בכל חודש נתפסים 160 משלוחי סמים על ידי המכס  "המגמה היום היא להעביר כמויות קטנות. זו מגמה עולמית שמקשה מאד על האיתור

 

מתאמפטמין שנתפס. הגורמים האוכפים חסרי אונים [צילום: AP]

פי שצפו רבים, חוק סמי הפיצוציות לא חיסל את השוק, אלא רק העביר אותו למקום אחר. כך עולה (יום ג', 5.11.13) ממסקנותיו של דיון בוועדה למאבק בנגע הסמים בנכסת, אשר עסק בהפצה הגוברת של סמים באמצעות האינטרנט

אהוד אורטל, ראש מדור מבצעים במטה הסמים במכס, אמר כי במרכז תופסים בכל חודש כ-160 משלוחי סמים, כש-70% מתוכם הוזמנו דרך האינטרנט. "תמיד היעד הוא בודדים", הוא מסביר. "מדובר בשני גרם קוקאין, בסם האונס. זה מגיע מספרד, מאנגליה ומהולנד, על שם הלקוח, עם תעודת ’גרנטי’ בה כתוב שאם החומר ייתפס, תקבל במקומו משלוח אחר בחינם. המחיר הממוצע לזרעון קנאביס הוא 23 אירו. השרת יושב בספרד והאתרים בהולנד ובאנגליה".

עו"ד אתי כהנא, ראש אגף אכיפה ברשות למלחמה בסמים, אמר כי "המגמה היום היא להעביר כמויות קטנות. זו מגמה עולמית שמקשה מאד על האיתור".

רפ"ק אריאלה כנפו, ראש חוליית מחקר סמים במשטרה, ציינה כי "יש עלייה בסחר באינטרנט של חומרים מסוכנים. בשל האנונימיות והנגישות, גם מי שלא חשוף לסמים ברחוב, יכול בקלות לצרוך סמים באינטרנט. לא ניתן להעריך את היקף התופעה. ההזמנות נעשות באמצעות כרטיסים אנונימיים. החיפוש מאד פשוט, אפילו באמצעות גוגל. אין צורך בלימוד מעמיק. הרשת מציעה שפע מידע כולל יצירת תרכובות, הוראות גידול והיכן לרכוש ציוד להפקה".

עו"ד ענת אסיף ממשרד המשפטים: "הכנו הצעת חוק שתאפשר חסימת גישה לאתרים על ידי ספקי הגישה כמו 012 או בזק בינלאומי. החוק יעניק לספקים סמכות לחסום גישה". יו"ר הוועדה ח"כ מוחמד ברכה: "חקיקה כזו היא חלקית ובעייתית כי היא לא תיגע בDark net . יש חשש לערבוב בין הלגיטימי ללא לגיטימי". ענת אסיף: "הייתה מחשבה לעסוק באתרים העוסקים בפעילות בלתי חוקית, הבעיה שכל אתר כזה יכול להוסיף ענף חוקי וכך לחמוק מהחוק. יש מדינות שיש להן רשימות אתרים בעייתיים וספקיות הגישה חוסמות אותם מיוזמתם".

ד"ר מיקי אריאלי, מנהל היחידה לפשע פרמצבטי במשרד הבריאות: "יש מכירה של תרופות מזויפות בפייסבוק ואפילו היה מקרה כזה באתר הפופולרי פאנט. היה מבצע בינלאומי עם האינטרפול בעקבותיו נסגרו בארה"ב ביום אחד 300 אתרים. הכי מדאיג אותנו עכשיו זה מסחר בקפסולות בהן מעורבב חומר פעיל כמו תרופה מוכרת נגד דיכאון, יחד עם סמי פיצוציות. הכל מגיע בייבוא אישי, בכמויות קטנות

כנסת