חקיקת מריחואנה רפואית איננה קשורה עם עלייה בצריכה בקרב אנשים צעירים, על פי מידע שפורסם באינטרנט במגזין לבריאות המתבגר.

חוקרים בביה"ח בלונג-איילנד ובאוניברסיטת בראון העריכו את ההשפעה של חקיקת מריחואנה רפואית על ידי בחינת מגמות בדיווחי שימוש בסמים בקרב תלמידי תיכון לפני ואחרי שאושרו במדינות הללו חוקי מריחואנה רפואית.

החוקרים מדווחים "אין ראיה סטטיסטית המצביעה על שינוי לפני ואחרי החקיקה עקב שינוי המדיניות במדינות שנבחנו", הם כן זיהו בחלק מהמדינות המדוברות ירידה של שימוש בצמח. "לא מצאנו כלל שום תמיכה בטענה ששינוי המדיניות מוביל לעלייה בצריכה בקרב בני נוער" הם טוענים.

החוקרים סיכמו, "המחקר הזה איננו מוצא עלייה של שימוש בקרב בני נוער בצמח המריחואנה או במריחואנה רפואית … זה מציע שטענות שנטענו כמו 'לשלוח את המסר הלא נכון' נופחו יתר על המידה…, המחקר שלנו… מספק תמיכה עבור חולים שמעוניינים למצוא מזור לסבליהם ואינם מסוגלים לעשות זאת באמצעות הרפואה המודרנית המקובלת, עם הרצון לשמור על ביטחון הילדים והנוער".

מחקר מ-2013 שפורסם במגזין האמריקאי לבריאות מצא תוצאות דומות ותומך ברוח המחקר, כמו גם מחקר נוסף מ-2012 של אוניברסיטה במונטריאל.

כך יוצא שבעוד המתנגדים משתמשים בהנחות שקריות, כמו להגן על הילדים, הם למעשה פוגעים באותו ציבור עליהם הם כביכול באים להגן. את המחיר של הצורך האנושי לשמר את הדעה הקדומה, ולתקוע את הראש בחול, משלמים כולנו; וילדי המתנגדים אינם יוצאים מהכלל.