חדשות טובות עבור אנשים שחוששים שעישון מאסיבי של מריחואנה – בייחוד בקרב בני נוער – עלול להוביל לבעיות דרמטיות בעתיד של סכיזורפניה.

מחקר מדצמבר 2013 בבית הספר הרפואי של הרווארד ערך השוואה בין משפחות עם הסיטוריה של סכיזופרניה ושל כאלו ללא היסטוריה כזו, ומצא שאין תמיכה ברעיון שלמריחואנה תופעת לוואי הקשורה להפרעה הנפשית."תוצאות המחקר הנוכחי מציעים שייתכן והסיכוי לחלות במחלה גובר ככל שיש יותר חולים במשפחה, זה תקף לצרכנים וללא צרכנים של הצמח ללא הבדל" על פי אחד החוקרים.

מחקר זה הוא למעשה המחקר הראשון שעל פי החוקרים "בוחן צרכנים ולא צרכנים של הצמח בנוסף לשתי קבוצות עצמאיות, בכך מאפשר המחקר לבחון אם הסיכון של צרכני מריחואנה במשפחות עם היסטוריה של מחלת הנפש גובר אל מול צרכני מריחואנה ללא הסטוריה משפחתית של מחלת הנפש".

צריכת מריחואנה הופכת להיות נחלת הכלל בארה"ב, וושינגטון וקולרדו כבר הפכו להיות המדינות הראשונות שמתירות שימוש וצריכת קנאביס כמו אלכוהול למבוגרים. מחקרי עבר הצביעו על קשר אפשרי בין שימוש בצמח בגיל ההתבגרות לבין התפתחות אפשרית של מחלת הסכיזופרניה.

חוקרים מהרווארד וממערכת הבריאות בבוסטון התכנסו במטרה לקבוע האם עישון מריחואנה מהווה סכנה להתפתחות מחלת הנפש בקרב בני נוער בעתיד. הם גייסו 282 נבדקים שחולקו לארבע קבוצות. קבוצת נחקרים ללא עבר משפחתי של מחלות נפשיות או צריכת הצמח או כל סם אחר; קבוצה ללא עבר משפחתי אך עם צריכת קנאביס בלבד. קבוצת חולים ללא הסטוריה של עישון קנאביס ועם הסטוריה של מחלות נפש עד עשר שנים; חולים עם היסטוריה של שימוש כבד בקנאביס בלבד הקודם לפריצת הפסיכוזה.

נאסף מידע על מחלות נפשיות של קרובי משפחה מדרגה ראשונה-שניה-ושלישית של הנבדקים. סך הכול מדובר על מידע של כ-6000 קרובי משפחה. המחקר קיבץ מידע בנוגע לשימוש קנביס כמו גם הסטוריה של מחלות נפש כמו דיכאון בקרב הקרובים.החוקרים מצאו על פי הנתונים שנאספו, שהגורם המכריע הוא מספר החולים במשפחה ולא שימוש בצמח המריחואנה. המחקר לא שולל בעיות רגשיות כמו דיכאון לבין שימוש קנאביס אך בעוד שמציע שקיים קשר בין הפרעות אלו, כדי לקבוע אם הקשר חיובי או שלילי טוענים החוקרים שיש צורך במחקרים נוספים.