בסופ"ש זה פורסמה כתבה בעיתון הארץ, הקרבנות המפתיעים 
של תעשיית הטבק , כתבה די מדאיגה ..

חוקרים אמריקאים וסינים קשרו בין וירוס הפוגע בצמח הטבק לעלייה המסתורית בתמותת הדבורים, שמאז 2006 הצטמצמה בשליש אוכלוסייתן בעולם המערבי

אל רשימת החשודים הארוכה מתווסף השבוע חשוד נוסף: וירוס ה-Tobacco Ringspot. מחקר שהתפרסם השבוע בגרסה האינטרנטית של כתב העת mBio טוען כי העלייה החדה במותן של הדבורים, שמתחילה בסתיו ושיאה בחורף, תואמת לעלייה בתפוצתו של הוירוס "Ringspot Virus" בצמחי הטבק. וירוס זה נפוץ בעיקר בפירות כמו פפאיה ועגבניות, אולם מוטציות שונות שלו תוקפות גם צמחים אחרים. על פי המחקר, וירוס הטבק מצוי באבקת הצמח והדבורים באות עמו במגע בחיפושן אחר מזון. האבקה שנגועה בווירוס משמשת את הדבורים גם בהכנת "לחם דבורים" המיועד להאכלת הזחלים בכוורות וכך הוא מופץ במהירות בתוך מושבות הדבורים.

עורכי המחקר מניחים כי וירוס הטבק אינו האחראי היחידי לתופעה וכי מדובר בשילוב של מספר גורמים. ההדבקה של הדבורים בווירוס הטבק נצפתה במקרה, בעת סקירת תהליך ההאבקה של הדבורים, ולטענת החוקרים זהו המקרה הראשון שבו וירוס עובר מאבקת הצמח אל הדבורה עצמה. ממצאי המחקר מראים כי הווירוס מצוי באבקתם של אחד מכל 20 צמחי טבק בממוצע. בהתאם לכך הם ממליצים לנטר ולעקוב באופן קבוע אחר אבקת וירוס הטבק ומגדירים אותו כ"מקור פוטנציאלי משמעותי להדבקה בווירוס".

אלא שגם אם הגילוי החדש יתרום להבנת התופעה נדמה שיהיה קשה לעצור אותה. תמותת הדבורים מתרחשת במקומות רבים, בעלי מאפייני אקלים וסביבה שונים. תמותת הדבורים החלה בצפון אמריקה וגרמה לאובדן של 70%-60% מאוכלוסיית הדבורים, ומאז התפשטה לאירופה ואף לישראל. הדבורה היא החרק החשוב ביותר בשרשרת המזון של האדם, והמאביקה הראשית של מאות סוגי פירות וירקות, פרחים, אגוזים ותירס. החשש הגדול הוא שהיעלמות הדבורים תגרור ירידה דרמטית ביבולים.

קנבוס כסיוע נגד דבורים גוססות?

ניתן למנוע מות דבורים משמעותי על ידי קנבוס, קובעת ההתאחדות השוויצרית לקנבוס, המומחים עדיין ספקנים.

קנבוס בריא לדבורים – אגודת ידידי הקנבוס השוויצרית (VSHF)  הוקמה בשנת 2009 במזרח שוויץ. היא  הציבה 24 מושבות דבורי דבש ב-Hanffeldern והאכילה אותם בסירופ קנבוס.

השפעת הקנבוס התעשייתי שכנע את חבר מועצת המנהלים של VSHF פיטר ברונר לחלוטין:  רק 10%  במקום עד 50%  מדבורי הקנבוס מתו בחורף, והקנבוס עבד כמו אנטיביוטיקה.

VSHF משוכנעים שעם קנבוס הרבה פחות דבורים היו מתות.

קנבוס יכול לעזור נגד הדבורה גוססת, אך גורמים מהתאחדות הגרמנית עדיין ספקנים. חוקר הדבורה ז'אן דניאל שארייר מממכון המחקר Agroscope Liebefeld Posieux אמר: "הוכחה מכובדת, מדעית שקנבוס עוזר נגד גסיסת הדבורה, עדיין חסר."

commentaryforfuture