בס"ד

מגילת כבוד האדם – לגליזציה של צמח הקנאביס

מגילת כבוד האדם היא יוזמה חדשה של נשיא המדינה שמעון פרס והמכון הישראלי לדמוקרטיה . מטרת היוזמה היא שינוי היחס לערך כבוד האדם ולקיבועו כחוק יסוד הכולל ערכי חירות האדם ושוויון המאפשרים לו לחיות ולהתקיים בכבוד. מגילה זו תתורגם לעשיה ותוטמע בקרב ארגונים ומוסדות  ציבוריים . עכשיו ביוזמת בית הנשיא נפתח הנושא לדיון ציבורי רחב באתר מחליטים וכל אדם מוזמן להביע את דעתו או להציע טיוטה משלו למגילת כבוד האדם .

להלן דעתנו על לגליזציה של קנאביס ומדוע היא חייבת להיכלל במגילת כבוד האדם :

כבוד האדם הינו מושג רחב הטומן בחובו מושגים רבים הקשורים אליו כמו חירות ושוויון , ומתוך היותו כה רחב ומגוון יכול כבודו של האדם ליפול אל בין כסאות המחוקקים .
לגליזציה של צמח הקנאביס הוא עניין שעלה לדיון הציבורי רק בשנים האחרונות אך למען האמת כבר משנות ה-80 המאוחרות התחיל משרד הבריאות לספק את הצמח בתור תרופה בעיקר לחולים סופניים או לסובלים מהלם קרב כבר לאחר מלחמת לבנון הראשונה .

למען האמת , לכל המעיין בספרי הסטוריה שונים ידועים סגולותיו של צמח הקנאביס משחר הימים.
אנו מעלים את הצעתנו לכלול את הלגליזציה של צמח הקנאביס ולהכיר בה כחלק מזכות האדם לכבוד.
כמיליון וחצי אזרחים הודו בשימוש במריחואנה , חלק חולים וחלקם אנשים בריאים ככל האדם שמעדיפים לבחור בעישון להנאתם.

הקנאביס הוא צמח הגדל בר ובתנאים מתאימים יכול להגיע למיצוי של החומרים הפעילים בו ולשמש כתרופה מונעת למחלות רבות ובמטרה לאלחוש כאבים .
החומרים הפעילים- THC ו CBD נחשבים כסם פסיכו אקטיבי בשל השפעותיהם , אך אם נבחן לעומק את תופעות הלוואי הרי שהן כאין וכאפס לעומת תופעות הלוואי של חומרים רבים אחרים המותרים על פי חוק – אלכוהול , טבק ואף תרופות מרשם שונות .

אלכוהול לטווח ארוך יכול לגרום מחלות נפשיות ונזק חמור לכבד , אחד המשקאות המסוכנים ביותר לגוף האדם הוא הבירה ולמרבה הפלא הוא גם אחד הנצרכים ביותר בשוק. אלכוהול גם הוא נחשב סם פסיכו אקטיבי בשם אתנול ולמרות תופעות הלוואי שלו הוא מותר ע"פ חוק ונחשב כמשהו המעוגן בחוק היסוד של האדם מתוך חירותו. – 1042 קורבנות בשנה.

עישון טבק גם הוא הרגל מסוכן והשפעותיו הרפואיות מסתכמות ב: דלקת ריאות ,דלקת סימפונות ,מחלות לב , סרטן , שבץ מוחי ועוד , הגמילה מטבק נחשבת הקשה ביותר.

גם בטבק הסיגריות יש תרכובת פסיכו אקטיבית בשם ניקוטין המשפיעה על הורמון האדרנל בגוף . בנוסף לניקוטין בטבק סיגריות יש כ-1000 חומרים מסוכנים נוספים חלקם מסרטנים , או גורמים להתמכרות .

שוב גם עישון סיגריות מותר ע"פ חוק כל עוד אנו אזרחי ישראל בגרנו והגענו מעל גיל 18 – 10,000 קורבנות בשנה .

לעומת זאת הקנאביס נמצא בפקודת הסמים המסוכנים והשימוש בו נאכף תוך כדי ציד מכשפות שיוצא מכלל שליטה.

הון עתק מבוזבז מדי שנה מכספי משלם המיסים על פתיחת וסגירת תיקים ע"י המשטרה , הוצאות בית משפט ועוד . אותו משלם מסים שבכלל מעדיף לצרוך קנאביס מאשר בירה או מאשר שיעצרו אותו . תופעות הלוואי של קנאביס אינן כוללות אובדן שליטה, עילפון , או סרטן להפך – השפעתו של הקנאביס מסתכמת בתחושת רעב , התרחבות כלי הדם היוצרת תחושת התעלות וירידה בזכרון לטווח הקצר . להפך נמא גי הקנאביס ביכולתו לעזור לחסל תאים סרטניים.

דיעותיהם של החוקרים חלוקות ונמצאות משני צידי המתרס אך רוב המחקרים שפורסמו בשנים האחרונות מיחסות לקנאביס 0 קורבנות ותופעות לוואי זניחות לעומת תועלתו .
הקנאביס מקל במקרים רפואיים כגון : אלצהיימר , פרקינסון , זאבת, סרטן, איידס, ניוון שרירים, תסמונת טורט, בעיות נוירולוגיות, גלאוקומה, אסטמה, שחלות פוליציסטיות, פריצות דיסק, פוסט טראומה ולפי דבריו האחרונים של פרופסור משולם מהאוניברסיטה העברית מגלה ה-THC ופורץ הדרך בתחום – קנאביס אינו גורם לסכיזופרניה אלא יכול לסייע בריפויה .

האזרח יכול לבחור לצרוך גם תרופות מרשם בתור טיפול אם כי כל תרופה שהוא לוקח חושפת אותו לבין 70-525 תופעות לוואי שונות , כאשר 525 תופעות לוואי הן המקסימום שיצרן התרופות מחויב לכתוב בעלון לתרופה . חולים שחלק מהטיפול שלהם כולל מספר תרופות יכולים להיות חשופים לאלפי תופעות לוואי שונות אשר לטווח ארוך של שימוש יכולות להתפתח למחלות נוספות.

"האדם נברא בצלם"

הזכות לכבוד מתבססת על אחד המשפטים הראשונים בתנ"ך הגורס כי האדם נברא בצלם אלוקים ולכן הוא מהווה התבטאות של חלק ממנו בעולם הזה, ועל כן יש לכבדו.
מיד לאחר מכן אלוקים נותן ביד האדם את הבחירה ואת החופש המלא לבחור בין הטוב לרע ובין החיים למוות. האדם בוחר לאכול מפרי עץ הדעת.

משמעות חירות האדם היא הבחירה , זכותו של אדם לבחור את הדרך הראויה ביותר ע"פ עקרונותיו לחיות את חייו. כמו שזכותו של אדם לבחור האם למות מאלכוהול סיגריות או תרופות מרשם , זכותו המלאה לרפא את נפשו וגופו בדרך הראויה בעיניו כל עוד הוא אינו פוגע באחר. זה נקרא "אורח חיים".

ע"פ חוקי היסוד הדוגלים בחירות והזכות לקיום בכבוד ישנו דגש על זכותו של אדם לחיות את חייו בהתאם לאמונותיו ורצונותיו. אמונתנו היא שתועלתו של צמח הקנאביס רבה יותר מהשפעותיו השליליות , נתונים גלובליים מוכיחים לנו שוב ושוב כי דווקא הפסקת הרדיפה אחרי מעשני הקנאביס והפיכת הצמח לחוקי יוצרת רגיעה לאומית ופחות עניין בקרב בני נוער. הדו"ח הכלכלי האחרון של ארה"ב מספר על הכנסות של כ- 3.5 מיליון דולר ממסים בחודש אחד מעסקי הקנאביס בלבד.
מכאן שניתן לפקח באופן מבוקר על עסקי הקנאביס וללכת יד ביד עם אזרחי מדינת ישראל שמבקשים את החופש שלהם לבחור מה נכון להם על פי רצונם האישי.

הזכות לכבוד נפגעת רק כאשר יש פגיעה באדם אחר , הקנאביס אינו פוגע במעשן אותו ולא בנוכחים . האדם יכול לצרוך את הקנאביס באכילה או שתיה וההשפעה פעילה על גופו בלבד.
הקנאביס אינו פוגע באף אדם ולרוב גם לא בזה הצורך אותו , אנו מודים למדינת ישראל שבמשך השנים ניסתה להיות המבוגר האחראי אך הגיע הזמן לתת לגוזלים לעוף מהקן – לפרוש כנפיים ולעשות את הבחירות שלהם בחופשיות .

מחליטים: כבוד האדם