ה-DEA משנה את הטון לכל הנוגע לצמח, זאת כתוצאה ממגפת סמי המרשם האופיאידים בארה"ב. 

המנהל לאכיפת הסמים בארה"ב דוחף להעלות את כמות גידול הקנאביס למטרות מחקר במטרה להוריד את השימוש בתרופות המרשם.

בכל שנה, קובע המנהל מכסה עבור כ-250 חומרים המסווגים כחומרים מסוכנים. המכסות משקפות "את הכמות הכוללת של חומרים מבוקרים הנדרשים כדי לעמוד בדרישות המדעיות, הרפואיות [ודרישות נוספות] של המדינה", נאמר בהודעה לעיתונות.

במסמך שיפורסם בקרוב, קובע המנהל מכסת ייצור של 5,400 פאונד קנאביס עבור מחקר. ב-2018 המכסה עמדה על 1000 פאונד קנאביס בלבד. על פי רגולציה משנת 1968 נקבע שניתן לייצר את הקנאביס, למטרות מחקר, רק בחווה באוניברסיטת מיסיסיפי. אך החוקרים טוענים שקשה להשיג את הצמח, ובדרך כלל מדובר בצמח באיכות ירודה (למי שנשמע מוכר – שיטת הטיפול המיוחדת הזו קיימת גם בארץ על ידי מחוקקים וגורמים אינטרסנטים שבינם לבין בריאות הציבור אין שום קשר).

ב-2016 אישר המנהל הליך שיאפשר להגדיל את מקומות הייצור של הצמח. יותר מ-20 מתקנים הגישו טפסים לקבל אישור מיוחד, אך משרד המשפטים, בהנהגת ג'ף סשון הידוע לשמצה, חסם את ההליך וביטל את הבקשות.

במקביל קובע המנהל הפחתה בייצור תרופות הסמים האופיאידים, כתוצאה מהמגפה שתקפה את המדינה מהשימוש בסם-התרופה הזה. יחד עם הממשל הפדרלי מתכנן המנהל לקצץ בשליש את הייצור בתוך שלוש שנים, מדובר בשנה השלישית שבה נדרש צמצום לסם-התרופה המסוכן הזה שפגע ופוגע בחייהם של חולים רבים. סמי מרשם המוות הנדרשים להפחתה כוללים: אוקסידון, מורפין, פנטיל, הידרוקודון, ועוד.

ג'ף סשון, היועץ המשפטי לממשלה, טוען שהמהלך יעזור להלחם בתופעת מנות היתר שתקפה את ארה"ב: "מדובר בסם המסוכן ביותר בהיסטוריה של ארה"ב, מגפה של ממש. הנשיא טראמפ קבע מטרה להפחית את תרופות סמי מרשם המוות הללו ואנו מחייבים להגיע למטרה זו. על פי סקרים לאומיים אנו כבר נמצאים במצב הרבה יותר טוב מבעבר. קיצוץ ייצורם של סמים אלו בעשרה אחוז בשנה הקרובה יעזור לנו להמשיך ולהיאבק בתופעה ההרסנית הזו של מוות כתוצאה משימוש יתר בתרופות המרשם המסוכנות הללו".

ג'סטין סטרקל, היועץ הפוליטי של ארגון רפורמת חוקי הקנאביס מספר שהמהלך להעלות את מכסת צמח הקנאביס הוא צעד חיובי בכיוון הנכון, אך הפעולה הזו נדרשת גם מהמחוקקים: "עדיין קיים מונופול בייצור הצמח דבר שמקשה על חוקרים רבים. הגיע הזמן שהקונגרס יפסיק להתעלם מרשימה של 30 אלף מחקרים המצביעים על התועלות הרבות שיש לצמח להציע כנגד מגוון רחב של מחלות, ושיסיר את הצמח מרשימת החומרים המסוכנים אחת ולתמיד".

ואצלנו? הכל תקין, תודה ששאלתם: אין מגפה סמי-מרשם, והצמח עדיין מושמץ במסדרונות הכנסת. כמה אנשים מתו היום מ"אי ספיקת כבד" או "מפגיעה במערכת העצבים" וכל מיני פגעים ש"אין להם שום קשר" לצריכת סמי-המרשם ההרסניים? ישראל 2018 עגל הזהב ממשיך לשלוט במסדרונות הכנסת, הוא ממשיך להשפיע על המחקר, ממשיך להערים קשיים על החולים והחוקרים כאחד. הדמוקרטיה הישראלית נחשפת בערוותה אל מול השינויים מרחיקי הלכת בארצות הברית ובעולם כולו.

מקור.