דנבר – גבריאל פייראוט' גידל ומכר מריחואנה במשך 17 שנה. בארבע השנים האחרונות הוא עשה זאת בצורה חוקית. פיירפוט' עובד ללא חשש מהמשטרה בימים אלו. קולרדו אישרה בחוק מריחואנה רפואית לפני יותר מעשור, ובינואר השנה פתחה את השוק לכלל הלקוחות.

"אני חקלאי" אומר העבריין לשעבר בגאווה, בזמן שהוא מנהל את חנות המריחואנה בעיר הגדולה במדינה. "מה שאנחנו עושים זה התעשיה הכי אמריקאית שיש". הלקוחות שלו – מבוגרים מגילאים שונים – שמחים אף הם. ללא חשש ממעצר, כל מי שעבר את גיל 21, מכל מקום בעולם, יכול לרכוש, להחזיק ולצרוך סוגים שנים של הצמח בקולרדו.

לפני מעט יותר מחצי שנה החל הניסוי הזה, היו שהזו לחשוב שהשוק החוקי יצור יותר פשע, יותר תאונות דרכים, ויותר אנשים בבתי חולים ובחדרי מיון, אך לצערם או להפתעתם של מתנגדי המריחואנה כל זה לא קרה. בעוד שניו-יורק מתחילה לעשות צעדים קטנים לעבר מדיניות מריחואנה רפואית, המתנגדים והתומכים כאחד טוענים שייקח עוד זמן רב כדי לראות את האפקט של החוקים המקלים בקולרדו.

לא ניתן להתחמק מהעובדה שנכון להיום ללגליזציה יש השפעות עצומות על מדינת הרי הרוקי:

– המדינה הרוויחה 30.1 מיליון דולר ממיסים בששת החודשים הראשונים. לשם השוואה, בשנה שעברה הרוויחה קרוב ל-2 מ מיליון דולר, כאשר רק המריחואנה הרפואית הייתה חוקית.

– נכון לחודש יולי היו 11,289 עובדים בתעשיית המריחואנה, גידול של שמונים וחמידה אחוזים מהשנה שעברה.

– התיירות הירוקה התפתחה במדינה, מדובר ב-90 אחוז מהמכירות בקהילות ההרים, וקרוב ל-50 אחוז מהמכירות בדנבר.

"זה מחיה את הכלכלה. יש לכולם עבודה" אומר בריאן, תושב אחת העיירות בצפון שעבד בתעשיית המריחואנה בשנתיים האחרונות.

בזמן שניו-יורק ו-34 מדינות אחרות מפלרטטות עם הרעיון להקל במדיניות חוקי המריחואנה, ובזמן שסקרים אחדים מראים פתיחות הולכת וגדלה של הציבור לנושא הלגליזציה של העלה הירוק, שווה לראות מה קורה בקולרדו. המתנגדים טוענים שההקלה בחוקים מסכנת את הילדים. הם גם מבטלים את הרעיון שהלגליזציה תורמת לכלכלה. לטענתם המדינה הלכה רחוק מדי ומהר מדי, ואפשרה מכירה של מוצר של נבדק מדעית ושנחשב לחומר לא חוקי.

לטענות הללו אין אחיזה במציאות. הביקוש למריחואנה גבר מאז שהפכה לחוקית ומאות חנויות נפתחו במטרה להציע ללקוחות החדשים כל מה שקשור למריחואנה, כולל שמן קנאביס, גלידות קנאביס וממתקים. התגובה הראשונית כאשר בוטל חוק האיסור בראשון לינואר היתה דומה למה שקרה עם האלכוהול לפני 80 שנה.

ביקוש הולך וגובר

'קבוצת מדיניות המריחואנה', המשלבת בין אנשים פרטיים ויועצים אקדמיים, מעריכה שהצריכה תגיע השנה ל-130.3 טונות של הצמח. סיגריה אחת מכילה כחצי גרם. מחקר חושף שכחצי מיליון מבוגרים, כמעט עשרה אחוז מהאוכלוסייה מעשנים ג'וינט לפחות פעם בחודש. אלו שמשתמשים פעם ביום צורכים שני שליש מכלל הדרישה.

הצרכנים הללו מקבלים שירות מ-493 חנויות מריחואנה רפואית ועוד 212 דוכני מכירה, כמות כפולה כמעט ממספר חנויות המריחואנה הרפואיות שהיו בשנה שעברה. רוב דוכני המכירה נראים כמו הכלאה בין חנות מוצרי בריאות ובית מרקחת. שמות החנויות גם הם מרמזים על כיוון הבריאות: מטרופוליס רפואי, איש התרופות דנבר, ומרכז רפואי טהור. בתוך החנויות הללו, העובדים מוכרים חשיש כמיצבי מצב רוח, שילובים צמחיים שתוכל לאכול, לעשן ולאדות. חלק מהמוצרים מלאים ב-THC אחרים ב-CBD והשילוב מנצח. תרצה לאכול את זה? לשתות את זה? בקולרדו יש את זה.

מיסוי גבוהה

הממשל בקולרדו התנגד בהתחלה למהלך הלגלזיציה כולל המושל, היום הם אחראיים על הרגולציה, אחרי שמצביעי המדינה אישרו את המהלך בתמיכה רחבה בסוף 2012. מאז המדינה מחפשת לנצל את המכירה החוקית.

– בשוק החדש לוקחת המדינה 15 אחוז מיסים מהמכירות של הספק למוכר, ועוד 13 אחוז מהמכירה ללקוח. כל צמח מתוייג כדי שניתן יהיה לעקוב אחריו.

– הלקוחות המרוצים חייבים לספק תעודת רישיון עם תמונה כדי להוכיח שהם מעל גיל 21. תושבי המדינה         יכולים לרכוש אונקיה אחת של מריחואנה; מבקרים מוגבלים לרבע, ולא הם אינם מורשים לקחת את זה אתם הביתה.

– אסור לעשן את צמח בציבור, בבארים או ברכבים. אסור לעשן אותו בחנות עצמה.

– העיירות יכולות לכפות הגבלים נוספים: בעיירות רבות יש איסור מכירה, בתי מלון יכולים לאסור עישון בשטחם כפי שנעשה עם סיגריות.

אין ספק שמכירת המריחואנה טובה לממשל. בפברואר פרסם משרד המושל הצעת תקציב שקבעה שהמדינה תאסוף 133.6 מיליון דולר במיסים ממכירות מריחואנה, התחזית הייתה שסך הכול תמכר מריחואנה בשווי מליארד דולר. ביוני המועצה המחוקקת של קולרדו הרגיעה מעט את הרוחות עם תחזית רווחי מיסים של 47.9 מיליון דולר. ההערכה הנמוכה נובעת מהעובדה שפחות אזרחים מהצפוי ויתרו על כרטיס המריחואנה שלהם, כרטיס שמאשפר להם לקבל את הצמח במיסוי נמוך בהרבה.

לשם השוואה, קולרדו אספה מיסים בשווי 46.6 מיליון דולר מאלכוהול במהלך 2012-2013.

גאות כלכלית

בסוף החודש השמיני של הניסוי המוצלח הזה חוותה קולרדו צמיחה בכל תחומי הכלכלה כולל בתיירות. גם התעסוקה חוותה צמיחה, 11,289 איש עובדים בתעשייה המריחואנה נכון לחודש יולי, ומודבר בגידול של 85 אחוז מהשנה שעברה, לפני שהמריחואנה הייתה חוקית לקהל הררחב. המספר איננו כולל עורכי דין, עובדי בניין, חשמלאים, מפתחי אתרים ומקצועות מספקי שירותים נוספים שתומכים בשוק החדש שנולד. מחסנים בדנבר שהיו סגורים במהלך המיתון הגדול חוברים היום עם מגדלי מריחואנה. הלגלזיצה הובילה גם לפריחה של העסקים הקטנים. בתחום תיירות הסקי לבדו נרשם שיא כל הזמנים שעומד על 12.6 מיליון תיירים.

אין ספק שכל עוד ימשיכו מדינות אחרות להתמהמה קולרדו רק תרוויח מכל העניין, אך חשוב לזכור שמדובר רק בשנה הראשונה של תחום חדש. למרות החדשות הטובות ששומעים מקולרדו: ירידה במעשי אלימות, רצח ותאונות דרכים, עדיין יש המאמינים שמדובר בהזיה של איזו כת-שטן, ייקח עוד זמן עד שנחזה במלוא הפוטנציאל הכלכלי של השוק החדש הזה.

מקור.