הטרדה מינית, המתת חסד, משפחות חד־מיניות, הפלות, צריכת קנאביס – כל הסוגיות הללו עולות לדיון בספרה החדש של סופרת רבי המכר יוכי ברנדס, עם ספר חדש. יוכי ברנדס
עם ספר חדש. יוכי ברנדס צילום: אריק סולטן

איך את מתייחסת בספר לצריכת קנאביס?

"ברור שלצרכים רפואיים זה חשוב מאוד ובשום אופן אסור למדינה להתערב. לצורכי הנאה זה הרבה פחות חשוב. המנהיגים צריכים להתערב כמה שפחות בחיי הפרט. זה הכלל הבסיסי, שלמדתי מהרבה אמרות והצעות של מנהיגינו הגדולים באמת. עישנתי קנאביס, אבל לא יותר מחמש פעמים בכל חיי. קנאביס מסמם הרבה פחות מאלכוהול, ולפי כל המחקרים יש לו יתרונות בריאותיים".

ולגליזציה של קנאביס? 

"המדינה צריכה להפסיק עם הדעות הקדומות ולהפוך אותו לחוקי. אם הוא יהיה חוקי הוא יהיה זול, ואם הוא יהיה זול הצעירים שלנו במסיבות לא ייאלצו לערבב אותו בטבק סיגריות. הניקוטין של הטבק מזיק הרבה יותר מהקנאביס הטהור. אז כן, יהיו אולי צעירים טיפשים שיעשנו יותר מדי ולא יתפקדו, אבל זו לא סיבה לאסור את הקנאביס על כולם. אני מראה שבתרבות שלנו היחס לקנאביס תמיד היה חיובי. חיובי מאוד".

חז"ל התעסקו בכלל בסוגיה?

"רבי דוד בן זמרא, שבא ממצרים לארץ ישראל מספר ליהודים בארץ על נפלאות הגסטרונומיה המצרית. בין היתר הוא כותב שבמצרים אוכלים קנביס חי או מבושל, ושהוא משמח. ככה. הוא משמח. כלומר, תכונותיו כסם לא הרתיעו אותו ואת היהודים. להפך. זה יתרון. היין משמח. גם הקנביס משמח".

אבל המצב שנוצר הוא שכיום יש אלפי אישורים מפוברקים שנתנו רופאים, בלי צורך אמיתי.
"על זה בדיוק הבאתי בספרי את הכלל של חז"ל: 'אין גוזרין גזרה לגזרה'. לא מגבילים בלי סוף מחשש המדרון החלקלק. גזרת גזרה אחת, די. תסתפק בזה. אל תגזור גם על מי שכן חולה, בגלל החשש ממי שלא חולה. כך אני פוסקת את ההלכה".

ומה הרבנים יגידו?

“אני נגד ‘עשה לך רב'. אני נגד פסקי ההלכה, אבל אני כן אומרת שהיהדות היא לא מחוץ לחיים, אלא חלק מהחיים. אם נכיר את התרבות היהודית שלנו נגלה שהיא חכמה, מלאת ניסיון, צבעונית. היא עוזרת לנו בכל סוגיה וסוגיה. אני פותחת את ארון הספרים היהודי לקהל ואני אומרת: תרצו – תיקחו, לא תרצו – אל תיקחו. אני מאמינה בבחירה חופשית, אבל בשביל הבחירה החופשית צריך להכיר ולדעת".

לכתבה המלאה