האם החוק הבריטי מתקדם למדיניות אי הפללה?

שופט סירב לכלוא חולה סרטן שנתפס מגדל מריחואנה בפעם השניה – השופט אמר שלא יוכל לחיות עם עצמו אם יעשה זאת. ג'ונתן ייטס, 65, שנחשף בצורה חמורה לקרינה במהלך טיפול בסרטן הלשון, אומר שצמח הקנביס הוא משכך הכאבים היעיל והיחידי שמצא.

למרות שכבר נתפס מגדל מריחואנה עוד ב-2011 הוא המשיך לעשות זאת, ונתפס שנית בחודש אפריל 2014. למרות שהודה באשמה ולאחר ששמע השופט את סיפורו, סירב השופט לכלוא אותו.

אמר השופט, "אנני יכול לכלוא אותו, זה יבטא חוסר אנושיות וחסר חמלה מוחלטת מצידי, ויהיה זה יום עצוב אם בית המשפט יאבד את הצד האנושי שלו". השופט נתן לנאשם 12 חודשים של שחרור מותנה מכל ההאשמות נגדו. אך הוסיף שאין לראות בהחלטתו כאור ירוק לגידול הצמח "מדובר במשפט יוצא דופן לאדם במצב קשה".

מר. ייטס, מדבר בקושי בגלל מצבו, מחוץ לבתי המשפט ומתאר את השופט כאדם נהדר. הוא מספר איך הגיב בצורה קשה למורפיום, תרופה שהיה לוקח כתוצאה מטיפולי קרינה לטיפול בסרטן, אז ניסה קנאביס וגילה שתופעות הלוואי של הצמח הרבה יותר טובות עבורו. "מדינות רבות אישרו את הצמח במיוחד למטרות רפואיות, והגיע הזמן שהממלכה המאוחדת תצטרף", הוא אומר.

התובעת ג'נין ווד סיפרה שהמשטרה תפסה אצל מר ייטס בבוקר התשיעי לאפריל 36 צמחי מריחואנה. ההערכה הייתה ששווי הסם שנמצא בביתו היה 10-30 אלף יורו. ייטס הסביר למשטרה שגידול הצמח היה עבורו, והאדם היחיד שידע על כך או השתמש בגידולים היה הדייר שלו. בעשירי ביולי 2012 קיבל ייטס שישה חודשי שחרור מותנה על העבירה הראשונה של גידול הצמח.

עורך הדין של ייטס אמר לבית המשפט "מדובר באדם מאוד חולה, והדבר היחיד שמצא שמועיל ומקל על הכאבים שלו היה צמח המריחואנה. הוא קיבל מורפיום בעבר אך זה גרם לו לקשיים רבים, הכאבים בלתי נסבלים והצמח עזר לו. מדובר באדם שחולה במחלה חשוכת מרפא, הסובל מכאבים. הוא קיבל מאחותו זרעי מריחואנה במטרה להקל על הכאבים מבלי להיות תלוי בסוחרי סמים ובשוק הסמים הלא חוקי. ברמה העקרונית מנסה האדם הזה להקל על עצמו באמצעות תרופה לא חוקית, הוא מבין שמדובר בחומר לא חוקי אך גם בחומר היחיד שעוזר לו".

עורך הדין המשיך את נאום ההגנה "הוא מודה שהוא עשה זאת בעבר…" והשופט התערב "וככל הנראה יעשה זאת גם בעתיד מפני שיש לו דברים קשים יותר, ברמת היום יום לדאוג להם, מאשר לחוק, אני מניח"

עורך הדין שלו הסביר שהמציאות עבור ייטס היא כזו, שאם לא יוכל לגדל עבור עצמו את הצמח יהיה עליו להיות תלוי בעולם עכור, עולם מפחיד לגילו. "החוק מונע ממנו לגדל את הצמח להקלה רפואית על הכאבים שלו, זה החוק אנחנו תקועים אתו וגם מר. ייטס תקוע עם החוק הזה".

בעוד שהסיפור של מר ייטס נגמר טוב, סיפורם של הרבה צרכנים רק נמשך. נכון מר ייטס סובל מכאבים, וכן הוא בן 65, אך, ממש כמוהו אין שום סיבה שחייל או נערה שמעשנת חשיש ללא ידיעת הוריה, יצטרכו למצוא את עצמם בסיטואציות השונות שרק אותו שוק שחור מפוקפק יכול להציע להם.

מקור.