כמה פעמים שמעתם שמריחואנה היא "סם מעבר" שמובילה לסמים קשים יותר? נעשה שימוש באופן קבוע בסטיגמטיזם השלילי שנקשר במריחואנה. בעבר לא היה מחקר מדעי אחד שעמד מאחורי הטענה הזו. למעשה, כל המחקרים המדעים שנערכו על השימוש במריחואנה ממשיכים למצוא שימושים תרפיוטיים פוטנציאלים למגוון רחב של בעיות בריאותיות. חשוב להזכיר שהסגולות הרפואיות מתרחשות כאשר נעשה שימוש תת-עורי (זריקה) במריחואנה, ולא על ידי עישון. העישון משנה את ההרכב הכימיקלי של הצמח.

מחקר שפורסם ב-JOURNAL OF SCHOOL HEALTH, כתב עת מדעי מוערך, מצא שהתיאוריה של ה"סם מעבר" לא קשורה למריחואנה בכלל, אלא במקום, לאחד הסמים היותר מזיקים ומקובלים חברתית בעולם, אלכוהול.

המטרה של המחקר היתה לחקור ולראות איזה סם (אלכוהול, טבק או מריחואנה) הוא באמת "סם מעבר" שמוביל לשימוש מסוכן, ולצורך המחקר נעשה שימוש במדגם מייצג של בוגרי תיכון.

שוב הממצאים הראו שאכוהול מייצג את ה"סם מעבר", מה שהוביל לשימוש בטבק, מריחואנה ועוד חומרים. בנוסף, תלמידים שהשתמשו באלכוהול "הראו נטייה גבוהה בהרבה לשימוש בסמים, חוקיים ולא חוקיים".

המחקר סיכם:

הממצאים ממחקר זה תומכים בטענה שאלכוהול ראוי לקבל תשומת לב מירבית בתכניות בית-סיפריות למניעת שימוש בסמים, מפני ששימוש בחומרים אחרים יכול לקטון או לפחות להידחות לתקופה מאוחרת יותר, על ידי מניעה של שימוש באלכוהול. לכן, נראה שהצעד הנכון בשביל בתי הספר ופקידי בריאות הציבור הוא לכוון את נסיונות המניעה, הצעות חוק וכספים, לעבר השימוש של צעירים באלכוהול.

המחקר מעולה בשביל לעזור קצת עם הסטיגמה שיש בקשר למריחואנה. אין שום היגיון בכך שאלכוהול וסיגריות הם חוקיים, עם נזקים בריאותיים קשים ביותר עד כדי קטלניים, בזמן שמריחואנה אינה חוקית, ללא שום סכנות בריאותיות קטלניות שהוצגו. למעשה, מדענים מצאו שקנאביס יכול להפחית נזק מוחי שנגרם משימוש באלכוהול. להמשך קריאה (באנגלית) לחץ כאן

הגיע הזמן לראות את המריחואנה בתור מה שהיא, צמח עם סגולות רפואיות לשימוש בתור תרופה. במספר שנים האחרונות, יש התעוררות אדירה לגבי היכולות הרפואיות של הקנאביס, במיוחד בקשר למחלת הסרטן. להמשך קריאה (באנגלית) לחץ כאן.

חשוב גם לזכור, שלמרות שסמים כמו אלכוהול יכולים לגרום לתלות פוגעת ומסוכנת, הבעיה העיקרית עם בעיית הסמים היא המצב הפנימי של המשתמש. יש אנשים שמשתמשים בסמים על מנת לברוח מהמציאות והמבעיות שאינם רוצים להתמודד איתם. יש אנשים שמרגישים חוסר בפנים, ומנסים למלא אותו מבחוץ. הרבה אנשים אינם מרגישים טוב, וכתוצאה מכך, מחפשים חומרים חיצוניים שיגרמו להם להרגיש יותר טוב. אמנם, חומרים אלו יכולים להציע בריחה זמנית מהבעיות, אך שום דבר לא נעלם אף פעם עד שמטפלים בו מבפנים. עלינו ללמוד לשחרר את מה שפוגע בנו. אנו חייבים לבוא פנים מול פנים עם הבעיות שלנו, ולהתמודד עם הרגשות שגורמות לנו לרצות לפנות לחומרים חיצוניים, ללא השימוש בסמים. כאשר אנו משתמשים בחומרים כדי להתחמק מהבעיות שלנו, אנחנו רק פוגעים בעצמנו עוד יותר.

לקריאה נוספת באנגלית