המחקר, שכללו הפסקה של יום בלעו הנבדקים 15 מילי גרם של THC בצורת קפסולות. גם במקרה זה ההערכה הייתה שהמטופלים יזהו את ההבדל בין הפלסיבו ל-THC. נרשמו מאפיינים זהים שנרשמו בניסוי העישון, אך המעקב נמשך עד לטווח של 6 שעות.

מסקנות: מסידרת הבדיקות מוצא המחקר שיפור משמעותי בהתרחבות כלי הנשימה של הנבדקים. המחקר מצליח לייחס את השיפור בנבדקים למריחואנה על ידי ריבוי בדיקות שנעשו, ובאמצעותן שלל השערות אחרות שייחסו את תופעת הריפוי לגורמים אחרים. המחקר מוצא קשר ישיר בין רמת ה"היי" של המטופל לבין רמת ההחלמה שלו. המחקר קורא להמשיך ולחקור את השפעת הקנאביס על מערכת העצבים המרכזית.


מקור
.

ונטולין תופעות לוואי:

לב: תעוקה, פרפור פרוזדורים, הפרעות קצב, כאבים בחזה, פעימות מוקדמות, יתר או תת לחץ דם, קצב לב מואץ.

מערכת עצבים מרכזית: ערעור/המרצה של פעילות מוחית, סחרחורת, כאב ראש, נדודי שינה, עצבנות, ביעותים, חוסר מנוחה, פרכוסים.

עור: אנגיואדמה -בצקת בפנים/צואר/מלווה בקשיי בליעה/נשימה, פריחה.

אנדוקריני/מטבולי: עליה ברמות סוכר בדם, תת אשלגן בדם, לקטיק אצידוזיס.

מערכת העיכול: שלשול, יובש בפה, כאבי בטן, בחילה, טעם מוזר בפה, הקאה.

שתן: קשיים בהשתנה.

שריר: התכווצות שרירים, כאבי שרירים, רעד, חולשה.

אזניים: דלקת באוזן תיכונה, סחרחורת.

מערכת נשימה: החמרה של אסטמה, כיווץ סימפונות, שיעול, דימום מהאף, דלקת של מיתרי הקול, יובש/גרוי בלוע, דלקת גרון/דרכי נשימה עליונות, נזלת.

שונות: תגובה אלרגית, רגישות יתר.

סרטייד דיסקוס תופעות לוואי:

– עלול להעלות את הסיכון של מוות כתוצאה מאסטמה
– עלייה בלחץ הדם
– שינויים בדופק הלב
– דופק לא סדיר
– עלייה בסבירות לחלות באוסטופארוסיז, קטרקט וגלאוקומה.

קנאביס תופעות לוואי

 

הרשימות הללו עבור רוב הקוראים זה בסך הכול שורות על הדף, אלו החיים שלי ושל רוב האסמטים בשלבים שונים בחייהם. האפשרויות שלי ושל שאר האסמטים הן בין לא לנשום לבין למוטט את הגוף ואת הלב מבפנים. אלו לא חיים, השורות האלה של תופעות הלוואי הן שעות ימים ולילות של סבל.

לתופעות הלוואי הללו בשלב מסוים משתלבים כדורים נוספים לטיפול… אסמטי הוא מכרה פורה למימון חברות תרופות, עד יום מותו. למרות זאת ואולי בגלל זה, משרד הבריאות מעדיף שלא ליידע את הציבור על העובדה שקנאביס הופך את חיי הסובל מאסטמה מקצה לקצה.