בס"ד

אנחנו ממשיכים לשאול את השאלות הנכונות, בסדרת הכתבות שמסבירה לנו מדוע כדאי לנו לחיות בשלום עם צמח הקנאביס. והפעם נבחן את ההרגל המגונה שלנו לצרוך כדורים כאילו היו סוכריות מציצהכתבה זו מבוססת על מחקרים בנושא תרופות מרשם וביסוס מעמד הקנאביס כתרופה ללא מרשם אשר לכל אדם הזכות להשתמש בה בדיוק כמו נורופן או אדוויל.

 תרופה – הגדרה:

  • לחומר הפעיל של התרופה יש מאפיינים יחודיים המבדילים אותו מחומרים אחרים בגוף. תרופה מכילה חומרים שנוצרו מחוץ לגוף , אך חומרים סינטתיים המחקים את הפעולה של חומרים תוך גופיים כן נחשבים לתרופה .
  • חומרים כמו הורמונים או מוליכים עצביים הנוצרים בתוך הגוף אינם נחשבים כתרופה.
  • מאפיין נוסף הוא שהחומר הפעיל בתרופה אינו חיוני לפעילות התקינה של תאי הגוףכלומר הגוף יכול לחיות ולהתקיים בלעדיה, אם כי לא תמיד באיכות חיים נאותה .
  • החומר הפעיל של התרופה לא נשאר בגוף באופן קבוע עם הזמן הוא נעלם או הופך לחלקים לא פעילים, התהליך המתרחש בגוף הוא פירוק החומרים הפעילים בתרופה ע"י אנזימים של הגוף וקליטתם, או מופרשים החוצה באמצעות השתן. לתרופה יש היבט שאמור להיטיב עם החולה אך מאחר והיא מורכבת מחומרים הזרים לגוף תרופות יכולות לגרום לתופעות לוואי שאינן רצויות .

מאז החלה הרפואה המערבית להתפתח ובעיקר תעשיית התרופות , עם הוצאתו לחוק של הקנאביס בארה"ב בשנת 1937 באופן רשמי ועד היום הפכנו להיות מעין שפני מעבדה משועבדים מתוך בחירה, ובכל בעיה – שיעול או צינון הכי קטן שלנו או של הילדים אנו פונים לקופת חוליםרוב הסיכויים שלא נעזוב את המרפאה ללא מרשם ביד.

התרגלנו לרפואת 'אינסטנט' ממש כמו ג'אנק פוד,צילום תמונות בשם תיעוד הרגע, ועדכונים בזמן אמת. הכל חייב לקרות בהווהלהיות בריאים, סיפוק הסקרנות, קבלת מאווינו ורצונותינו.

אך דרכו של עולם מבוססת על תהליכים התפתחותיים ומשתנים, וכן גם רפואה היא תהליך.

ישנן תופעות הנגרמות לגוף או לנפש אשר דורשות יתר תשומת לב. רפואה היא תהליך ועלינו לתת לגוף ולנפש את הכלים המתאימים להתמודדות נכונה עם מחלות התוקפות אותנו. על מנת לבחור באמת בתהליך הריפוי המתאים לנו, עלינו לכל הפחות להיות מודעים לסיכונים בנטילת תרופות.

להלן מספר עובדות שכנראה לא ידענו על תרופות מרשם :

  • לכל תרופה יש בין 70- 525 תופעות לוואי , העלון למשתמש שאותו המטופל מחויב לקרוא לפני השימוש מכיל אך ורק את מה שהיצרן מחויב להכניס לעלון ע"פ תקנות משרד הבריאות. יוצא מכך הוא שתרופה אחת יכולה לחשוף את האדם למינימום של 70 תופעות לוואי ומקסימום של 525 כאשר המטופל בתרופה אינו מודע לרוב התופעות העלולות לפקוד אותו.
  • ישנם אנשים שלוקחים יותר מתרופה אחת ביום , במקרה שכזה הם חשופים לאלפי תופעות לוואי ונזקים בריאותיים בעיקר בטווח הארוך.
  • טענת החוקרים לגבי ריבוי תופעות לוואי היא שהם מגזימים עם ריבוי התופעות מטעמי הגנה על חברות התרופות. בשל הסיכון הקיים בנטילת תרופות אלו ללא מרשם או בצורה אחרת שאינה מבוקרת.
  • לעתים התרופות כוללות חומרים שעלולים לגרום למוות.
  • ע"פ מדגם שערכו חוקרים קבוצת התרופות בעלת ריבוי תופעות הלוואי הגדולה ביותר ניתנה ע"י פסיכיאטרים, ומכילה חומרים מקבוצת נוגדי הדכאון.

כמו כן גם תרופות ללא מרשם רופא כמו נורופן ואדוויל יכולות להיות מסוכנות לטווח הרחוק ולכן יש לשים לב לשימוש בטוח גם בתרופות אלו שלכאורה נראות לא מזיקותע"פ מחקר שנעשה לאחרונה התגלה כי בנורופן ובאדוויל ישנו חומר הקרוי איבופרופן שמטרתו היא הורדת חום ופעילות אנטי דלקתית בגוף, ממצאיהם היו שלאורך זמן בנטילת תרופות אלו כ– 15% לוקים במחלות כבדדלקות כבד, צהבת , כשל כבד. תרופות המכילות חומר זה יכולות גם לגרום לדימומים מדרכי העיכול ועוד.

את הנזקים של התרופה ניתן לגלות רק לאחר שנגרמו מספר מקרי מוות עקב השימוש בה, כד שעד שלא נגבו חיי אדם לא ניתן לדעת האם התרופה מסוכנת או לא.

במהלך לימודי רפואה ובעיקר בקורס "פתולוגיה" – תורת המחלות אנו למדים כי המקור לכל המחלות הוא אורח חיים שאינו בריא. כלומר ע"י תהליך של שינוי אורח חיים כללי יכול האדם להגיע למדרגה בה הוא מנוע ממחלות ובכלל לא צריך להגיע למצב של אשפוז או טיפול תרופתי שלא בדרך הטבע.

לפי ד"ר מרדכי הוכברג: "האדם יכול לשלוט על בריאותו. כפי שאין רעם ביום בהיר, כך לא מתרגשת על אדם מחלה ללא סיבה. עלידי נקיטת אורח חיים בריא, אכילת מזון אורגני, נטילת ויטמינים, מינרלים, תוספי מזון וצמחי מרפא בהתאם למצבו של כל אדם, דאגה לבל יחסרו ויטמין B12, ויטמין D, אצות ים, סלניום והתרחקות ממשקאות וממתקים מרוכזי סוכר או ממתיקים מלאכותיים, דאגה לבל יחסרו בתפריט חומצות שומן חיוניות, אכילת מזון צמחי לא מבושל ברובו או כולו,מגוון וטרי, כל אלו יעזרו לאדם לשמר את בריאותו."

תרופות מרשם חוקיות בארה"ב גורמות לכ– 700,000 מקרי אשפוז בשנה וכ– 106,000 מקרי מוות בשנה.

קנאביס כתרופה

קנאביס הוא תרופה , לאחר זמן מה שרידי החומר שלו מתנקים מהגוף ע"י השתן ופעילותו משפיעה באופן זמני על הגוף ועל ההתנהגות. תופעות הלוואי של קנאביס נמוכות מאלו של שאר התרופות ובוודאי אינן מכילות רשימה של כ-70 עד 525 תופעות לוואי שונות. תופעות הלוואי הידועות לנו מקנאביס היום הן : תיאבון מוגבר , ערפול מחשבתי וחוסר יכולת לעקוב אחרי מחשבות, ירידה בקוארדינציה ובזכרון ושיכוך כאבים.וגם תופעות אלו משתנות מאדם לאדם ושנויות במחלוקת.

צמח זה שאחת מתופעות הלוואי שלו הוא שיכוך כאבים ומתן אפשרות לישון בלילות לאלו שלא יכולים הינן השפעות בריאותיות של הצמח. ניתן להתייחס אליו כאל תרופה מונעת ולצרוך אותו לא רק בדרך של עישון אלא גם באכילה או חליטה – כמו כל צמח מרפא אחר : נענע, שיבא, טימין, לואיזה, מרווה, אורגנו ועוד. עוד נמצא כי צריכת קנאביס שאינה מעורבת בטבק מונעת את הסיכון לחלות בסרטן.

גוף שלכם – החלטה שלכם