קולרדו ספירנגס, קולורדו – חמש שנים אחרי הלגליזציה, נראה שיש חנות קנאביס בכל פינה, אפילו כאן במרכז השמרני של קולורדו.
בפינה אחת יש את 'החווה של מגי', בהמשך 'שדות האמרלד', וחנות צמחי המרפא. אפשר למצוא כאן את GASS AND GRASS, מקום שאפשר לתדלק ולתדלק.

זה הפך למקום תיירות עבור אורחים מחוץ לארה"ב, אך הם אינם מציפים את הרחובות. החנויות נוטות להיות קטנות ומנסות לא להתבלט יותר מדי. האבטחה בשיאה – שלוש פעמיים תאלץ להראות את תעודת הזהות לפני שתוכל לצאת מהדלת – נציגי החוק הבהירו שיבטלו את הרישיון לכל חנות שתעבור על אחד החוקים. הבעיה היחידה שאני שמתי לב אליה בחנויות הללו היא צחקוק לא נאות.

 

במשך שנים, פוליטיקאים במדינות אחרות דחקו בבוחרים להמתין עם רפורמת המריחואנה עד שנראה מה קורה בקולורדו. אבל קולורדו לא סיפקה תחמושת עבור המתנגדים ללגליזציה. הסכנות והחששות נשארו במוחם הקודח והסאחי של המתנגדים ללגליזציה. אחוז הנערים שצורכים את הצמח, במקום שיעלה בקולורדו, צנח והוא הנמוך ביותר בעשור האחרון. גם אחוזי הפשיעה ירדו בקולורדו. ובעוד המדינה כולה מחפשת את הפתרון למגיפת האופיואידים, בקולורדו מצאו אותה. בשנתיים הראשונות ללגליזציה נרשמה ירידה של שישה אחוזים במקרי המוות כתוצאה מצריכת יתר של משככי כאבים.

ישנן טענות בנושא תאונות דרכים קשות ואשפוזים בבתי חולים, אך הטענה לחזור לאחור ולבטל את הלגליזציה לא עולה כאן. אף אחד כאן לא מכין כלים ביום, בכדי להגן על עצמו ממתקפת הזומבים בלילה. שוק הקנאביס הוסדר וזה עובד.

ההפתעה איננה הנזק שהלגליזציה גרמה לקולורדו, אלא הפריחה הכלכלית שנוצרה הודות ללגליזציה. העסקים פורחים, בייחוד באזור דנבר. האבטלה ירדה לשלוש אחוזים. דנבר סובלת מצרות של עשירים שבאות עם שגשוג – עלייה במחירי הדיור, פקקי תנועה בשעות השיא – אך זה עדיף על האלטרנטיבה.

הלגליזציה איננה יכולה לתבוע בעלות על הפריחה בכלכלת קולורדו, אך בהחלט יכולה לתבוע את חלקה. הקנאביס החוקי מכניס למדינה 2 מליארד דולר בשנה. יותר מ-500 מיליון דולר נכנס לקופת המדינה. מבני אבן ישנים רבים הנוטים ליפול הפכו למחסני התבואה או לאתרי גידול, דבר שיצר עלייה במחירי הנכסים התעשייתיים.

כלכלת קולורדו קיבלה חיזוק גם מתיירות הקנאביס. סוכני נסיעות מארגנים טיולים לאזורים ידידותיים לקנאביס. עליתי על אוטובוס תיירות שלקח אותי לסיבוב חנויות קנאביס. המנחה, מומחה לטיפוח ועיבוד הצמח.

בחזית תעשיית הלגליזציה מספרים שהמחירים יורדים, והאיכות עולה, כיאה לשוק תקין. וכמו בכל שוק חופשי ההמצאות לא מפסיקות להופיע, לא רק במוצרים גם במשלוח. ישנה תחרות רבה; סחורה רבה, והלקוחות מרוויחים.

נראה שזני פרי הם הדבר החם כרגע, מספר מגדל אחד, אך ההעדפות משתנות משכונה לשכונה. אחר סיפר שהוא מצפה שהסיגריה האלקטרונית תהפוך לנורמה.

התרופה העתיקה, שהפכה לסם מסוכן, רואה עידן זהב חדש.

גם הפוליטיקאים, סוף סוף, מתחילים להבחין בכך. היועץ המשפטי לממשלה שאיים על פשיטה כלל לאומית, מוצא עצמו לבד במערכה, כאשר בכירים משני הצדדים מבינים שקנאביס הוא פופולרי יותר ומסוכן פחות ממה שחשבו.

מושל קולורדו, ג'ון היקנלופר, כלל לא תמך בלגליזציה, אך הוא מקבל את הקרדיט על שהצליח לגרום לה לעבוד. ישנם דיבורים על כך שירוץ לנשיאות 2020, כאשר מדיניות הלגליזציה מפרידה אותו משאר המתמודדים הדמוקרטים. גם הסנטור הרפובליקני, קורי גרדנר, לא תמך בלגליזציה. אך גם הוא הפך לכוכב עולה בתעשייה החדשה של קולרדו, אחרי שהוציא הבטחה מדולנד טראמפ להגן עלייה.

טראמפ עדיין לא הפך את ההתחייבות לחוק, ורוב הרפובליקנים עוד מהססים לעלות על רכבת הקנאביס. אך הדמוקרטים עולים עליה, ומפעילים לחצים ללגליזציה בבירות של המדינות, ולביטול האיסור הפדרלי בקונגרס.

בעשרים לאפריל, הודיע מנהיג המיעוט בסנאט, צ'ק שומר, שיגיש הצעה להסיר את הקנאביס מאחריות פדרלית. בכך שעשה זאת ביום שבו המתנגדים לאיסור בחרו לצאת ולהפגין למען הלגליזציה, מנהיג הדמוקרטים בסנאט גם הציג מדיניות, וגם ובחר צד בסוגייה.

קולורדו מהראשונות שעלו על הרכבת, אך מדינות אחרות מצטרפות לחגיגה וחוות את הרווחים בכלכלה. המכירות צפויות להגיע השנה ל11.7 מליארד דולר בארה"ב. לפחות 120 אלף איש עוסקים בגידול, טיפול ומכירה של הצמח. לשם השוואה בתעשיית הפחם יש כמחצית מהעובדים.

מקור.