טוב, אז אתמול הייתי בליל הבאנגים הגדול, וקרה לי מקרה די מגוחך עם המשטרה.
קצת קונטקסט למי שלא היה/שמע: רצינו לעשות פיקניק בגן הורדים, אבל המשטרה חסמה את הכניסה לגן. מה שיצר מצב שמעל 1000 איש שהגיעו נתקעו בצומת מרכזי בירושלים (סינמה סיטי). אחרי בערך שעה שהצומת חסום, המשטרה החליטה להוציא פרשים ולנסות לפזר את הקהל. שם הסרטון המצורף מתחיל.

אני ואחרים עמדנו צמוד למחסום המשטרתי, בלי לחסום את הצומת. לכן הפרשים גם לא הפריעו לנו. לקצין מסוים זה מאוד הציק שהסוסים לא מפריעים לנו, והתחיל לדחוף את האנשים אל תוך הצומת, כדי שיהיו בתוך המסלול של הפרשים ויהיו חייבים לברוח. את כל זה אפשר לראות בבירור בסרטון המצורף.

שאלתי את השוטר למה הוא עושה את זה (גם בסרטון), ובתגובה הוא תפס בחולצה שהייתה קשורה לי על הצוואר (מעכשיו בהפגנות רק על המותניים :)), ניענע אותי (את הצוואר שלי) מצד לצד בעזרת החולצה, וניסה למשוך אותי לתוך המסלול של הסוסים. התנגדתי בכל הכוח, כי עם כל הכבוד לשוטר החסון – מהסוסים אני מפחד יותר. בתגובה הוא החליט שצריך לעצור אותי.

כאן בערך נגמר הסרטון ומתחילה הבדיחה:

שומעים הרבה על התנהגות גזענית מצד המשטרה, אבל משהו כזה עוד לא שמעתי.

אני נראה ילד טוב. כלומר, אני אשכנזי, עם שיער קצר ובלי יותר מדי שיער פנים, לבוש בלי שום סממן של סטלנים. כל הדבר הזה שיחק לטובתי ברמה שאף פעם לא ציפיתי:
השוטר פתח את המחסום, להעביר אותי לשוטר אחר בלבוש אזרחי. השני תפס אותי, הסתכל עליי, חזרה על השוטר הראשון, ושאל אותו: "מה זה?". היה נראה שלא ברור לו אם הוא אמור להתייחס אליי כמו עצור או כמו מישהו שהצילו אותו מההמון (עדיין שומעים את החלק הזה בסרטון). השוטר השני סימן לו לקחת אותי לזינזאנה. הוא לקח אותי בכוח (0 התנגדות מצידי) והשאיר אותי ליד הזינזאנה ב"תור" של כל המעוכבים/עצורים אחרים.

הדקות חלפו, ולאט לאט הבנתי שפשוט כל השוטרים האחרים שם לא מבינים שאני לא שוטר – או לפחות לא מבינים שאני מה"רעים".

לאט לאט פיתחתי ביטחון וצילמתי כמה מעצרים מהצד של המשטרה (בתגובות, מצטער על האיכות, ניסיתי לשמור על פרופיל נמוך). בערך חצי שעה זה נמשך ככה, עד שהעזתי קצת יותר מדי. נעמדתי שם על מדרגה והתחלתי לצלם מגבוה מה שקורה. שוטרת אחת קלטה אותי, ושאלה את השוטרים שלידי: "הוא שוטר?". שניהם אמרו שהם לא יודעים. ואז היא שאלה אותי אם אני שוטר. עניתי שלא. היא לקחה ממני תעודה ועשתה עלי חיפוש.

כשלא מצאו כלום שיחררו אותי. אני חושב שהייתי הסמוי ההפוך הראשון.

איתי