הדיון בנושא מריחואנה לובש מספר צורות, הנושא העיקרי שנידון הוא שינוי המעמד הפלילי. האם זה נשמע הגיוני למלא את בתי הכלא באנשים שהשתמשו או מכרו חומר שנשיא ארצות הברית הגדירו כ"פחות מסוכן מאלכוהול"?

ניתן לייחס שאלה זהה לליגת הפוטבול הלאומית ה-NFL: ככל שיותר מדינות מאשרות את השימוש בצמח למטרות פנאי ומטרות רפואיות, האם הבדיקות והדרישות של הליגה בנושא נעשות לא רלוונטיות? יותר ויותר קולות תומכים ברעיון שהליגה, בגלל חוקיה המיושנים, מפספסת גישה למשככי כאבים טבעיים יותר ומזיקים פחות.

כל שחקני הליגה מחויבים לפעול לפי נהלי הליגה. בנושא חומרים מסוכנים, שחקן שנמצא צורך בצורה עקבית, ייקנס. אם כ-75 אחוז מהציבור תומכים בדעתו של הנשיא אובמה, אין שום היגיון מדוע שחקן שצורך מריחואנה ייקנס לעומת שחקן שצורך אלכוהול.

חוסר הרלוונטיות של חוקים אלו איננו נגמר בגבול צריכת החומרים וגם לא בגבולות ההיגיון, כאשר אנו מדווחים שאדם שצורך מריחואנה ייענש בצורה חמורה הרבה יותר מנאשם  במקרה אלימות במשפחה.

הפער בין המציאות לחוקי הליגה גובר בזמן שישנן שתי מדינות שאישרו את המריחואנה לצריכה פרטית ויותר מעשרים מדינות שמאשרות אותו למטרות רפואיות. בזמן שזה קורה, קבוצת "הקליבלנד בראונס" מפסידה שחקן למשך עונה שלמה בעלות של כמעט מיליון דולר בגלל איזו תקרית מריחואנה?

מה מרוויחה הליגה מהתעקשות על חוקים אלו? בשנות השמונים, בעידן המלחמה בסמים, היה זה הכרח פוליטי וחברתי שדרש את חוקי ההפליה הללו. מאז חשיבה מחודשת בנושא, מחקרים חדשים שעלו ודעת הקהל שינו את הגישה בנושא ונראה שההיאחזות האוטומטית בחקיקה הזו חסרת כל היגיון ואיננה משרתת שום מטרה מציאותית.

לא מודבר כאן בעידוד בשימוש, מודבר כאן בדרישה לשינוי גישה בנושא, גישה שמתייחסת לצמח כפשע נוראי יותר מאלימות במשפחה למשל. פשע כה "חמור" שהליגה מסכימה ללא שום סיבה לאבד מליוני דולרים בגללו. השינוי התודעתי בנושא כבר כאן ועל הליגה נדרש לחשוב מחדש על הנושא. אין זה אומר שהליגה צריכה לעודד שימוש בצמח, אבל העובדה שאין חקיקה נגד אלכוהול איננה אומרת שהליגה מעודדת שחקנים לעלות שיכורים למגרש.

חוסר הרלוונטיות של ההתייחסות השלילית לצמח היא רק מחצית הסיפור. ההתעלמות מהצד החיובי שיכול לספק הצמח לשחקנים הוא החלק השני בסיפור. במילים אחרות, השאלה האם צמח המריחואנה יכול להחליף משככי כאבים הופכת רלוונטית יותר מתמיד ככל שיותר קולות בליגה מצדדים בנושא.

בסופו של דבר מה שיקבע הוא דעת הקהל. אם החברה איננה מצפה לקבל עונשים מוגזמים בגלל שימוש בצמח, הליגה בסופו של דבר תצטרך להתאים את עצמה, ובאשר לצריכה רפואית של משככי כאבים? ימים יגידו.

מקור