פרופ' רוני גמזו הודיע בסוף השבוע כי יעזוב ביוני את תפקידו כמנכ"ל משרד הבריאות .מדובר בהודעה מפתיעה של מי שידוע כאיש הכל יכול במשרד. האם יש קשר בין הפרישה לבין שערוריית ענק שנחשפה בחודשים האחרונים בתוך המשרד?

מאת: ערן הילדסהיים

פרשית ענק במשרד הבריאות שפורסמה כאן באתר לפני כשלושה חודשים ,חשפה מערכת יחסים שנודף ממנה ריח רע ,בלשון המעטה, בין מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' רוני גמזו לחברת שראל. שראל היא חברה פרטית שמקבלת מסיבה לא ברורה מעמד של חברה ממשלתית ממשרד הבריאות. המשמעות היא שבשנים האחרונות קיבלה חברת שראל ,בגיבוי פרופ' גמזו, פטור ממכרזים בסך של 1.8 מיליארד ש"ח כמעט מדי שנה ו3 מיליארד ש"ח רק בשנה האחרונה. לאחרונה ללא שום סיבה מוצדקת דחף גמזו גם להלאים את כל שוק גידול הקאנביס הרפואי ,שנוחל הצלחות גדולות ופועל ללא דופי , ולהעבירו לחברת שראל. שוק שמוערך בשווי 200 מיליון ש"ח הועבר בהחלטה אחת לאותה חברה פרטית ללא שום הסבר מניח את הדעת .

בישיבה שנערכה בועדת הבריאות בכנסת ב15 לינואר לא הכחיש גמזו כי המהלך נעשה בשל קרבתו לחברת שראל. כך אמר:

"אני צריך גם בנושא הקנאביס הרפואי לא חברה פרטית, שלאחר מכן השליטה שלי עליה היא באותיות הקטנות של החוזה. בקנאביס הרפואי אני רוצה חברה קרובה אליי… כמנכ"ל משרד הבריאות אני רוצה בקנאביס הרפואי חברה קרובה."

עניין הפטור של שראל ממכרז היה אמור בכלל להיות נדון בישיבה בכנסת ,אך ח"כ משה פייגלין חשף כי גמזו ביקש לדחות את הישיבה. בזמן הדחיה,טען פייגלין, גמזו פעל במרץ כדי לפטור את שראל מהצורך במכרז וזאת כדי ליצור עובדה מוגמרת לכשהישיבה תתקיים . הנה מה שכתב פייגלין החודש לשרת הבריאות יעל גרמן:

"גמזו הוא המגן הראשי על שחיתות חברת 'שראל. במקום לעכב את מתן הפטור שעניינו עתיד היה להידון על ידי בית המחוקקים, הביא פרופ' גמזו בדרכי רמייה לדחיית הדיון ולמתן פטור נוסף מאחורי גבה של הכנסת."

באותו מכתב ,מדווח פייגלין, כי ההתנכלות של גמזו לא נעצרה אצל מגדלי הקאנביס אלא המשיכה גם אל מול החולים הזקוקים לאותו צמח:
"אנו רואים בעיניים כלות כיצד מנכ"ל משרדך מנהל מערכה שנועדה למנוע מחולים לקבל את הקנביס הרפואי. כל זאת בניגוד גמור להצהרתך מעל כל בימה כי כל חולה יקבל את המגיע לו. מאז שהתקבלה הצעת המחליטים, הודיעו מרפאות הכאב על הפסקת מתן מרשמים לקנביס, בין השאר לחולים הסובלים מכאבי פנטום לאחר כריתת איברים, חולים הסובלים מבעיות בעמוד השדרה ועוד. למעשה רוב החולים המקבלים היום קנביס רפואי מסיבות של כאב כרוני מנועים מלקבל מרשמים חדשים."
וגם החולים מסתבר לא היו התחנה האחרונה שלו.ישנם דיווחים כי גמזו החל לאחרונה לזמן אליו גם רופאים ה"מעיזים" לרשום קנאביס רפואי לחולים הזקוקים לכך, והלך עליהם אימים.

הפרשיות האלו הגיעו די מהר לבית המשפט. בראיון הבא עם גבי גזית עלה לשידור חולה סרטן .החולה קיבל מרשם לקאנביס רפואי כדת וכדין מרופאו על פי נהלי משרד הבריאות אך דווקא משרד הבריאות עצמו הוא זה שמונע ממנו עכשיו את קבלתו. הוא תובע כעת את השרה גרמן בבית משפט השלום בשל כך (מדקה 6:00) :

בחודש האחרון הוגשה עתירה לבג"ץ נגד הלאמת שוק הקאנביס הרפואי והעברתו לשראל. מכתב חריף בדרישה לפטר את גמזו הועבר לשרת הבריאות ובמקביל הועברו הטענות בנושא גם למבקר המדינה.

ביום שישי האחרון החליט פרופ גמזו באופן מפתיע לא להמשיך לכהונה נוספת כמנכ"ל משרד הבריאות. האם חשש ממשהו?

הכלכלה האמיתית