כל אתלט – כל אדם – יודע שעישון לא הולך יחד עם ריאות בריאות. הימים שאתלטים פרסמו סיגריות מאחרינו, והסכנות בעישון סיגריות מפורסמות אפילו על האריזות. זה טוב שאנו מודעים יותר לסכנות בעישון סיגריות, אך זה הוביל לחוסר הבנה והנחות מוטעות להשפעה החיובית שיש למריחואנה על תפקוד הריאות ומערכת הנשימה. בייחוד כאשר עדיין, למורת רוחם של המתנגדים ללגליזציה, איש לא מת מעישון קנאביס.

עישון קנאביס או טבק משפיעים על הריאות – אך ההשפעות שיש לחומרים הללו שונות כמרחק מזרח ממערב. מדענים יודעים זאת עשרות שנים. קל מאוד, בימים שמנסים להשמיץ ולהכפיש את הצמח להשוות אותו לעישון טבק, אך החומרים אינם זהים, ולכן לא ניתן להתייחס ברצינות למחקרים "שמוכיחים" שעישון קנאביס מפיץ את אותם הרעלים שיש בטבק, קנאביס כזכור אינו חומר רעיל לגוף האדם, הדלקת הסיגר לא הופכת את הקנבוניאדים לעטרן.

מחקר אחד מ-1991 מצביע על העובדה שבניגוד למצופה "לא נמצא הפרעות נשימתיות  … אצל מעשני מריחואנה, בניגוד לאחוזים הגבוהים אצל מעשני טבק". מאז מחקרים נוספים יצאו נגד הקביעה הגורפת שעישון פוגע בתפקוד הריאות בניסיון להתמקד בהבדלים המהותיים בין טבק למריחואנה.

מחקר אחד מ-2010 שפורסם במגזין רפואי אירופאי, מצליח להתנער מההטיה המושרשת ולבחון את היתרונות שיש בעישון קנאביס. המחקר בדק מעשנים בגילאים 18,21,26,32 ומצא קשר בין עישון קנאביס לשיפור התפקוד של:

  • סך קיבולת הריאות – היכולת הכללית של הריאות להכיל אוויר.
  • קיבולת תפקודית  – מדידה הבודקת כמה אוויר נשאר בריאות לאחר נשיפה רגילה.
  • קיבולת חיונית מאולצת – מדידה הבודקת את כמות האוויר הננשפת.

אך המחקרים הללו הם טיפה בים של מחקרים מוטים "שמוכיחים" אחרת, שמשווים באופן מלא בין טבק למריחואנה לכל הנוגע לעישון. זו היא ראיה לכך עד כמה המחקר שלנו מוטה לטובת צד אחד, זאת בניגוד להיגיון הבריא. ממש כמו שלא ניתן להפוך חול לזהב על ידי פעולת חימום, לא ניתן להשוות בין החומרים שנפלטים מקנאביס בזמן העישון לבין הרעלים שהוחדרו לטבק. זה לא מונע ממחקרים רבים לעשות את ההשוואה הזו, ובכך לפגוע בחולים רבים שלא ניסו ולא ינסו לעשן קנאביס בגלל החשש המוטעה הזה.

אין חשש מלעשן קנאביס, קנאביס משפיע באופן חיובי על כל תא בגוף, זה איננו מוציא מהכלל את מערכת הנשימה, או כל מערכת אחרת. הרעיון שעישון טבק הוא רע ולכן עישון הוא קנאביס הוא רע, אין לו מקום במערכת מחקר שמטרתה לחשוף את האמת. אם יש משהו שאפשר לומר על המלחמה הזו, שמקורה בשקר, שמחקרים רבים הוזמנו בשם, ולמען הסיבות הלא נכונות. אך אם אתם עדיין בוחרים להאמין לים המחקרים הטוענים אחרת, תמיד תוכלו לאדות.

מקור.