אלו באמת ימים נוראיים למתנגדים ללגליזציה, בחלוף השנים אנו מביטים מהצד ורואים את הטענות שלהם הולכות ונופלות. הימים שאנשים עולים לערוצי התקשורת השונים ומתריעים בפני הסכנות הגלומות בצמח נעלמים אף הם. אותם הפרצופים המוכרים של הנבלים בסדרת הפשע המציאותית הזו, אינם אלא רק שליחים. אותם נבלים בסיפור הזה כמו ראש הממשלה, שבשעה שנכתבת כתבה זו, מהלל ומפאר את כוחה של הדמוקרטיה הישראלית, אף הוא למרות כוחו הרב, איננו יותר משליח. בימים אלו, שהענפים של אותם שליחים נרמסים על ידי המדע הרפואי, ההיסטוריה והרגלי הצריכה של החברה האנושית, אנו מגיעים לשורשיו של אותו עץ ההתנגדות, שורשים שלא מותירים מקום לספק, ההתנגדות: "אין לה קשר לרווחת העם, ההתנגדות נובעת מאינטרסים כלכליים". 

אין זה פלא, שרבים מהמתנגדים היו, נמצאים ובע"ה גם יהיו בהליכי חקירה זו או אחרת על שחיתות או הפרת אמונים. מראש הממשלה, סגן שר הבריאות, פאינה קרינשבאום, יאיר גלר, רשימה חלקית. ככל שנתקדם בחקיקה אנו נמצא את עצמנו במציאות מקבילה שמתנהלת ממש עכשיו מתחת לפני השטח, מציאות של הונאה והפרת אמונים, מדיניות כזו שאפשרה ומאפשרת להונאה בסדר גודל כזה להתרחש, הונאה של אוכלוסיה שלמה, דמוניזציה, הטיית מחקר מדעי, היאחזות עיקשת בשיגיונות. היאחזות כזו שאין לה צידוק כלל, למעט אינטרס כלכלי צר של כל המעורבים, על חשבון כל היתר.

אני מביט בטקס הזה, אכן טקס מרשים, עברנו כברת דרך. אך רבים מאתנו ממשיכים לצעוד, רבים מאתנו עדיין מחפשים את הנחלה מלילה ללא שינה, או מהאפשרות לצאת לסרט ולעשן מבלי לחשוש שיקפצו עלינו עשרה מגבניקים וישתמשו בנו לקרצף את הרצפה. 70 שנה למדינה החופשית הזו, שמתוכה בכ-40 השנים האחרונות ציבור הולך וגדל של מעשנים ממשיך להיות נרדף. ציבור שלם שנרדף על ידי אותו שלטון שאמור היה להגן עליו. ציבור שלם של אנשים שבגלל בצע כסף, נאלצים להסתתר, כמו בימי חורבן הבית, ולעסוק באומנותם בסתר, מחשש מהשלטון המדכא. יום עצמאות? חופש? זה לא היום, זה עוד יומיים.

בעתיד הלא רחוק, בעתיד הנראה לעין, כאשר עידן הזהב הירוק יתרחש סוף סוף, אותו תאריך, העשרים לאפריל, שכבר הפך ליום חג, ילך ויהפוך ליום חג של שחרור, שחרור האנושות מהמגבלות והחולשות של עצמה.

יום עצמאות שמח.