מחלקת המדינה האמריקאית חושבת כי זה בסדר אם קנדה ומקסיקו יחליטו להכשיר את השימוש במריחואנה.

בתדרוך עיתונאים שנערך ביום חמישי, כאשר נשאל דובר מחלקת המדינה, ג'ון קירבי על ידי העיתונאים, האם הבחירות האחרונות בקנדה והאם החלטת בית המשפט העליון במקסיקו עלולים לפגוע בפשיעה המאורגנת. בית המשפט העליון המקסיקני קבע כי לכל אדם קיימת זכות חוקתית להחזיק במריחואנה לשימושו העצמי, לו ולעוד ארבעה אנשים, כאשר ההחלטה אינה פוגעת בחוקים הקיימים הנוגעים למלחמה בסמים.

לדברי קירבי, "החלטות על מדיניות תלויות בתושבי אותה המדינה, ובמקרה זה, תושבי מקסיקו החליטו על המדיניות בנוגע לסמים המתאימה ביותר למדינתם במסגרת החוק הבינלאומי".

קירבי הדגיש כי גורמי אכיפת החוק בארצות הברית עדיין נחושים להילחם בסחר בסמים בהתאם לשלושת האמנות שנחתמו באו"ם. אמנות אלה מאפשרות למדינות החברות באו"ם לקבוע את הכמות ואת הגמישות בהן יאכפו החוקים כנגד הסמים, לדעת קירבי "האמנות יביאו לשינוי במסגרות החוק המדינתיות".

המשרד למלחמה בסמים האמריקאי ציין באתר האינטרנט שלו כי ליגליזציה היא אינה דרך אפקטיבית להילחם בקרטלים. בדיווח מRAND בשנת 2010 נמצא כי סחר במריחואנה מביא לכ-חמישית מהכנסות הקרטלים, סכום המוערך ב-1.5 מיליארד דולרים. הליגליזציה התופסת תאוצה במדינות רבות בארצות הברית יכולה לעשות "חיים קשים" לקרטלים, ג'ון וולש, בכיר בבית הלבן העוסק בתחום אמריקה הלטינית, ציין כי יש רק לאשר את התוכניות. "אין זה אומר שאין להם תוכנית עסקית, הכוונה היא שמריחואנה פשוט תצא מאותן התוכניות עסקיות", אמר וולש לעיתון הניו-יורק טיימס.

צפונה מארצות הברית, ראש ממשלת קנדה טרודאו, הבטיח להביא לליגליזציה כלל מדינתית של מריחואנה "באופן מיידי". "השיטה הקנדית של איסור השימוש במריחואנה אינה עובדת. היא אינה מונעת מאנשים צעירים מלהשתמש במריחואנה וליותר ויותר קנדים נתפחים תיקים פליילים על החזרה של כמות קטנה של הסם" כך לפי המצע המפלגתי. "על מנת להבטיח שמריחואנה לא תגיע לידיהם של ילדים, וכי הרווחים ממכירת המריחואנה לא יגיעו לידיהם של עבריינים, יש לצבע ליגליזציה, רגולציה, ולהגביל את הנגישות של המריחואנה".