לראשונה מנהל המזון והתרופות האמריקאי ה-FDA, אישר תרופה על בסיס צמח הקנאביס. ניתן להשיג את התרופה אפידיולקס, של חברת התרופה GW, בכל המדינות בארה"ב על ידי מרשם רופא. למרות שניתן לרכוש את המוצר בכל המדינות בארה"ב, הצמח ממנו עשויה התרופה עדיין מסווג כסם מסוכן ללא שום תועלת רפואית.

אפידיולקס זמינה באמצעות מרשם

מדובר בתרופה נגד אפילפסיה הנגזרת מקנבינואידים טבעיים המצויים בצמח. התרופה מומלצת למטופלים מגיל 2 ומעלה, מטרתה לעזור כנגד שני סוגים של אפילפסיה: תסמונת דרווה ותסמונת לנוקס-גסטו.

מכיוון שקיבלה את כל האישורים הנדרשים, ההתייחסות לתרופה היא כמו לכל תרופת מרשם אחרת. זה אומר שחולים עם מרשם יוכלו לקנות אותה ללא צורך בוועדות, אישורים מיוחדים או רישיונות. החברה המייצרת 'GW' מצפה שהתרופה תיכלל ברוב תכניות הביטוח.

את התרופה ניתן יהיה להשיג בכל המדינות, ללא קשר למעמד החוקי של הצמח באותה מדינה. גם במדינות בהן אין שום הכרה בקנאביס רפואי, עדיין ניתן מהיום לקבל מרשם וללכת לרכוש את התרופה.

אין זו הפעם הראשונה שהתרופה עולה לכותרות. המסע של התרופה במסלול הרגולציה משך לא מעט תשומת לב. באפריל וועדה מייעצת המליצה לאשר את התרופה שמקורה מן הצמח. לא חלפו חודשיים ומנהל המזון קיבל את המלצת הוועדה.

בספטמבר עברה התרופה את המחסומים האחרונים כאשר משרד המשפטים האמריקאי והמנהל לאכיפת הסמים נתנו גם הם את הסכמתם, האישורים סללו את דרכה של התרופה אל שוק התרופות.

המנהל סיווג את התרופה כסם ברמה 5. כתוצאה מהסיווג מחדש של התרופה, ניתן לרכוש אותה בבתי המרקחת. לא להתבלבל, התרופה מסווגת ברמה 5 אך הצמח ממנה התרופה נגזרת נשאר ברמה 1. נכון להיום הצמח עדיין לא חוקי, חסר תועלת רפואית וממכר מאוד, אבל התרופה שמיוצרת מהצמח: חוקית, בריאה למדי וכלל לא ממכרת.

התהיות בקהילת הקנאביס הרפואי

עבור רבים בקהילת המריחואנה, המהירות שבה עברה התרופה אל השוק איננה סיבה לחגיגה. לשם התחלה, עולות שאלות מדוע התרופה אושרה בעוד הצמח עצמו נותר לא חוקי?

רבים מודאגים גם מהמחיר המופרז של התרופה, CNN מדווח שעלותו השנתית מסתכמת ביותר מ-32 אלף דולר לשנה. בעוד GW מתעקשת שהמחיר שווה ערך לתרופות נגד אפילפסיה הקיימות בשוק, רבים מתרעמים מהמחיר המוגזם, בהשוואה לצמח.

עולה השאלה מדוע בכלל מריחואנה -שניתן לגדל בעלות נמוכה בהרבה מסם רפואי המיוצר במעבדה – עדיין מוגדרת כסם לא חוקי?

עבור רבים הנכונות של הממשל לקדם ולאשר תרופה כל כך יקרה עבור חברת התרופות איננה אלא תעדוף תאגידי על חשבון כיס החולים.

אין זו הפעם הראשונה בה נוצר מתח בין חברות התרופות לתנועות למען שחרור הצמח בארה"ב. בשנה שעברה, חברת 'INSYS THRAPEUITCS', קיבלה אישור מהמנהל לאכיפת הסמים ה-DEA, לפתח תרופה סינתטית הזהה לצמח. העובדה שאותה חברה השקיעה חצי מליארד דולר למאבק בלגליזציה, היא שהעלתה את חמתם של התומכים בלגליזציה.

בשני המקרים יש מראית עין של קשירת קשר בין חברות התרופות לסוכנויות הפדרליות. במילים פשוטות: נראה שהממשלה מוכנה הרבה יותר לאפשר לחברות הגדולות שליטה בשוק הקנאביס הרפואי, מאשר פשוט לתת לחולים גישה ישירה לצמח.

מקור: HIGH TIMES