בס"ד

חגית יגודה היא אחת מפעילי הלגליזציה  המוכרים בארץ ,מה מניע אותה לפעול בדרכה ? ומדוע אינה חיה בשקט עם העובדה שיש לה רישיון כמו ל-17 אלף חולים האחרים בארץ המטופלים בקנאביס רפואי ? הלכנו לברר מספר עובדות מאחורי סיפורה של האישה שלא מוותרת לחוק עד לנשימה האחרונה.

את שמה שמענו לא אחת נישא ברחבי הרשת , וזועק בכלי התקשורת .חגית סובלת ממחלת סרטן מסוג "הודג'קין דיזיס " , גם אחיה שליו דקל הסובל מתסמונת מרפן בעל רשיון לקנאביס .

" לאחי נאמר בפגישה האחרונה עם הרופא כי נותרו לו שלושה חודשים לחיות . אני רוצה להציל את חייו של אחי ואני מוכנה לעשות הכל . יש טיפול למחלה שמשרד הבריאות לא מוכן לאשר , הוא מערים עלינו קשיים ועכשיו כשהמצב מתדרדר והזמן דוחק לא נותרו הרבה ברירות "

חייו של אחיה בסכנה הוא זקוק לקנאביס במקום התרופות שיוצרות לחץ על העורקים , אך משרד הבריאות עומד על סירובו להעלאת המינון לשליו. ממחלה זו נפטר גם אביהם של האחים וחגית זועקת כמה קורבנות עוד יוקרבו למען גילוי האמת ?

האחים עלו לירושלים ופתחו מאהל ברחבת הכנסת , לאחר יומיים הוחמר מצבו של שליו והגיע כמעט להיפותרמיה בשל מזג האויר הקר והם נאלצו לחזור לביתם. הם מתוסכלים ועייפים אך לא מוכנים לוותר.

"המאבק האישי שלי הוא המאבק של כולם אנשים צריכים להפנים שהם לא יכולים להמשיך לכלוא אותנו כאזרחים. רופא אינו בורא עולם הוא אינו מכיר את המטופל הוא מכיר דוחות טיפוליים ובדיקות מעבדה . גם ועדות השקר של משרד הבריאות שקובעות את גורלנו על פי ניירות . הועדה אינה מכירה אותך היא מכירה ניירות. ואנחנו מסכימים לכך שחוקים הנקבעים על ידי בני אדם יחליטו את גורלנו "

לבי יוצא אל צערה של חגית אך בכל זאת הייתי חייבת לשאול מדוע בחרה בדרך זו של פרובוקציה מאהלים וצעקות ? מדוע לא לנסות לפעול מתוך המערכת ע"י הידברות והפעלת לחץ על הגורמים הנכונים ?

"אין לי כוחות יותר , אני אמא ל-2 בנים אחד מהם משרת בצה"ל , אני אזרחית טובה נשואה מזה 22 שנים משלמת מיסים. שירתתי בצבא ויש לי 100 אחוז נכות עם עזרה סיעודית. ועדיין משרד הבריאות מתייחס אלי כמו נרקומנית . זה בסך הכל צמח תארי לך שכוסברה הייתה מחוץ לחוק , או שמותר להשתמש רק בצרור כוסברה אחד במשך חודש שלם , האם היית מגדירה אותי כנרקומנית של כוסברה אם הייתי צורכת יותר ? האם אי פעם המשטרה תגביל את כמות העגבניות שאת צורכת ?"

המחלה התגלתה לראשונה בשנת 87 , חגית מטופלת בקנאביס משנת 95 עם חזרתה לארץ מפלורידה בשל התפרצות המחלה בפעם נוספת . שגרת היום שלה קשה ומלווה בכאבים והפרעות פיזיולוגיות מרובות , כעת היא מטפלת באחיה .

"משרד הבריאות עושה איפה ואיפה בין "חולים" ל"בריאים" . הצמח הוא של כולנו , לא של גרמן לבני או של טבע .אני צועקת את האמת החוצה אני שומעת מדי יום סיפורים של חולים מסתובבת בכל רחבי הארץ ומנסה לעזור להם .אני צועקת גם בשם אלו שלא מסוגלים יותר להשמיע קול. “

אז למה בעצם אף אחד לא שומע ?

"הם חיים בצביעות בשקר ובמלחמות במקום לעבוד יחד ולהביא גאולה. אנשים לא מעוניינים לדעת ולהבין את האמת. עדיף שהילד שלהם יראה את הציפרלקס על השולחן ולא את הבאנג . כדורים זה 'מתורבת' זה 'בסדר'. לאף אחד אין אומץ להגיד שהוא הולך להביא כיוון כולם מפחדים לדבר ולעמוד על זכותם לצרוך קנאביס . הם מפחדים מהמשטרה ,מהדילר , מהבוס מהבת זוג , מפחדים לעשות שינוי.
גם אני הייתי שם פעם גם אני הסתתרתי כמוכם לכן אני רואה לכל הפחדנים בעיניים, כי הייתי ביניכם.
זאת האמת שלי ואני הצהרתי עוד בביתה של גרמן שאני אלך עם האמת הזאת עד שאחי יחיה.
אני יודעת מי אני ומי זה אחי , ולכן אני מרשה לעצמי לצעוק אם לא אצעק בשביל כולם מי יעשה את זה ?”

חגית ללא ספק אינה עומדת על טייפ קאסט הסטלנית האדישה , היא נמרצת ובעלת כוחות נפשיים ותעוזה.

אז מה הצעד הבא ?

"אנחנו נעתור לבית הנשיא בבקשה לחנינה . אחי הוא אסיר של משרד הבריאות וזמנו איתנו הולך ואוזל , אני רוצה לבקש שיחנון אותו כי הוא לא מקבל טיפול טוב ותומך משירותי הבריאות והגיע הזמן לשחרר אותו מכלאו . הנשיא הוא זה שחותם על חנינות , אנחנו רוצים את שליו איתנו "

יש לך משהו להגיד לאזרחים , לפעילים ?

"צאו מהאדישות שלכם תרימו את הבאנג מהשחור של המים תראו שמה שאתם מעשנים עוזר לכם , ופותח את הלב . תבינו שאתם לא נרקומנים ומסוממים, זה לא שיש קנאביס רפואי וקנאביס רגיל , כל מי שמעשן קבוע כנראה צורך קנאביס בצורה רפואית כל שהיא.
גם לכם זה עוזר בצורה מסוימת אולי לא בכאבים או מצב בריאותי אבל הנפש שלכם צריכה את זה בדיוק כמו הגוף שלי.”