בסוף השבוע נתבשרנו כי מפאת ביטחון הציבור נסגר תיקון עולם, גידול תחת כיפת השמיים, ייבוש לא תקין, חומרי הדברה, זוהמה מה לא מכרו לנו. לחולים וגם לבריאים מגיע שהצמח שהם מעשנים יהיה בריא ככל הניתן, אין ספק. יחד עם זאת נשאלת השאלה המתבקשת: האם האצבע הייתה קלה על ההדק? האם שוב הדעות הקדומות על הצמח פוגעות במטופלים? או אולי שוב מניעים נסתרים? נדמה שככל הקשור לצמח תמיד יש מי שממהר לצאת בהאשמות וגזירות דין מופרזות. יצאנו למסע בזמן להיזכר במקרים דומים לא דומים ואת אופן הטיפול של משרד הבריאות:

2009 – פיצה מעדנות
המחדל: ביקורת שנערכה במפעל מצאה ליקויים תברואתיים, חשש לחיידקים מסוג ליסטריה.
ההסתברות לסיכון: נמוכה, החיידק לא שורד מעל 82 מעלות. אם לא הייתם בקטע של אפייה אטית סביר להניח שאין סיבה לדאגה.
הסכנה עצמה: מחלת הליסטריוזיס. חום עייפות ובחילה ואצל ילדים, תינוקות,  נשים הרות,קשישים ובעלי מערכת חיסונית מוחשלת – עלולה לגרום לזיהום בדם או לדלקת קרום המוח.
אופן הטיפול: בשלב מוקדם של המחלה ניתן לטפל באמצעות אנטיביוטיקה.
העונש: חברת מעדנות התנצלה, הוחזרו המוצרים מהמדף.
צו סגירה זמני? ממש לא.

2016 – סלמונלה בקורנפלקס
המחדל: חברת "יוניליוור" מנסה להסתיר את העובדה שחלק ממוצריה נגועים בחיידק הסלמונלה.
הסתברות לסיכון: על פי החברה המוצרים תקינים לחלוטין.
הסכנה עצמה:  שלשולים, כאבי בטן מלווים בהתכווצויות, חום גבוה, כאבי ראש, בחילות והקאות. דלקת מעיים.
העונש: החברה אפשרה ברוב טובה להחזיר את המוצרים למי שמעוניין. בעוד שמשרד הבריאות נרתע מלטפל בנושא, היה זה הציבור שבחר להעניש את התנהלות החברה והפסיק לקנות את המוצר.
צו סגירה זמני? נשלח למשרד הבריאות שלא יעז לחשוב בכלל להעניש את החברה.

2001: חיידק אלים בבשר בסופר
המחדל: ידיעות אחרונות שולח ביקורת פתע ומוצא סלמונלה מזן מסוכן בבשר טחון במספר חנויות סופר, זאת למרות שלכולן מדבקות תו איכות.
הסיכון: רבע מהנדבקים בחיידק מתים.
העונש: איזה עונש? על מה?
צו סגירה זמני מידי? לא, אבל משרד הבריאות מקווה שבקרוב יצא איזה חוק שיטפל בעניין.

ייתכן ונמצאו ליקויים בתיקון עולם, ייתכן והיו ליקויים מוצדקים ולא כמו שקורה בדרך כלל בכותרות סביב הצמח, זריעת חול בעיניי הציבור. בכל זאת נראה שמשרד הבריאות שש אלי קרב. מדוע הוא מוצא לנכון פתאום להתנהג כמו השולף המהיר, ולעשות עוול כל כך גדול למטופלים שרק סובלים מהמשרד הזה? פתאום מעניין אותו חומרי הדברה? זה אותו משרד שתחת אפו עוברים חומרים מסוכנים כמו עטרן, דלק מטוסים ורעל עכברים [על פי משרד הבריאות] שמשווקים לנו בסיגריות. זה אותו המשרד שמתעלם לחלוטין מהרעלים שמשווקים לנו בתרופות, אז מה קורה פה?

כותב שורות אלה מתנגד התנגדות נחרצת לכל הטירוף הזה שנקרא קנאביס רפואי, קנאביס הוא יותר אנושי מרוב הדוחות, המאמרים והבירוקרטיה שמגדרת לתועלתה את הקשר בין האדם לצמח, הזכות שלנו לגדל אותו היכן שנוכל. אז מה אנו רואים כאן באמת? מאבק שליטה בשוק הולך ומתעורר.