מספר הנאשמים בעבירות מריחואנה ירדו משמעותית מאז שוושינגטון בחרה להפסיק ולבזבז זמן, מאמצים ומשאבים על צמח. זאת הודות לבוחרים במשאל, שנערך בבחירות הקודמות, ושאישר מכירת מריחואנה ללא סיבה רפואית ולצורכי פנאי גרידא.

חוקי המריחואנה החדשים, מאפשרים לנציגי מערכת אכיפת החוק לטפל יותר בעבירות תקיפה ואלימות מאשר מלהתעסק בזנים השונים של צמחי המריחואנה. במהלך 2013 נרשמו 120 מקרים הקשורים למריחואנה, במהלך 2012 נפתחו למעלה מ-5000 תיקים.

המשאל שהוביל ללגזליציה שחרר זמן עבור שוטרים ומיקד מחדש את המאמצים שלהם בפשיעה מסוגים שונים מאשר עבירות מריחואנה – בנוסף, הזמן הפנוי מותיר זמן לחקירות מדוקדקות יותר של אותם עבירות שאינן קשורות למריחואנה.

"המידע מרמז בצורה ברורה שהחוק החדש השיג את אחת ממטרותיו העיקריות – לשחרר את כוח המשטרה המצומצם ואת משאבי התביעה" אומר מארק קוק, יועץ מדיניות המשפט הפלילי של המדינה באגודה לזכויות אדם.

יש עדיין דאגה בנושא שוטרים שדואגים לתור אחר צרכני מריחואנה מתחת לגיל 21. על פי החוק נכון להיום, משתמשים אלו, אשר מתחת לגיל 21 אינם רשאים להתקרב למריחאונה. אך הנתונים מראים ירידה גם ברישום עבירות מריחאונה של צעירים מתחת לגיל 21. ב-2013 המספר של התיקים שנפתחו לצעירים על עבירות מריחואנה עמד על 1,963, בעוד שב-2012 המספר היה 3,469, וב-2011 מדובר ב-4,127 צעירים שנפתחו נגדם הליכים פליליים.

קוק טוען שהפערים על בסיס גזע, לכל הנוגע לרישום עבירות מריחואנה, עדיין קיימים. גם במצב שבו נפתחו 120 תיקים במהלך השנה שעברה, עדיין היחס לרעתו של האיש שחור היה 1:3, אותו היחס שהיה גם ב-2012.