הרוחות סוערות. שרת הבריאות יעל גרמן מביאה למליאת הממשלה הצעת מחליטים בנושא הסדרת המריחואנה הרפואית בישראל. הרופאים מתנגדים לאפשרות שרופאי משפחה ירשמו מריחואנה רפואית, הטוקבקים זועמים, ח"כ כץ זועק חמס, החולים כועסים על הרופאים. קחו שאיפה, זה בכלל לא רלוונטי.

כמה הנחות יסוד שאני מבסס עליהן את הרשימה הזו:

  1. בתוך מספר שנים המריחואנה תעבור לגליזציה מלאה או כמעט מלאה במדינת ישראל.
  2. אין לזה שום קשר לרפואה.
  3. רוב הטוקבקים לרשימה זו יהפכו להתקפה אישית עלי ועל האישיות שלי

אין באמת דיון על המריחואנה הרפואית בישראל.  

מה שיש לנו זה לינץ'.

למריחואנה אכן יש סגולות רפואיות, כפי שהוכח במחקרים של פרופ' משולם ושל אחרים בעולם. אבל בניגוד לתרופות המקובלות הנרשמות על ידי רופאים, למריחואנה אין מינונים, אין הנחיות רפואיות, אין דרך לדעת אפילו כמה חומר פעיל (לא גרמים, אלא אחוז החומר הפעיל בתוך הצמח) מגיע במשלוח שהתקבל השבוע בניגוד למשלוח שקיבלת לפני חודש. כשאתה מקבל אנטיביוטיקה, או מורפיום או תרופה אונקולוגית לא יגידו לך שזה 'צמח של חורף' או שזה 'הגיע מיבול מהחממה הזו ולכן זה מתאים יותר'. כשאתה אומר למטופל קח 40 גרם בחודש, אתה בעצם לא יודע כלום על מה שהוא קיבל.

 

יותר מכך, אם מה שהיה חשוב לכולם זו בריאות המטופלים, הם היו דורשים לעשות מחקרים על איך לקחת את ה CBD (החומר הפעיל החיובי שבמריחואנה) ולדאוג להפיכתו לכדור במינון ברור שאפשר לתת לכולם. זה היה מוריד מייד חלק מהתנגדות הרופאים. את ה THC, החומר שגורם לתופעות השליליות והסוטול, כבר אפשר להשיג בצורת כדור אבל הוא לא פופולרי כל כך ולא נגיש. אחרי מחקרים ופיתוח תרופות ונהלים, אפשר יהיה לתת מריחואנה בצורה רפואית. העובדה שרק רופאים מסויימים יכולים לאשר מריחואנה נראית לכם מוזרה? רופאי משפחה גם לא מאשרים תרופות אונקולוגיות או תרופות מסויימות ברפואת עור, פסיכיאטריה, מחלות מעיים וכו. כדי לאשר תרופות כאלו צריך מומחה ולפעמים גם אישור בקר של הקופה. אבל כל זה לא מעניין את הטוקבקיסטים, הדבר היחיד שמעניין הוא שתהיה זמינות גדולה של מריחואנה.

 

כל אלו סיבות מספיק משמעותיות שלמרבית הרופאים תהיה בעיה עם מריחואנה רפואית, כיוון שזה סותר את כל מה שהם חונכו עליו ומאמינים בו, בלי קשר לעובדה שמדובר במריחואנה בכלל.

 

מקהלת המעודדים

זה לא מעניין את הטוקבקיסיטים. מבחינתם אם אתה לא חלק ממקהלת המעודדים של הלגליזציה, הרי שאו שאתה מושחת ומקבל כסף מחברות התרופות המושחתות שרק רוצות לעשות כסף על החולים או שאתה טיפש ועצלן שלא מוכן ללמוד איך לעזור למטופלים שלך. זה לא מעניין אותם שהמציאות מורכבת הרבה יותר. לא מעניין אותם שמותר לך להחזיק בעמדה שחולקת (אפילו חלקית) על העמדה שלהם. זה לא דיון אמיתי אלא לינץ או קמפיין תקשורתי . לא מעניין אותם שגם הספקים והמגדלים לא באמת עושים את זה רק לשם שמיים. תעשיית המריחואנה בארה"ב היא תעשייה כלכלית מפותחת ואני מאחל למגדלים בארץ להרוויח המון כסף ולצחוק כל הדרך אל הבנק.

 

מבחינתי זה בסדר שתהיה לגליזציה.

יש לי מטופלים שמשתמשים במריחואנה רפואית ברשיון, יש לי מטופלים שמשתמשים במריחואנה רפואית (אבל בלי רשיון) ויש מטופלים שמשתמשים בסתם מריחואנה. לחלק זה עוזר ולחלק זה אפילו מזיק. חלק משתמשים בתדירות נמוכה וחלק לא מסוגלים להפסיק אפילו שהם רוצים. כל זה לא רלוונטי בכלל לויכוח הנוכחי, מכיוון שאין לי שום דרך להשפיע על ההחלטות של הכנסת ומשרד הבריאות בעניין, ויכול להיות שיבוא מישהו חיצוני ויחליט בשבילי שאני חייב להתחיל לרשום מריחואנה או להפסיק לרשום. אם אנשים רוצים לעשן מריחואנה, לשתות אלכוהול או לעשות כל דבר אחר בצורה סבירה זה בסדר, אלו החיים שלהם. אבל למה להכריח אותי להיות צד בעניין?

 

אני כבר ראיתי אנשים שנעזרו במריחואנה רפואית ואנשים שמריחואנה עשתה להם דברים שאני לא מאחל לאף אחד. אני גם אויימתי פיסית על ידי מטופלים על מנת שארשום להם אישור למריחואנה (למרות שאינני מוסמך לכך). את זה, מקהלת המעודדים של המריחואנה לא מספרת. אם אני אשמע עוד פעם שמריחואנה "זה טיפול בלי תופעות לוואי", אני עלול לצחוק למי שאומר את זה בפנים. כמו כל דבר בעולם גם למריחואנה יש תופעות לוואי, חלקן משמעותיות ובלתי הפיכות. לכן, בהעדר כלים טובים להחלטה למי זה יכול לעזור ולמי זה יכול לגרום לבעיות אני לא רוצה להיות זה שיחליט על מתן מריחואנה. אם אני נותן ציפרלקס או סרוקוול למישהו, אני מסוגל לדעת למה הוא מקבל את התרופה, באיזה מינון הוא צריך לקבל אותה ומה הסיכונים ותופעות הלוואי עבורו. עם מריחואנה, לצערי, עדיין אי אפשר לומר את הדברים הללו. אנחנו רוצים שיהיו, אבל אין הנחיות.

 

למריחואנה יש ערך רפואי וצריך לאפשר לאנשים שזקוקים למריחואנה נגישות מקסימלית. אבל אם אתם רוצים לעשות לגליזציה, תעשו לגליזציה. מה שאני הייתי רוצה, זה שלא יפילו עלי את המריחואנה. אל תחליטו שאני צריך לרשום מריחואנה במקום שאתם תקבלו החלטות.

 ד"ר ירון לוינסקי