בזמן ששוק הקנאביס העצום עובר אל מעל פני השטח, יש הרבה קונפליקט ובלבול אצל יזמים ומשקיעים שמנסים לשים את ידם בתעשייה החוקית.

שוק הקנאביס הראשון, בתקופה המודרנית אם תרצו, הוגש על ידי אנשים שהעזו להפר את החוק, לאו דווקא כאלה בעלי היגיון עסקי, המעבר לשוק בוגר וחוקי תלוי בנו – בייחוד עכשיו כשהאומה צופה בהצלחה בקולרדו.

התומכים בקנאביס צריכים לאמץ את היתרונות של שוק חוקי ומקצועי שיפיק תוצאות חיוביות כמו – עקביות, איכות, מחקר, ואת הזכות הבסיסית הזו לצרוך קנאביס מבלי האיום של מאסר, שאליו מתלווה האפשרות לאובדן הרכוש או הילדים. חשוב להזכיר שכולנו נוכל להרוויח מההשפעה החיובית על הסביבה, המוצרים והתעשייה מייצור המוני של הצמח; נייר פלסטיק, מקור אנרגיה ואפילו לבנים לבניה, ועוד.

בעוד שיש אקטיביסטים וחלוצי התעשייה שמקבלים את ההשקעה בשמחה, אחרים מודאגים ממשקיעים עם כסף רב שאינם יודעים דבר על קנאביס דבר, למעט הפוטנציאל הכלכלי העצום שטמון בו. לעומת זאת, כל איש עסקים טוב יודע שעסק איננו יכול להיות רווחי אם למשקיעים אין ידע על השוק ממנו הם רוצים לייצר רווח.

אלו שמצאו הצלחה בתעשיית הצמח היום מצאו אותה בגלל מחקר, ידע, וניהול עסקי מקצועי. עם ההבטחה של הזדמנות כלכלית, הנה לפניכם 5 תפיסות שגויות לגבי התעשייה שחשוב להבין:

1. זה לא אלכוהול

קל להשוות בין אלכוהול לקנאביס. שניהם שגשגו בשוק השחור במהלך תקופות האיסור. גם נוטים להשוות קנאביס ליין; זו השוואה הולמת מהסיבה שליין יש זנים רבים והתוצר של כל סוג מתחלק לרמות שונות של הכנה ואלכוהול.

אין בקבוק יין אחד הזהה לשני; אך שניהם השקפה של הזן שלהם, של אופן ההכנה ודפוסים שונים. בזמן שניתן לעשות הבחנות מסוימות כמו יין לבן מול יין אדום, שרדונה לעומת גריג'יו פינו – העיבוד, האריזה, האכסון והחשיפה לחמצן משפיעים כולם על המוצר בבקבוק. בסופו של דבר מה שקובע את הערך של המוצר הוא המותג, והציפייה של הלקוח מהחברה.

מבחינה זו קנאביס דומה מאוד – באופן עקבי קנאביס איננו צפוי כמו סיגריה או המבורגר, העניין הוא הוא בזן, במיומנות הטיפוח,הבדלי טעם וריח עדינים, וטווח ההשפעה.

בזמן שהנשיא שלנו טוען שהוא "מאמין שקנביס איננו מסוכן יותר מאלכוהול", קנאביס למעשה בטוח יותר. קנאביס בטוח יותר מסוכר. קנאביס גם הרבה יותר בטוח למערכת הדם שלנו מאלכוהול בזמן נהיגה. אז האם באמת אנו יכולים להשוות בין אלכוהול למריחואנה? לא.

אנשים שבוחרים לעשן קנאביס עושים זאת בדרך כלל כתחליף לאלכוהול.  שני החומרים יוצרים טווח רחב של התנהגויות אצל בני האדם. אסוציאציות הקשורות לאלכוהול אינן רלוונטיות לרגולציה של הצמח. העובדה שאסטרטגית שיווק מסוימת מתאימה לאלכוהול איננה הופכת אותה אוטומטית מתאימה לשיווק של הצמח.

2. זה לא טבק

השמועות אומרות שיצרני הסיגריות מעוניינות להיכנס לשוק המריחואנה, במטרה לספק למדינה מריחואנה זולה, לא אכותית ולא מגולגלת.

למרות שניתן לעשן את שני המוצרים מבלי לגלגל אותם, כאן פחות או יותר נגמרת ההשוואה בין טבק לקנאביס. עישון טבק גובה את חייהם של כחצי מיליון אזרחים אמריקאים בשנה. וכ-16 מיליון איש סובלים כרגע ממחלות הקשורות לעישון טבק. עישון קנאביס מעולם לא גבה חיי אדם ואפילו נטען שהוא מרפא מחלות הקשורות לעישון טבק כמו סרטן, גם כאשר מעשנים את הצמח.

למרות שייתכן ויהיה שוק שידרוש מריחואנה זולה ולא מגולגלת, רוב הציבור יחפש דרכים אחרות לצריכה, כמו שמנים ומשחות, תמציות, קפסולות ואפילו מאכלים. לשוק יש מגוון רחב של מוצרים שפשוט לא מדברים עליהם בזמן הזה, לפחות עד שכל המדינות יאשרו את הלגליזציה בצורה כזו או אחרת. חשוב גם לזכור שרוב הקנביס החוקי, בימים אלו במדינות השונות מוצג דווקא כתרופה ושיפור מצב רוח ולא לשימוש עבור מבוגרים.

שוב, כמו בשוק האלכוהול, השוק, פיתוחי המוצר, האריזה וההפצה אינם מתאימים למודל הטבק.

3. גידול מריחואנה איננה דבר קל או זול.

במגזינים שונים מדווחים לנו שמריחואנה זה דבר קל לגידול. האמת קצת שונה. מריחואנה אומנם דבר קל לגידול,אך מריחואנה טובה איננה דבר קל לגידול. גידול נכון, גידול טוב, קנאביס המוכן להפצה איננו רק הבנה בוטנית אלא גם הבנת העולם הסבוך של גידול בתוך בית. גידול כזה הוא דבר יקר. מגדלים יכולים לבזבז אלפי דולרים רק על חשמל ללא תועלת.

השיפורים והחידושים שנכנסו לעולם החקלאות כתוצאה מתעשיית הקנאביס הם רבים. הצורך לגדל בתוך הבית קידם התפתחות טכנולוגית בתחום. ההתפחות הזו מעצימה את הדרישה לאיכות בשוק חוקי. אך בנוסף, נוצרה הקלה בחקיקה כנגד הצמח בארה"ב – יהיה זה הרבה יותר זול לעבור לשדות גידול ובחממות ככל שהמוצר נעשה חוקי יותר ברמה הפדרלית.

המשמעות היא שמחיר הצמח הולך לצנוח, בסופו של דבר יהיה פחות מקום בשוק ליצרנים קטנים ולאיכות נמוכה. אלו חדשות רעות רק ליצרנים קטנים שמייצרים צמחים באיכות ירודה. ככל שהשוק הופך ונהיה חוקי, ומתרחק ממחוזות הפשיעה והאלימות המחיר יתייצב.

השיגעון הכלכלי שפורץ סביב הצמח משול לבהלת הזהב בקליפורניה ב1840. המנצחים האמתיים של הבהלה הזו יהיו אלו שיספקו את "המכושים והאתים", דווקא אלה שיספקו את הציוד עבור הגידול. מעטים יהיו האנשים שיתעשרו מגידול מריחואנה בשוק החוקי.

4. דע את הבסיס

לפני שתפתח את עסק הקנאביס עליך לדעת מספר דברים, הראשון הוא שמדובר בשוק מגוון מאוד. קשת הלקוחות שיגיעו היא עצומה, גזע שונה, גילאים שונים, מצב כלכלי, מעמד וזהות תרבותית וחברתית שונה.

המוצר המוצא ללקוח משתנה, מתפתח ומתבגר בעקביות, אם תמצמץ כנראה שתפסיד משהו חדש. רכישת ידע בסיסי בנושא הצמח ויישומיו השונים יעזור לך להבין את הערך של המוצר, ויעזור לך גם להבין רעיון שיוצג לך בצורה טובה יותר.

הנה רשימה של מספר דברים בסיסיים שרצוי שתדע אם אתה רוצה להתעשר מתעשיית הקנאביס: המערכת האנדוקנבינואידית, השפעות והבדלי הקנבינואידים וטרפנים, ההיסטוריה של המריחואנה הרפואית, החוק, הליך העיבוד והמוצרים שכבר משגשגים בשוק.

בשוק הזה, ובכלל בכל שוק, יש מקום חשוב לסקרי שוק.

5. לא כל צרכני הקנאביס הם צעירים לבנים.

נכון, בעבר כך נראה, שוק המריחואנה היה נשלט בעיקר על ידי צעירים לבנים בין הגילאים 18-24. אם נדייק, זו הייתה האוכלוסייה שבאופן קבוע הרשתה לעצמה "לצאת מהארון הירוק". גם הפולטיקאים אם כבר היו מודים, טענתם הנפוצה הייתה שייתכן שעישנו אי שם בימי הקולג' הפרועים.

מדינות כמו קולרדו מנפצות את האשליה הזו. נשים מהוות כשני שליש מכוח הקניה, הפניה אליהן איננה רק הדבר "הנכון פוליטית" לעשות אלא גם המשתלם כלכלית. העובדה שטווח המוצרים של הצמח הוא בלתי מוגבל תורמת לעניין זה.

המנצחים האמיתיים בשוק יהיו אלו שבונים מוניטין של איכות, מקצועיות והבנה של העולם המופלא של הצמח.

מאת אנג'לה בקה – סופרת, צלמת, עיתונאית, מטופלת במריחואנה רפואית.