מחקר חדש מוצא שלקנביס יכולות לשפר את הליכי המיטוכונדריה ולהסיר תאי מוח פגועים.

מחקר חדש שנכתב על ידי אנדרס ביוקי-גורזו במכון לפסיכיאטריה מולקולרית באוניברסיטת בון בגרמניה מגלה שמריחואנה מפעילה את שחרורם של נוגדי חמצון, שפועלים כמנגנון ניקוי במוח האדם. ההליך מסיר תאי מוח פגומים ומשפר את אפקטיביות המיטוכונדריה, מקור האנרגיה שמפעיל את התאים.

החוקרים במחקרם יוצאים כנגד הרעיון שהשימוש בקנביס הוא טוב רק בכדי להבריא ממגוון של מחלות במקרה שחלינו. החוקרים מציעים שבמקרה של מריחואנה: "כל המרבה הרי זה משובח". במחקרם מצביעים החוקרים על הקשר בין מריחואנה להתחדשות התאים, שמירה על אורך חיים בריא וללא מחלות.

הדרך הטובה ביותר לתפוס את המחקר הזה ואת מערכות הקולטנים בגוף היא כזו: דמיינו את גופכם כמפעל, ואת החומרים בצמח המריחואנה כעובדי ניקיון. בכל יום אתם צוברים "לכלוך" על ידי צריכה של משקאות ממותקים, מוצרי מזון ובשר משומר, אלכוהול, וטבק המורעל בזפת שמסופק באישור משרד הבריאות. מתי נראה לכם לנכון להזמין צוות ניקיון? רק כאשר הלכלוך עולה על גדותיו ויוצר מחלות כמו סרטן? או אולי רגע לפני שהמפעל נסגר ואתם הולכים ל"מקום שכולו טוב", כפי שממליצה ודורשת מאתנו שרת הבריאות יעל גרמן? או כפי שמציע המחקר, תתנו לעובדים כל יום לשמור על רמת ניקיון כזו שתמנע היווצרות של גורמי סיכון שיאיימו על תפקודו של המפעל.

תגליות המחקר חושפות תובנות חדשות על איך המריחואנה והחומרים שלה הורגים תאים שגורמים לירידה בתפקוד הקוגניטיבי, ושגורמים לכשל עצבי, ובמקביל גורמים להתחדשות התא. על ידי אספקה לקולטני התא בחומרים של צמח המריחואנה יכולים גם חולים להתמודד ולהחלים ממחלות הקשורות למוח כמו אלצהיימר, פרקינסון, הנטינגטון, וגם להתגבר על הזדקנות מוקדמת של המוח. מוח האדם מכיל רשת מיוחדת של אתרי קולטנים שמווסתת את תפקוד מערכת העצבים רק כאשר היא מופעלת על ידי מרכיבים המתאימים, שנמצאים בצמח המריחואנה.

החומרים האקטיביים בצמח מפעילים את מערכת הקולטנים בגוף האדם. גם הגוף עצמו מייצר רכיבים הנקראים אנדו-קנאבוניאידים, והם לוקחים חלק חשוב בהליכים רבים המתרחשים בגופנו שעוזרים ליצור בנו סביבה בריאה. לכן ההנחה שקנביס ניתן לתת "רק לחולים" היא הנחה שקרית. החומרים הפעילים בצמח עוזרים לשמר את גופנו במצב בריא ומצמצמים את ההסתברות שנחלה במחלות, כמו שהמפעל שלנו לא מחכה שכל הלכלוך יצטבר עד שיעסיק עובד ניקיון. יתרה מכך, החומרים האקטיביים בצמח המריחואנה משחקים גם תפקיד חשוב בחידוש המערכת החיסונית, דבר זה כשלעצמו מסביר מדוע האיסור איננו רק פשע כנגד זכויות אדם, אלא פשע כנגד האנושות. החומרים האקטיביים הם התרופה הכי טובה לסרטן למשל, והם עושים זאת בצורה יעילה עוד לפני שהרופא יבחין בגידול בגופנו!

"מערכת הקנאבונואידים מספקת הגנה עצבית, עלייה של הצריכה יכולה לספק אסטרטגיה מובטחת להאטת הליך ההזדקנות, ולהאטה של התפתחות של הפרעות שונות במוח" – אנדרס ביוקי.

גרי וונק, פרופסור באוניברסיטת אוהיו סיכם את המחקר שהגיע מגרמניה. הוא ציין שמדובר בצעד חיובי, וזה מעודד לראות את ההתקדמות בהבנה של הפתרון הקנובונואידי כאמצעי לטיפול ושימור גוף האדם, או במקרה הזה, מוחו של  האדם. האיסור מסתבר, הוא לא יותר מחטא היסטורי. הנה מה שהוא אמר:  "במשך 25 שנים אני מחפש תרופה שתתפקד כשיקום קוגנטיבי; החומרים האקטיביים בצמח המריחואנה הם היחידים שאי פעם נמצאו כאפקטיביים. אני מאמין שהתפיסה כלפי הצמח משתנה ובעתיד אנשים יפסיקו לחשוש ממנו".

כותבי המאמר אומרים שיותר מהממצאים עצמם, הם נהנים מהאתגרים הפוליטיים והחברתיים שהוא מייצג, המחקר יוצא כנגד התפיסות השונות עד כה על המריחואנה, הוא לא מתאים רק לחולים , הוא חשוב לכל אדם שחשוב לו לשמור על אורח חיים בריא ללא מחלות. "זה דבר חדש; העולם שלנו נשלט על ידי אמונה במקום עובדות ברורות. זה נורא לראות אמונות ודעות קדומות שולטות במחקר המדעי. בו בזמן זה מעודד לראות את האמת נחשפת ולובשת את הצורה הראויה". הצמח, או יותר נכון החומרים בצמח הם חלק בלתי נפרד מגופנו, ויכולתם לשמר את גופנו כגוף בריא, היא מופלאה. "זה כבר מוכח שיש גופים שרוצים לשמור את המידע, שלא ייחשף לציבור, ואנו מבינים שהאינטרס הכלל אנושי איננו הדבר החשוב להם ביותר. גם אם המריחואנה הייתה חוקית אין לנו ספק שכתוצאה מכך היא הייתה מופצת על ידי אותן חברות שמתנגדות למהלך, כאשר הכסף הוא לא אמצעי עבורן, אלא מטרה קדושה שלשמה הם יסכימו להירתם לנושא".

כמות המחקרים שתומכים בנושא חשיבות מערכת הקולטנים, היא גדולה. לעומתם כמות המחקרים שטוענים את הטענה ההפוכה היא מצומצמת למדי. העובדה שממשלות מעדיפות להתעלם מהממצאים הללו, כמו מחקר זה, היא ההוכחה לכך שהממשלות נותנות יד להסתיר את המידע, ושהן אינן מונעות על ידי אמצעים קשרים. המריחואנה צריכה הייתה להיות מזמן לא רק כחלק מארון התרופות שלנו אלא להוות חלק נכבד במטבח. אין ספק, אלוהים תכנן את הצמח הזה שנשתמש בו לאין ספור מטרות רפואיות וכחלק מאורח חיים בריא ונכון.

אבל אל דאגה, גם עם מחקר זה כמו רבים אחרים, לא יצטרכו ה"מומחים" של משרד הבריאות להתעמת. עבורם מחקרים אלו פשוט לא קיימים.  עבורם מערכת של קולטנים של רכיבים פעילים בצמח, המצויה בכל תא בגופנו היא לא יותר מאגדה אורבנית, מדע בדיוני. והפרק החשוך הזה של הקהילה המדעית הרפואית יימשך הודות לאותם "מומחים" ולשרת הבריאות שבוחרת להתעלם מהעובדות ולהקשיב לאגדות. ואנחנו? נמשיך וניזרק לידיהם ה'מסורות' של יצרני התרופות שכל דאגתם הוא שנשאר בריאים, הדבר האחרון שהחברות הללו רוצות הוא שנהיה חולים ונמשיך לצרוך תרופות מרשם במחירים שהם יגידו לנו.

ומה באשר לאלו המכנים עצמם שלא בצדק: "כלבי השמירה של הדמוקרטיה"? מדוע הם ממשיכים להוות שופר עבור השקרים הללו? מדוע הם תורמים לכיסם של עסקנים על חשבון כולנו? ביום שתתרסק מניית טבע, וודאי נשמע מפי תרמיות המכנות את עצמן עיתונאים כמו בני ציפר מהארץ או רות נווה מ – YNET, שקץ העולם קרב. אסור לנו לחשוש מהיום הזה, העולם ימשיך להסתובב על צירו. באותו יום נוכל לסגור את הפרק החשוך הזה של הרפואה והתקשורת המודרנית, שכל עניינם בימים אלו, לשמר את המעצמות הכלכליות על חשבון ההונאה הזו, ועל חשבוננו.  

מקורות נוספים:

1. מגזין טיים – איך מריחואנה מעכבת את הליך הזדקנות המוח.

2. מדעי הסם – תגלית מערכת הקולטנים בגוף האדם.

3. ריק סימפסון – בורחים המתרופה חלק 2.

4. CIF

5. על חשיבות הקולטנים בגוף האדם.

6. כתבה על המחקר מאת ג'ון וואלה.