1. בתי מרקחת – שמירה על אחוזי פשיעה נמוכים באחת הערים הגדולות באמריקה היא איננה עניין קל בכלל; אך זה בדיוק מה שקרה כאשר נפתחו חנויות למכירת קנאביס בלוס אנג'לס. לאחר משאל עם ב-2013 שגרם לסגירת החנויות, הפשע חזר לאותן השכונות בהן נסגרו החנויות. הגניבה, עבירות הרכוש ופריצות לרכב חזרו אחרי שהחנויות נסגרו.
  2. פשעים בגבול – דוח' של מגזין כלכלי ביוני 2017 מצא ירידה משמעותית בעבירות גנבה ופשעי אלימות במדינות הגובלות עם מקסיקו. לשלוש מדינות גבול – קליפורניה, אריזונה וניו מקסיקו – היו הסדרים שונים לצמח, והחוקרים ציינו שעובדה זו היא משמעותית לירידה בפשעי הגבול. הסיבה לכך היא ירידה בפעילות של כנופיות סמים מול עלייה בגידול פרטי או מסחרי שנהיה זמין ליותר אמריקאים.
  3. פשעי אלימות – שנה לאחר שקולרדו אשרה לגליזציה של הצמח ב-2012, נרשמה ירידה של 2.4 אחוז בפשעים אלימים. מ-2009 עד 2014 נרשמה ירידה של שישה אחוזים. במדינת וושינגטון בין השנים 2011 – 2014 נרשמה ירידה של עשרה אחוזים.
  4. עבירות רכוש – מדינת הרי הרוקי בקולורדו חוותה ירידה של 3.1 אחוזים בעבירות רכוש במהלך 2014. בדנבר, בשנה שהוכרזה הלגליזציה נרשמה ירידה מדהימה של 14.6 אחוזים, זאת על פי מידע ה-FBI.
  5. חיפוש משטרתי – במקרים מסוימים  מפגש עם שוטר עלול להחמיר למצב של עימות או חיפוש. אך גם במקרה הזה מאז שהקנאביס חוקי במדינת וושינגטון, נרשמה ירידה של 34 אחוזים בקרב נהגים שחורים ו-25 אחוזים בקרב נהגים לבנים, שנעצרו ושוחררו ללא עימות או חיפוש.

חמש דוגמאות איך קנאביס חוקי שומר על השלום מפני עבריינים, כנופיות וארגוני טרור ואפילו מתופעת שיטור היתר.

מקור.