וושינגטון – ממשל אובאמה העניק לתומכים במריחואנה נצחון חשוב ביום שישי, ופתח את הדלת עבור חוקרים באריזונה לחקור את השפעות הקנביס על חיילים ותיקים, הצעד יכול להוביל למחקרים נוספים.

במשך שנים, חוקרים שרצו לחקור ההשפעות החיוביות של הצמח כנגד מחלות טענו שהם נחסמו על ידי התנגדות יוצאת דופן של נציגי הממשל הפדרלי לסמים.

המחקר באריזונה אושר כבר על ידי מנהל המזון והתרופות של ארה"ב, אך תחת החוק הפדרלי, המחקר יכול להתבצע רק על ידי זן אחד של הצמח, אותו זן שגודל באישור הממשל במיסיסיפי. החוקרים אומרים שהסוכנות רואה חשיבות מועדפת בחווה, והסוכנות מאז ומעולם הייתה עויינת למחקרי תועלת המחפשים השפעות חיוביות של הצמח.

"זה יום נהדר", אומרת חוקרת באריזונה, סוזנה סייסלי, עוזרת קלינית ופרופסור לפסיכולוגיה שניסתה לקבל אישור למחקר שלה במשך שלוש השנים האחרונות. "המדע הקפדני הנקי מדעות קדומות סוף סוף מנצח את הפוליטיקה בנושא הזה". חוקרים רבים כלל לא טורחים להציע בקשות למחקרים בנושא בגלל הקשיים שמטילה עליהם הסוכנות, מסיבה כזה או אחרת. נוצר מצב אבסורד שבו אנשים הרוצים לתרום לאנושות בכלל, ולמחלתם של אנשים בפרט נבלמים על ידי תהליך בירוקרטי ארוך ומתיש במכוון שיזם הממשל. יש תחושה בקהילה המדעית של תסכול, שמישהו למעלה לא מוכן לשמוע את האמת או מכיר אותה ומכוון להסתירה . ביום שישי נעשה צעד משמעותי לתיקון העוולה, שיוביל למחקרים רבים נוספים.

התומכים במריחואנה רפואית צהלו למשמע הבשורות, כאשר הממשל החל לבחון את אחד הפרדוקסים הגדולים ביותר של מדיניות הסמים הפדרלית: גם אם כשקרוב למיליון אמריקאיים משתמשים במריחואנה באופן קבוע וחוקי, במטרה להקל על מחלות שונות, המדענים מתקשים לקבל אישורים להמשיך ולחקור את יכולתיו המופלאות של הצמח. צמח שמסתבר, שהחומרים הפעילים שלו מושרשים במערכות השונות של גוף האדם, הזיקה לאותם חומרים בצמח מלווה אותנו במגוון פעולות יום-יום החל מהינקות. "הדינמיקה הפוליטית בתנודה" אומר ריק דובלין, מנהל ארגון מחקר פסיכולוגי רב תחומי, קבוצה שהוקמה בסנטה קרוז שמגייסת כספים במטרה לממן מחקרים בנושא הקנביס.

בכירי הממשל אומרים שהאישור איננו מייצג שינוי במדיניות – רק הכרה בכך שהמחקר המדובר עומד בסטנדרטים של מחקר המשתמש בסמים לא חוקיים. המחקר דורש עדיין אישור של רשות נוספת, מנהל השליטה בתרופות, אך סיסלי ודובלין הביעו ביטחון שהמנהל לא ינהג בחוסר כבוד כלפי הנושא.

התנגדות פדרלית לחקרית הצמח הייתה מקור למתיחות במשך שנים. חוקרים, תומכים במריחואנה וחברים בקונגרס האשימו את המכון הלאומי לשימוש בסמים בחקר מכוון של הצמח שמטרתו להדגיש רק את החסרונות שיש לצמח, ובמקביל מתעלם לחלוטין ממגוון היתרונות הנרחב שקיים בו בצמח. הדוגמא של המחקר של סיסלי שימש אותם להציג את המדיניות חסרת ההיגיון והלא רציפה של המכון לכל הנוגע בבחירת תעדופי מחקרים.

"המעמסה האינסופית שחוקרים צריכים לעבור כדי שבסוף תדחה להם הבקשה, הוביל ליצירת לובי בקונגרס שיאפשר לתת לחוקרים גישה לסם" אומר ארל בלומנאוור, רפובליקני."לא מדובר פה באנשים שהולכים לעשות איזו פעילות שלילית בצמח, מדובר פה בחוקרים שיוסיפו לידע על גוף האדם. קחו לדוגמה את חולי האפילפסיה, ההורים גילו שהצמח עוזר לטפל בהתקפים של הילדים שלהם. אך בגלל המדיניות המטופשת של המחקר, יותר קל היום לתת לחולה גישה לצמח מאשר לחוקר שיחקור".

בסופו של יום הוויכוח חוזר לנושא מעמדו החוקי של הצמח, כיום הצמח בהגדרה מסוכן יותר מקוקאין [דרגה – 1], ואין לו "שום יעילות רפואית". החוקרים שטוענים שיש לשנות את הסיווג של הצמח הם אלה שיוצרים בימים אלה את השינוי שבסופו של דבר יפרוץ את הדרך למדינות נוספות, מלבד אלו שכבר הצטרפו, לאמר כן ללגלזיציה של הצמח, ובכך להביא לסופה של מלחמה אחת, שמכתימה בדמם של החולים את תפארתו של המין האנושי במאה השנים האחרונות – "המלחמה בסמים".