אם נולדתם במערב, ב"מדינת האנשים החופשיים", סביר להניח שתזכרו את השנה הבאה כשנת מפנה שתוביל אולי, את העולם כולו למדיניות סובלנית יותר כלפי זכויותיהם הבסיסיות של אזרחי העולם:   

שנה אחרי קולרודו וושינגטון שהתירו לעשן קנביס לא למטרות רפואיות בשטחן, יותר ויותר מדינות כולל מדינות בדרום השמרני, שוקלות את הנושא. השנה תהיה שנה מכרעת בנושא קנביס רפואי וקנביס למטרות פנאי. אלסקה ואורגון ככל הנראה, יהיו הראשונות ללכת בעקבות קולרדו וושינגטון, באחת המדינות שולטים דמוקרטים, והשנייה נשלטת על ידי רוב של רפובליקנים. נכון, למאבק על חוקיות העציץ שותפים כולם.

התומכים בחוקים יותר רחומים בנושא מריחואנה, אומרים שבכוונתם לשמר את המומנטום הגובר, מסקרים לאומיים וארציים אחרונים שמראים שהתמיכה בנושא הולכת וגוברת. הרהוריו של הנשיא אובמאה בנושא אפקט האפליה כנגד עבירות צריכה של מריחואנה, הקלו על הבנקים לעשות עסקים עם חברות מריחואנה. המתנגדים, גם הם רואים את השנה כשנה מכרעת, מקווים להאט את קצב התפשטות הלגליזציה. להבדיל משנים קודמות, שיכלו לתאר מציאות קודרת עקב רעיון הלגליזציה, השנה הגישה משתנה ל"חכו-ותראו".

"אנו מרגישים שאם ניתן יהיה לעצור את אורגון או את אלסקה ממהלך ההתאבדות הזה, אולי ניתן יהיה לעצור את הרעיון שהלגלזיציה היא בלתי נמנעת", אומר קווין סבט, מנהל של הארגון גישה 'חכמה' למריחואנה, המשמש כחוד החנית של הלחימה בלגליזיציה. למרות שהצמח עדיין איננו חוקי תחת החוק הפדרלי, ממשל אובאמה אמר שלא יתערב עם הפסיקות ללגליזציה במדינות השונות, כל עוד הן יצליחו למנוע הפצה של הצמח לקטינים.

לפחות 14 מדינות – כולל פלורידה, שם יוזמה הוסמכה להצבעה – שוקלות חוקים חדשים בנושא מריחואנה רפואית. 12 מדינות ומחוז קולמוביה שוקלות באופן אחראי מדיניות של אי הפללה שתפסיק לשלוח אנשים לבתי הכלא. כזכור מריחואנה רפואית חוקית ב-20 מדינות. ויותר מזה, לפחות 17 מדינות ראו הצעות חוק או בשלבים חוקתיים ראשונים של לגליזציה מוחלטת, במטרה להפוך את אופן הטיפול בצמח כפי שטופל באלכוהול, כמו שנעשה בקולרדו וושינגטון.

נושא המס הופך את הקערה על פיה במספר מדינות, בייחוד לאחר שבקולרדו הוערך בשבוע שעבר, המספר – 134 מיליון דולר בשנת הכספים הקרבה, מספר גדול בהרבה מהתחזיות הראשוניות ב-2012. הנושא יקל למשל על רוד-איילנד שנאבקת כלכלית."יש שמרגישים שהנושא איננו ראוי לשנת בחירות, ואחרים רוצים לחכות ולראות מה קורה בקולרדו", אומר סנטור ג'ושוע מילר, דמוקרט שמתנגד לחוק הלגליזציה ברוד-איילנד. "אנשים רבים אחרים חוששים לקחת את נושא ההכנסה ברצינות".

המתנגדים ללגליזציה בינתיים נעים ברחבי האומה כדי להאט את הממונטום, עיניהם נשואות כל הזמן לקולרדו, מחכים לשמוע על כל בעיה חדשה שצצה שם. "ליגלזציה כמעט והגיעה לשלב שאנשים יבינו שהם לא רוצים אותה", אומר סבט "באופן מוזר, אנחנו מרגישים שלגליזציה בעוד כמה מדינות תתרום לרעיון שלנו, יותר מללגליזציה עצמה".

לא רק המתנגדים חושבים על "מהלכים הפוכים", קליפורניה שקלה את האפשרות ללגליזציה באמצעות הצבעה – כמו זו שנעשתה ונכשלה ב-2010 – אך איחוד מדיניות הסמים, שהובילו את המאמץ, החליטו לדחות את הרעיון. בזמן שרוב תשומת הלב הופנתה ללגלזיצית הפנאי, ייתכן והמריחואנה הרפואית תעבור נקודת ציון דרך אף היא – מדינות רבות בדרום שוקלות חוקים שכאלה.

סקר מנובמבר מראה ששמונה מתוך עשרה מצביעים תומכים במריחואנה רפואית בפלורידה. החוק דורש מינימום של 60 אחוזי תמיכה. נתוני בחירות מראים שאחוזי ההצבעה שהגיעו מצעירים מתחת לגיל 30 גדלו משמעותית בין השנים 2008-2012 במדינות בהן היו יוזמות למריחואנה. הצעירים הללו גדלו מ-14 אחוז ל-20 אחוזי הצבעה בקולרדו, ומ-10 אחוז ל-22 אחוז בוושינגטון. שתיהן עוברות את האחוז האחד של אחוזי ההצבעה הלאומית בקרב צעירים.

על פי סקר של הניו-יורק טיימס ו-CBS, חמישים ואחת אחוז תומכים בלגלזיציה של המריחאונה. ב-1979, כאשר שאלו את אותה השאלה, רק 27 אחוז רצו לגליזציה. בסקר החדש, 72 אחוז מקרב הצעירים מתחת לגיל 30 תומכים בלגלזיציה, ורק 29 אחוז מהמבוגרים מעל גיל 65 מסכימים.

במרילנד, נושא המריחואנה משחק תפקיד מרכזי במירוץ למשרת המושל, שלושת המועמודים הדמוקרטים המובילים מדברים על האופן המהיר והזריז שיש לעשות בחקיקות המריחואנה. השאלה האם יש לעשות שינויים אלו, כלל לא עולה.

באלסקה הושגה כמות חתימות מספקת כדי להעביר את יוזמת הלגליזציה להצבעה. "הרעיון של חופש ואחריות אישית מפלג את אלסקה" אומר טיילור ביקפורד, דובר המסע לרגולציה של מריחואנה כמו אלכוהול. ההצבעה תתרחש ב-19 באוגוסט, ולא בבחירות הכלליות. זו הסיבה שיש החושבים שאורגון היא המועמדת עם הסיכויים הגבוהים ביותר להיות המדינה הבאה שתאפשר לגלזיציה של הצמח בשטחה.

מייסון טברט, מנהל התקשורת של פרויקט מדיניות המריחואנה, אומר שצפויים עוד מסעות רבים בארצות שונות, במהלך השנתיים הקרובות, כולל אריזונה, קליפורניה, מיין, נבדה ועוד. "זה חשוב מאוד לשמר את המומנטום", הוא אומר, "אבל אינני חושב שאנחנו יכולים לשפוט לפי תוצאה אחת במדינה כזו או אחרת. זו הולכת להיות שנה של מאמץ המתפצל למדינות רבות".

מה יש לומר? ליבי במערב ואנוכי בלב המזרח התיכון –  המנוהל על ידי דיקטטורים, הרבים בינם לבין עצמם מי ייקח יותר כסף מביטוח לאומי, מי יותיר יותר ניצולי שואה עם חובות עבור טיפול בריאותי כושל ויקר, ולאיזו מטרה נפשעת יעשה זאת…