חדשות CBS: רוב הרופאים בעולם ובארה"ב יאשרו שימוש של קנאביס רפואי אם תינתן להם האפשרות על ידי השלטונות.

"אנחנו מופתעים מתוצאות הסקר" סיכמו החוקרים, "יותר מ76 אחוזים תומכים בשימוש ב'מריפואנה' — למרות שהשימוש בצמח איננו חוקי במרבית המדינות בהם נעשה הסקר".

התוצאות הופיעו במגזין ניו-אינגלנד לרפואה במאי 2013,  הסקר כלל תגובות של קרוב ל-1500 רופאים מ-72 מדינות שונות ברחבי העולם. הסקר כולל סיבות של הרופאים מדוע הם תומכים בהחלטה זו.

מריחואנה הוא הסם הלא חוקי הנפוץ ביותר בעולם. הקשר בין בריאות לצמח איננו מסתכם בחזית המחקרית שהולכת ומתבססת בעשורים האחרונים. במאה ה-18 וה-19 השתמשו הרוקחים בתערובת הצמח למרבית התרופות שרקחו. בין היתר המריחואנה מקלה על כאבים כרוניים, משפרת מצב רוח ותיאבון. למרות עשרות אלפי המחקרים שנעשו על הצמח וחשפו יעילות מוכחות כנגד מצבים כרוניים, כאבים כרוניים, ומחלות חשוכות מרפא כמו איידס וסרטן, הרשות הלאומית למלחמה בסמים טוענת שאין ראיות לתכונות הרפואיות של הצמח. הרשות מתעלמת מהמידע ומגדילה להצהיר ש"הסכנות עולות על ההטבות הרפאיות המזעריות שיש לצמח השטן המקולל והמשקוץ הזה, עדיף שתתרחקו ממנו ותמשיכו לממן את חברות התרופות השונות כדי שתהיה לנו הצדקה לשמור על הכסא" [ציטוט לא מדויק מפי גורמים עלומים ברשות].

הרופאים נשאלו בסקר, האם ירשמו למרלין מריחואנה רפואית, אשה דמיונית, בת 68 עם סרטן ריאות. יותר מ-75% מהרופאים הנשאלים ענו, כן. 78 אחוז רופאים מהעולם כולו הסכימו עם ההחלטה, מדובר בקרוב ל-8 רופאים מתוך 10, שהיו עושים את המעשה הנכון, למרות שהם עלולים להפסיד את חופשת ה'ספא' הבאה שיש לחברות התאגיד השונות להציע להן עבור המלצת ה"סמי-תרופות" שהן מייצרות.

רבים מהרופאים שדיברו על טיפול באמצעות הצמח, דיברו על האחריות להפחתת הסבל של החולה. עוד דיברו על הסיבוכים שעלולים לקרות  למרלין כתוצאה מהמלצה על תרופות מרשם שיש להם להציע. הם גם ציינו על מקרים ממקור ראשון בו חזו שהמריחואנה יעילה להפחתת הכאב ולעזור לשפר את מצבו הכללי של החולה, שהינו בלתי נסבל ללא הצמח. דוקטור מיכאל בוסטויק רושם: "אין מאה אחוז בתרופות. יש הרבה ראיות שמצביעות על כך שזה נושא שעלינו לחקור יותר, נראה שיש אש, שהעשן שלה אותו אנו מעשנים מועיל לבריאות".

אך דווקא אלו המתנגדים הם המצביעים על מקור הבעיה: בין המתנגדים עולות הסיבות העיקריות שפשוט אין מספיק מידע על הצמח, לא ניתן לקבוע מינונים ולא ברורות תופעות הלוואי. זה בדיוק המצב שהרשויות רוצות להשאיר את הרופאים, מבולבלים ומלאי ספק כתוצאה מהסתרת המידע. המצב שבו נעלמות ראיות, עובדות ומחקרים מעיניי הרופאים, נוח למדי עבור כל מי שתומך בהמשך סבלם של החולים, ומעודד ומפרסם מחקרים מוטים, חצאי ראיות לקדמת הבמה הרפואית, תהיה הסיבה אשר תהיה.

ההפתעה הגדולה נרשמת דווקא בשאלה אחרת שהועלתה על ידי מרבית הרופאים: "האם בכלל מריחואנה שייכת לתחום הרפואי כתרופת מרשם? או שאולי צריך להסיר את האיסור ולתת לחולה להחליט בעצמו אם הוא מעוניין לצרוך את הצמח ללא קשר למערכת הרפואית?"