מעבר לרווחים מעריכים ב'קנדה סטטיסטיקות': ירידה משמעותית בשוק הסמים הלא חוקיים. 

קנדה סטטיסטיקות, הארגון שאחראי בין היתר על תכנית איסוף המידע של קנדה, מדווח שמכירות הקנאביס החוקי יכולים להגיע לסכום של 1.02 מיליארד דולר החל מה-17 באוקטובר ועד סוף השנה. החברה גוזרת את הערכותיה מסקרים ומידע סטטיסטי. ומעבר לצפי המדהים של המכירות, החברה מעריכה שהשוק יעזור לחסל את שוק הסמים הלא חוקיים.

מליארד דולר בפחות מעשרה שבועות

הערכת מליארד הדולר איננה הערכה שנתית. מדובר בשבועות הנותרים לסוף השנה, מליארד דולר ישקיעו הקנדים בתקופה זו לפי ההערכה. זה איננו הסכום הסופי על פי הערכות סכום נוסף של 250-300 מיליון דולר יימכר בצורה לא חוקית. הביקוש ההולך וגובר לצמח חוקי מרחף סביב כ-5.5 מיליון צרכנים פוטנציאליים בקנדה. בקנדה סטטיסטיקות מעריכים שכ-1.7 מיליון איש ימשיכו לצרוך את הצמח בשוק השחור.

השוק הלא חוקי ימשיך להחזיק באחוזי מכירות משמעותיים עד דעיכתו

כשלעצמו סכום המליארד דולר, או 815 מיליון בהערכות הנמוכות, מספיק מפתיע. אך בהקשר עם מידע מתחילת השנה, בעקבות הלגליזציה, מצטיירת תמונה מעניינת יותר. על פי קנדה סטטיסטיקות, הקנדים בזבזו 5.7 מליארד דולר ברבעון השני של השנה על הצמח והמוצרים השונים והמגוונים שלו.

אך מידע המפתח הוא במכירות חוקיות מול מכירות לא חוקיות. 4.8 מליארד דולר תוך ה-5.7 הלכו במכירות בשוק הלא חוקי, היתר הלך במכירות של קנאביס רפואי. המציאות הכתיבה את החוק, כאשר השווקים הלא חוקיים הפכו לרשתות מאורגנות של הפצת הצמח, והרשתות גדלו יחד עם הביקוש, התשובה של המשטר הייתה, קנסות? לא. לגליזציה.

ממבט לעתיד יודעים לומר בחברת 'קנדה סטטיסטיקות' שהמכירות בשוק הלא חוקי יירדו באופן דרמטי. 1.2 מליארד דולר לפני שישה חודשים ל-0.3 מליארד לאחר הלגליזציה. הערכה שמצביעה על שינוי בשוק הקנדי. השוק הלא חוקי ייתכן ויחזיק עד כ-25% מהמכירות, אך זה הרבה פחות מ-85% שזכה בהם לפני הלגליזציה. ירידה זו מצביעה על דעיכתו של השוק הלא חוקי, ככל שיותר ויותר קנדים יתרגלו לרעיון שעל פי החלטת המדינה שינו להם את הסטטוס: מעבריין שמשלם לפושעים וצריך לברוח מקנסות המשטר, לצרכנים שתורמים באופן ישיר לתל"ג המדינה.

מקור.