המאבק למען לגליזציה של הקנביס הוא מאבק לגיטימי. אפשר להתנגד אליו ואפשר לתמוך בו, כפי שעשו רבות ממדינות העולם בשנים האחרונות, אבל צריך לתת לתומכים במאבק את הזכות הבסיסית להפגין. בהפגנה למען הלגליזציה במוצאי השבת האחרונה התנהלה המשטרה בחובבנות תקשורתית מדהימה, כאשר לקחה את האירוע האזוטרי, והפכה אותו לסיפור.

ההפגנה הייתה אמורה להתכנס בחצות בגן הוורדים, גן צדדי וחשוך לחלוטין שלא היה מלקט אליו יותר מכמה מאות מפגינים במקרה הטוב. המשטרה ביקשה מבית המשפט למנוע את קיום האירוע, מה שעשה לו יחסי ציבור מופלאים בפייסבוק ומשך אליו רבים שלא ידעו על קיומו. באותו הערב, המשטרה סגרה את מתחם הגן במחסומים, ודחקה את המפגינים לעבר הצומת הסמוך – צומת מרכזי ומואר מתחת לבית המשפט העליון.

 

אלפיים מפגינים חסמו את הצומת, והדליקו ג'וינטים מול עיני השוטרים שניסו מצדם לפזר את ההפגנה בעזרת סוסים. אבל למרות יחסי ציבור מצוינים שסידרה המשטרה למפגינים, הדרך עד להעברת חוק שיתיר שימוש בקנאביס עוד ארוכה. עדות אחת לכך הייתה בהרכב המשתתפים באירוע: רבים מהם היו צעירים מאוד, בגילאי 18 עד 23. למרות שרבים מכל שכבות הגיל והאוכלוסייה מעשנים, הרושם שנוצר הוא שמדובר במאבק של צעירים בלבד.

 

דרוש: פרזנטור

בנוסף, צריך גם לשים לב מי עומדים בחזית המאבק בעד לגליזציה בשנים האחרונות בישראל. שניים מהמובילים של הדרישה להתיר את העישון הם סטנדאפיסטים: גיל קופטש, שעמד בראש מפלגת עלה ירוק בבחירות 2009, ועורר פרובוקציות ילדותיות כמו עישון ג'וינט על קברו של בן גוריון, וגדי וילצ'רסקי, שמוביל מאבק חוץ פרלמנטרי בסרטוני יוטיוב מושחזים, מערכוני סטנדאפ וסטטוסים בפייסבוק.

כל אלה זוכים לפופולריות עצומה, אבל מה מידת ההשפעה שלהם? סרטון של וילצ'רסקי בו נראים אנשים בבגדי פיות ועלי גראס רוקדים טראנס מחוץ לביתה של שרת הבריאות בשש בבוקר זכה ל-60 אלף צפיות בארבעה ימים, אבל הוא הופך את הדיון על לגליזציה מדיון עקרוני ל"דאחקה", באופן שמקל על הממשלה להתייחס באופן דומה גם לדרישה לשנות את החוק.

לתומכי הלגליזציה דרוש פרזנטור מהזרם המרכזי, שיכול להסביר לאנשים שמעולם לא עישנו, כמו יאיר לפיד למשל, למה לדעתם מותר הגראס מהאלכוהול. כל עוד המאבק יימשך בקו הנוכחי, את מספר הח"כים התומכים בשינוי ניתן יהיה לספור על כף יד אחת.

תזכרו….גם זה החל כבדיחה והשאר היסטוריה עגומה

מאת: עמרי נחמיאס, מערכת וואלה! חדשות

המשך