קוראי "אינטרס-בריאותי" הופתעו אתמול לקרוא את הכותרת מאתר הבריאות הפופלרי שהבהירה: "תאונות דרכים קטנליות המעורבים בהן מתשמשי מריחואנה, הוכפלו בשלוש!". תאורי הפחדה כלולים שם, כמו "הצד האפל" של הלגליזציה. המאמר נסמך על מחקר חדש מאוניברסיטת מיילמן לבריאות הציבור.

החוקרים, בדקו סטטיסטיקה של תאונות בשש מדינות — קליפורניה, הוואי, אלינויס, ניו-המפשייר, רוד-איילנד, ומערב וירג'יניה — הם כללו 23 אלף נהגים שמתו עד שעה מהתאונה בין 1999 וב-2010. החוקרים מצאו שבשתי השנים הללו האלכוהול תרם 40% מכלל התאונות. אבל, ב-1999 הסמים תרמו 16% לסך כל התאונות בהשוואה ל2010 תרמו הסמים 28%. וגרוע מכך, המריחואנה גדלה מ-4% ל-12% תרומה לתאונות — ומכאן הכותרת המפחידה: "תאונות דרכים קטנליות המעורבים בהן מתשמשי מריחואנה, הוכפלו בשלוש!".

נשמע דרמטי לא? בקריאה במאמר לא ניתן להתחמק מהעובדה שאנחנו מוצפים במסוממים על הכבישים. האם האתר מוליך אותנו שולל? הרמיזה הראשונה לכך, היא הבחירה במילים. המילה "תרמה" מובילה אותנו להנחה שהמריחואנה אשמה בתאונות הדרכים, שימו לב גם שאין אזכור בכתבה האם סך כל תאונות הדרכים במגמת עלייה או ירידה.

אם אדם טורח לחפש את המחקר המקורי "מגמות באלכוהול וסמים אחרים שהתגלו בפצועים קשה בארה"ב, 1999-2010", הוא מוצא שהחוקרים מתייחסים למידע חשוב אותו מפרסמי המאמר 'שכחו' לציין. "ראשית, המחקר מבוסס על מידע משש מדינות". בנוסף לפרטים נוספים שוכחים במאמר לציין את העובדה ש"זה אפשרי למדי שבדיקות חיוביות של מריחואנה בדם נמצאו אחרי שבוע מזמן השימוש", נתון שמצביע באופן שונה על הסטטיסטיקה המפחידה של המאמר. ייתכן מאוד שאדם עישן מריחואנה לפני שבוע, ונהרג על ידי נהג שיכור.

חשוב לציין, כל ההכפלה בשלוש של תאונות דרכים אומרת לנו שיותר אנשים משתמשים במריחואנה, לא שמריחאונה גורמת ליותר תאונות דרכים, כפי שהמאמר מציע. ואת הנתונים של הצמיחה בשימוש הצמח ניתן לאשר על ידי סטטיסטקה של הסקר הלאומי לבריאות. ואיזו הפתעה, באמת נמצא שם, שהשימוש במריחואנה הוכפל בשלוש.

אבל, מה שלא מסופר במאמר, היא העובדה המפחידה הבאה, עובדה שצריכה להדליק נורות אדומות באשר לאותו אינטרס "בראותי" של כותבי המאמר, ובאשר לאינטרס האמיתי של כל אלה המתעקשים להצביע על הקשר המפוקפק בין מריחואנה לתאונות דרכים: בזמן שבאמת הוכפל השימוש בשלוש במריחואנה, מה קרה בעשור האחרון לגבי מספר תאונות הדרכים? המספר הלך וירד: מערכת דיווחים וניתוחי תאונות הדרכים של מנהל הבטיחות בדרכים מראה לנו שב-1999 היו 37,000 הרוגים, וב-2012 פחות מ-30,000 הרוגים. 2012 הייתה השנה הראשונה שהיו בה פחות מ-30,000 הרוגים באמריקה. מדובר בשערים הנמוכים ביותר אי פעם. ובאשר לשש המדינות שבמחקר? להם היו את האחוזים הנמוכים ביותר בכלל ארצות הברית!!!

המחבר המוביל של המאמר, מציין בפסקה שכמובן לא הוזכרה במאמר ש" זה חשוב לפרש את השכיחות של סמים שאינם אלכוהול במחקר זה כמצביע על שימוש בסמים, אך לא בהכרח כקנה מידה לליקוי". גם מנהל הבטיחות בדרכים טוען עד היום "'קשה ליצור קשר מוכח בין רמת THC בדם של אדם לבין ביצועי הנהיגה שלו". ומדוע זה כל כך קשה? האם בגלל שהמדע ה"נגוע" בדיעות קדומות, והמחקרים שממומנים על ידי בעלי אינטרסים, עסוקים לחפש רק תוצאות שליליות?

גם במקרה הזה, האמת הפשוטה, של הניסיון האמפירי, מנצחת. האמת שאומרת שאם קנביס מדכא אלימות, הוא ידכא גם אלימות על הכביש.